• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne vienas sodininkas laukia meto, kada vėl bus galima pradėti tvarkytis sode. O vienas iš pagrindinių sodo akcentų – žiedais apsipylusios hortenzijos, kurios pagražina kiekvieno kiemo vaizdą. Vis tik svarbu prisiminti, kokių pagrindinių taisyklių reikia laikytis, norint, kad šis augalas atsiskleistų visu savo grožiu.

Ne vienas sodininkas laukia meto, kada vėl bus galima pradėti tvarkytis sode. O vienas iš pagrindinių sodo akcentų – žiedais apsipylusios hortenzijos, kurios pagražina kiekvieno kiemo vaizdą. Vis tik svarbu prisiminti, kokių pagrindinių taisyklių reikia laikytis, norint, kad šis augalas atsiskleistų visu savo grožiu.

REKLAMA

TV3 laidoje „Svajonių sodai“ želdynų dizainerė Reda Kazokevičienė išsklaidė pagrindinius mitus apie hortenzijas ir patarė sodininkams, ką daryti tam, kad hortenzijos kieme jaustųsi it namuose.

Hortenzijų laistymas

Pirmasis aspektas, kurį laidos metu vedėja aptarė su želdynų dizainere, – hortenzijų laistymas. R. Kazokevičienė pasakojo, kad nors šio augalo tam tikros rūšys nėra reiklios, tačiau hortenzijos mėgsta šlapią dirvą.

Visų pirma, ji aptarė šviesiąsias hortenzijas, kurių galima atrasti bene kiekvienoje lietuvių sodyboje. Pasak jos, šie augalai nėra reiklūs, vis tik drėgmę mėgsta.

REKLAMA
REKLAMA

„Šios hortenzijos gali augti bet kokiomis sąlygomis ir būna dekoratyvios. Tik turėkime omeny, kad hortenzija, nors nėra šlapių vietų augalas, bet mėgsta šlapią dirvą.

REKLAMA

O ir karštomis dienomis labai svarbu laistyti hortenzijas. Jeigu pavasaris yra sausas ir trūksta drėgmės, hortenzijos nesugebės suformuoti savo žiedynų. Taip pat vasarą, kai trūksta drėgmės, jeigu būna sausra, žiedynai nebūna dekoratyvūs, greitai paruduoja ir žydi žymiai trumpiau“, – atskleidė R. Kazokevičienė.

Kitos hortenzijų rūšys yra reiklesnės drėgmei. Želdynų dizainerė pasakojo, kad vien pažvelgus į hortenzijos lapus galima nustatyti, kad jai trūksta drėgmės.

REKLAMA
REKLAMA

Visa tai ištaisyti nėra sunku – svarbu reaguoti į pageltusius lapus ir užtikrinti drėgmę:

„Šiek tiek įnoringesnės yra šluotelinės hortenzijos. Jas mes auginame įvairiausių veislių – pilnavidures, pusiau pilnavidures, visiškai retais žiedynais, retos formos.

Pasižiūrėjus į krūmą akivaizdu, kad apatiniai pageltę lapai ruduoja dėl drėgmės trūkumo, nes čia yra sausa. Dar gali geltonuoti nuo šviesos trūkumo, tuomet yra tarsi savaiminis geltonavimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie dalykai nesunkiai pašalinami – reiktų palaistyti, geriau rečiau, bet gausiau, negu per dažnai. Pagrindinė taisyklė – drėgmės užtikrinimas.“

Galiausiai, ilgesniam drėgmės išsilaikymui želdynų dizainerė patarė naudoti mulčią. Ji pasakojo, kad jis padeda išlaikyti dirvožemio derlingumą.

R. Kazokevičienė patarė mulčiavimui naudoti šiaudus, medžio drožles, skiedras ar kitus augalinės kilmės elementus.

REKLAMA

Maisto medžiagų užtikrinimas

Laidos metu želdynų dizainerė aptarė ir vieną didžiausių problemų, su kuriomis susiduria hortenzijų augintojai. Tai – chlorozė, minkštųjų audinių iššviesėjimas, rodantis sutrikusią maisto medžiagų apykaitą augale ir chlorofilo gamybos sutrikimus.

Ji pasakojo, kad ši augalo liga pasireiškia tuomet, kai hortenzijai trūksta maisto medžiagų, tokių kaip azoto, geležies, cinko, vario, kalio ar kitų elementų.

REKLAMA

„Kai kurie šaltiniai nurodo, kad šluotelinėms hortenzijoms dirvožemio rūgštingumas gali būti apie 6,5 pH. Jis yra mažas, bet pagrindas yra, kad žemė būtų gyvybinga ir turėtų savyje daug organikos.

Tam, kad užtikrintume pilną maisto medžiagų balansą, šluotelines hortenzijas turime tręšti, o tręšimas turi būti subalansuotas – trąšose turi būti kalio.

Tad pagrindiniai du dalykai yra drėgmės užtikrinimas ir tręšimas. Ypatingai gerai, kai mes trąšas ištirpiname vandenyje. Tokiu atveju, poveikis yra kur kas greitesnis ir patikimesnis. Tręšimų galime padaryti ne vieną, ne du ir ne tris kartus per metus. Kai augalas auga intensyviai – trąšų reikia daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai mes užtikrinsime maisto medžiagų padavimą, viskas susibalansuos, nebetrūks nė vieno elemento ir augalas galės greitai juos pasisavinti“, – atskleidė ji.

Tuomet laidos vedėja išryškino mitą apie tai, kad hortenzijų nereikia tręšti, nes tokiu atveju jos nustos žydėti. Vis tik želdynų dizainerė paneigė šį mitą.

Anot jos, trąšos žydėjimui niekaip negali pakenkti augalui, jeigu jos yra pasirenkamos tinkamai, tad ji nurodė, kokias trąšas vertėtų rinktis.

REKLAMA

„Naudodami labai daug azoto turinčias trąšas, be abejo, susidursime su tuo, kad tada augalas leis daugiau atžalų ir visa energija nukreipiama į ūglių auginimą, tad tam, kad taip nenutiktų, turime naudoti trąšas, skirtas žydintiems augalams, kuriose didesnė dalis yra kalio ir magnio, kurie yra atsakingi už tvirtą šaknų sistemą ir žiedynų formavimąsi. Azotas turi dalyvauti šiame procese, bet jo neturi būti didelis kiekis.

REKLAMA

Dar priminsiu, kad žydintiems augalams labai svarbus ir fosforas, kalis. Fosforas dalyvauja žiedpumpurių formavimesi“, – paaiškino specialistė.

Na, o tiems, kurie siekia pakeisti hortenzijų žiedų spalvą, R. Kazokevičienė turėjo vieną patarimą. Ji teigė, kad galima pakeisti tik didžialapių hortenzijų žiedų spalvas.

„Kalbant apie rūgštingumo poreikį, čia labiau aktualu didžialapėms hortenzijoms, kurios žydi rožine spalva, o žmonės pageidauja jų spalvą pakeisti į melsvą.

Tuomet yra naudojamos specialios trąšos, kurios didina geležies kiekį, dėl to galima koordinuoti spalvą“, – sakė ji.

Laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite sekmadieniais, 11.00 val., tik per TV3.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų