Vienas ekspertas perspėjo, kad vitamino D trūkumas gali sukelti būklę, vadinamą osteomaliacija, rašo express.co.uk.
Todėl kaulai tampa minkšti ir silpni, o negydomi jie labiau nei įprastai yra linkę lūžti. Gydytojas Richard Allison, klinikinis dietologas iš ISEH (Sporto, mankštos ir sveikatos instituto) papasakojo, kodėl taip atsitinka.
Kaip veikia vitaminas D?
Vitaminas D yra kalcio pasisavinimo ir kaulų mineralizacijos reguliatorius, todėl kaulų vystymuisi, augimui ir vientisumui reikalingas pakankamas vitamino D ir kalcio kiekis.
Esant mažai vitamino D koncentracijai ir hipokalcemijai (mažam kalcio kiekiui), padidėja prieskydinių liaukų hormono (PTH) lygis, todėl suaktyvėja kaulų rezorbcija, dėl kurios atsiranda griaučių patologijų, tokių kaip rachitas, osteomaliacija ar osteoporozė.
Kaulų remodeliavimas yra dinamiškas fiziologinis procesas, kurio metu tam tikroje kaulo vietoje atsiranda bendras kaulo formavimosi ir kaulo rezorbcijos poveikis.
Tai leidžia kaului prisitaikyti prie mechaninių įtempimų, atstatyti kaulo mikrostruktūrą ir taip išlaikyti griaučių mechaninį vientisumą bei palaikyti mineralų homeostazę.
Kaulų vystymuisi, augimui ir vientisumui reikalinga tinkama vitamino D ir kalcio koncentracija. Kai koncentracija yra maža, atsiranda tokios griaučių patalogijos kaip rachitas ir osteomaliacija.
Vitamino D trūkumo simptomai
Richard Allison sako, kad pacientai, kuriems labai trūksta vitamino D, gali patirti simptomus, susijusius su antriniu hiperparatiroidizmu, įskaitant kaulų skausmą, artralgiją, mialgiją, nuovargį, raumenų trūkčiojimą (susitraukimus) ir silpnumą.
Trapūs lūžiai gali atsirasti dėl lėtinio vitamino D trūkumo sukeltos osteoporozės. Vitamino D trūkumo vaikams simptomai yra dirglumas, vangumas, vystymosi sulėtėjimas, kaulų pokyčiai ar lūžiai.
Kaip išvengti vitamino D trūkumo
Dr Allison paaiškino, kad vitamino D trūkumo galima išvengti saugiai būnant saulėje ir vartojant tinkamą maistą. Pavasario ir vasaros mėnesiais saulėje reikėtų būti apie 20 minučių nepridengtomis rankomis ir kojomis.
Dėl saulės spindulių poveikio vitamino D neperdozuosite. Tačiau ilgą laiką būnant saulėje, būtina apsaugoti odą, kad jos nepažeistumėte ir sumažintumėte odos vėžio riziką.
Rudens ir žiemos mėnesiais atitinkamo bangos ilgio saulės spindulių gauname nepakankamai, todėl šiuo laikotarpiu kiekvienas turėtume pagalvoti apie kasdienį vitamino D papildą. Dažniausiai yra rekomenduojamas vitamino D3 papildas nuo 400 iki 2000 TV.