Skyriaus vedėja atskleidė, kada artimiesiems reikėtų sunerimti. Anot A. Stražinskienės, priklausomybė nuo alkoholio pasižymi tuo, kad žmogus pasikeičia iš esmės. Tuo metu jis prioritetizuoja alkoholio vartojimą.
„Tai reiškia, kad alkoholis žmogui tapo svarbesnis negu ankstesnės jo gyvenimo vertybės, veiklos, santykiai. Tada vyrauja labai stiprus potraukis išgerti, o žalingos pasekmės nesustabdo nuo pakartotinio svaigalų vartojimo“, – apie priklausomybę pasakojo skyriaus vedėja.
Pastebėkite šiuos ženklus
Pašnekovė atskleidė, kad priklausomą nuo alkoholio žmogų galima pažinti iš kelių ženklų. Ji paaiškino, kad jų gali būti pačių įvairiausių: nuo elgesio pasikeitimų iki sveikatos problemų.
„Žmogus arba jo artimieji ima pastebėti, kad tampa vis sunkiau kontroliuoti vartojimo dažnį, trukmę, suvartojamo alkoholio kiekius.
Gali išryškėti alkoholiui kylančios tolerancijos požymiai (siekiant norimo poveikio, alkoholio reikia suvartoti vis daugiau), o nutraukus arba sumažinus vartojimą, gali pasireikšti abstinencijos simptomai: prakaitavimas, drebulys, nerimas, nemiga, dažnas širdies plakimas.
Žmogus vis daugiau laiko skiria alkoholio vartojimui bei atsigavimui nuo vartojimo ir vis labiau apleidžia jam anksčiau buvusius svarbius interesus, santykius, mokslus, darbus.
Gali atsirasti įvairių sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, kepenų, kasos, skrandžio ir kitų organų pažeidimų, depresijos, nerimo, nemigos, atminties sutrikimų“, – paaiškino A. Stražinskienė.
Ji papasakojo, kad neretai pašlijusi sveikata priklausomybę turintiems žmonėms neberūpi: „Dažnai net tada toliau vartojamas alkoholis ir nepripažįstamas jo indėlis į pašlijusią sveikatą ir „griūvantį“ gyvenimą. Kenčiantis nuo priklausomybės žmogus ilgai gali neigti ligą, manyti, kad „dar nėra taip blogai“, „dar galiu kontroliuoti“.“
Ragina kreiptis pagalbos
Skyriaus vedėja papasakojo, kad yra būdas sau padėti. Tokiais atvejais itin svarbu nelaukti, kol priklausomybė progresuos, ir kreiptis į gydytojus.
„Patarčiau nelaukti, kol išryškės visi ar dauguma ženklų ir savimi pasirūpinti kur kas anksčiau. Jeigu bent kiek neramu, norisi geriau suprasti problemos sunkumą ir pasitarti kokia pagalba būtų tinkamiausia individualiu atveju, rekomenduočiau kreiptis konsultacijai pas gydytoją psichiatrą, psichologą, psichoterapeutą ar priklausomybės ligų konsultantą.
Pagalba yra prieinama, tik reikia pasiryžti ir išdrįsti ja pasinaudoti“, – pabrėžė ji.