Negydant, didelis cholesterolio kiekis gali paskatinti apnašų kaupimąsi arterijose. Susikaupusios apnašos, be cholesterolio, sudaro tarsi riebiųjų medžiagų, ląstelių atliekų, kalcio bei fibrino kokteilį ir kraujagyslės tampa kietos ir standžios.
Pablogėja kraujotaka, o kojose galite pajusti pirmąjį perspėjantį ženklą, rašo express.co.uk. Remiantis Klivlando klinika, šis kraujo apytakos sutrikimas kojose kartais gali sukelti būklę, vadinamą periferinių arterijų liga (PAD).
Ženklai išduodantys aukštą cholesterolį
Pirmasis PAD simptomas yra protarpinis šlubavimas, nes raumenyse jaučiamas nuovargis. Sveikatos portale rašoma:
„Galite jausti, kad jūsų raumenys pavargsta, jus kankina raumenų spazmai ar mėšlungis. Kuo daugiau pastangų ar veiklos, tuo stipresnis skausmas.
Kai kuriais atvejais taip pat galite jausti tirpimą, nes netoliese esantys nervai taip pat nepakankamai aprūpinami krauju. Svarbi detalė yra ta, kad šlubuotate tik dėl raumenų skausmo, nes tai ne artritas ir sąnarių neskauda. Skausmas praeina per kelias minutes, ar net mažiau – pakanka sustoti ir pailsėti“.
Šlubavimas atsiranda fizinio aktyvumo metu ir išnyksta po kelių minučių poilsio. Skausmas gali būti nuo lengvo iki stipraus ir gali paveikti abi kojas, nors paprastai skausmas būna stipresnis tik vienoje kojoje.
Be pavargusių kojų raumenų, PAD taip pat gali sukelti kitus įspėjamuosius ženklus:
- deginantį ar aštrų pėdų ir kojų pirštų skausmą ilsintis, ypač naktį,
- šaltą kojų odą,
- odos paraudimą ar pakitusią spalvą,
- dažnesnes infekcijas,
- negyjančias kojos pirštų ir pėdų opas.
Deja, periferinių arterijų liga ne visada sukelia daug pastebimų simptomų, todėl liga sunkiai pastebima – kaip ir padidėjęs cholesterolio kiekis.
Kai liga diagnozuojama, pakeitus gyvenimo būdą ‒ pasirinkus sveikesnę mitybą ir didesnį fizinį aktyvumą ‒ galima saugiai išeiti iš pavojaus zonos.