Svarbus vaidmuo tenka genetikai ir šeimos istorijai. Tačiau dar didesnę įtaką turi išoriniai veiksniai, kuriuos galite šiek tiek kontroliuoti, pavyzdžiui, gyvenimo būdo įpročiai. Iš tiesų tyrimai rodo, kad 80–90 proc. piktybinių navikų yra susiję su išoriniais veiksniais, rašo healthline.com.
Vienas iš svarbiausių gyvenimo būdo veiksnių, į kurį reikia atsižvelgti, yra jūsų mityba. Taip yra todėl, kad daugybė tyrimų parodė, jog kai kurie maisto produktai yra susiję su didesne tam tikrų rūšių vėžio rizika.
Maisto produktai, kurie gali padidinti vėžio riziką
Kai kurie maisto produktai gali padidinti antrojo tipo diabeto ir nutukimo, kurie yra susiję su tam tikromis vėžio rūšimis, riziką. Kituose maisto produktuose yra kancerogenų, t. y. kenksmingų medžiagų, galinčių sukelti vėžį.
Tačiau verta pažymėti, kad kancerogenų poveikis ne visada sukelia vėžį. Tai priklauso nuo jūsų genetikos, taip pat nuo kancerogeno poveikio lygio ir trukmės.
Perdirbta mėsa
Perdirbta mėsa – tai bet kokia mėsa, kuri buvo konservuota rūkant, sūdant, vytinant ir panašiai. Dauguma perdirbtos mėsos rūšių yra raudona mėsa. Keletas perdirbtos raudonos mėsos pavyzdžių:
- dešrelės;
- saliamis;
- dešra;
- kumpis;
- jautienos konservai;
- džiovinta jautiena.
Perdirbtoje mėsoje gamybos metu susidaro kancerogeninių medžiagų. Pavyzdžiui, 2018 m. straipsnyje rašoma, kad mėsą sūdant nitritais gali susidaryti kancerogenų, vadinamų N-nitrozo junginiais. Rūkant mėsą taip pat gali atsirasti kancerogeninių policiklinių aromatinių angliavandenilių (PAH).
Remiantis 2019 m. apžvalga, perdirbta mėsa yra pagrindinis storosios žarnos vėžio rizikos veiksnys. Kitoje 2019 m. apžvalgoje taip pat nustatyta, kad ji susijusi su skrandžio vėžiu. 2018 m. apžvalgoje, mokslininkai nustatė, kad didelis perdirbtos mėsos vartojimas susijęs su padidėjusia krūties vėžio rizika.
Riebaluose kepti maisto produktai
Krakmolingus maisto produktus kepant aukštoje temperatūroje, susidaro junginys, vadinamas akrilamidu. Jis gali susidaryti kepant riebaluose, skrudinant.
Keptuose krakmolinguose maisto produktuose yra ypač daug akrilamido. Tai ir kepti bulvių produktai, pavyzdžiui, gruzdintos bulvytės ir bulvių traškučiai.
Remiantis 2018 m. apžvalga, atliekant tyrimus su žiurkėmis nustatyta, kad akrilamidas yra kancerogeniškas. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) teigia, kad jis veikia kaip kancerogenas ir žmonėms.
2020 m. tyrimo duomenimis, akrilamidas pažeidžia DNR ir sukelia apoptozę, arba ląstelių mirtį. Valgant daug kepto maisto taip pat didėja rizika 2 tipo diabetui ir nutukimui. Šios būklės gali skatinti oksidacinį stresą ir uždegimą, o tai dar labiau padidina vėžio riziką.
Perkepti maisto produktai
Perkepant maistą, ypač mėsą, gali susidaryti kancerogeninių medžiagų. Viename 2020 m. straipsnyje rašoma, kad gaminant mėsą dideliame karštyje susidaro kancerogeniniai policikliniai aromatiniai angliavandeniliai ir heterocikliniai aminai (HCA). Šios medžiagos, keisdamos ląstelių DNR, gali padidinti vėžio riziką.
Didesnė tikimybė, kad maistą perkepsite, kai maistą ruošiate aukštoje temperatūroje arba ant atviros liepsnos. Tai apima tokius maisto ruošimo būdus, kaip kepimas ant grotelių, kepimas keptuvėje.
Maisto ir vaistų administracijos šaltinis taip pat teigia, kad per daug verdant krakmolingus maisto produktus, pavyzdžiui, bulves, didėja akrilamido susidarymas.
Kad sumažintumėte kancerogenų, atsirandančių gaminant maistą aukštoje temperatūroje, riziką, pabandykite naudoti sveikesnius maisto ruošimo būdus, pvz:
- troškinimą;
- garinimą;
- kepimą arba skrudinimą žemesnėje temperatūroje;
- lėtą virimą puode.
Pieno produktai
Yra duomenų, kad pieno produktai gali padidinti prostatos vėžio riziką. Pieno produktams priskiriami tokie produktai kaip pienas; sūris; jogurtas.
Remiantis 2020 m. apžvalga, valgant pieno produktus padidėja į insuliną panašaus augimo faktoriaus 1 (IGF-1) kiekis. Tai siejama su didesne prostatos vėžio rizika. IGF-1 gali padidinti prostatos vėžio ląstelių proliferaciją arba gamybą.
Cukrus ir rafinuoti angliavandeniai
Saldūs maisto produktai ir rafinuoti angliavandeniai gali netiesiogiai padidinti vėžio riziką. Keletas tokių maisto produktų pavyzdžių:
- cukrumi saldinti gėrimai;
- kepiniai;
- balti makaronai;
- balta duona;
- balti ryžiai;
- saldūs grūdiniai produktai.
Valgant daug cukraus ir krakmolo turinčių maisto produktų, didėja rizika susirgti 2 tipo diabetu ir nutukti. Remiantis 2020 m. tyrimu, abi šios būklės skatina uždegimą ir oksidacinį stresą. Tai gali padidinti tam tikrų rūšių vėžio riziką.
Remiantis 2019 m. apžvalga, 2 tipo diabetas didina kiaušidžių, krūties ir endometriumo (gimdos) vėžio riziką.
Didelis cukraus ir rafinuotų angliavandenių vartojimas taip pat gali lemti didelį gliukozės kiekį kraujyje, o tai, 2017 m. tyrimo duomenimis, gali būti storosios žarnos vėžio rizikos veiksnys.
Norėdami apriboti rafinuotų angliavandenių poveikį sveikatai, stenkitės šiuos maisto produktus keisti sveikesnėmis alternatyvomis, pavyzdžiui, pilno grūdo duona; viso grūdo makaronais; rudaisiais ryžiais; avižomis.
Alkoholis
Vartojant alkoholį, jūsų kepenys alkoholį skaido į acetaldehidą – kancerogeninį junginį. Pasak 2017 m. apžvalgos, acetaldehidas skatina DNR pažeidimus ir oksidacinį stresą.
Be to, jis trikdo jūsų imuninės sistemos veiklą, todėl organizmui sunku kovoti su ikivėžinėmis ir vėžinėmis ląstelėmis.
Moterims alkoholis didina estrogenų kiekį organizme, kaip teigiama 2015 m. tyrime. Tai siejama su didesne krūties vėžio rizika.