Gaila, tačiau netgi švariausiuose namuose gyvena šie mažyčiai, plika akimi nematomi gyviai, kurie gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Ir jei jums ar jūsų vaikui namuose niežti nosis, tai gali būti namų dulkių erkių darbas!
Alergija namų dulkių erkėms
„Čiaudulys, nosies niežulys, sloga gali būti ne tik peršalimo požymiai. Alergija namų dulkių erkėms – viena dažniausiai nustatomų alerginio rinito priežasčių.
Šie maži, tik mikroskopu matomi voragyviai, gyvenimą gali apsunkinti ne tik alerginiu rinitu, bet ir alergine astma sergantiems pacientams, dėl ko jiems gali paūmėti dusulys, kosulys, švokštimas krūtinėje“, – pastebi Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas Tomas Slomskis.
Nors namų dulkių erkės yra mikroskopinio dydžio, tačiau jų poveikis sveikatai gali būti labai didelis: jų sukeliama alergija ilgainiui gali apsunkinti kasdienį gyvenimą, o nekontroliuojama astma ar egzema – tapti rimtomis lėtinėmis problemomis.
Pasak mokslinių tyrimų, dulkių erkės yra viena iš pagrindinių alergijos namuose priežasčių, o jų sukelta alergija dažnai pasireiškia ištisus metus, nes jos yra aktyvios visais metų laikais, rašoma Vilniaus miesto klinikinės ligoninės pranešime.
Jūsų čiužinys galimai nėra tik poilsio vieta
Namų dulkių erkės – mikroskopiniai voragyviai, kurių dydis siekia vos 0,2–0,3 mm. Jų neįmanoma pastebėti plika akimi, tačiau jų gausu mūsų aplinkoje – čiužiniuose, pagalvėse, kilimuose ir minkštuose balduose.
Šios erkės minta negyvomis žmogaus odos ląstelėmis ir dauginasi šiltoje bei drėgnoje aplinkoje. Viename grame dulkių gali būti iki 1 000 erkių, o jų išmatos bei dalelės yra pagrindiniai alergijos sukėlėjai, nes jose esantys baltymai sukelia uždegimines reakcijas.
Dažniausi dulkių erkių buvimo namuose požymiai yra alerginės reakcijos: nuolatinis nosies užgulimas, čiaudulys, akių niežėjimas ar paūmėjusi astma.
Kodėl namų dulkių erkės yra pavojingos?
Namų dulkių erkės nėra pavojingos tiesiogiai, tačiau jų išskiriami alergenai gali sukelti daugybę sveikatos problemų:
- alergijos simptomus: čiaudulį, nosies užgulimą, akių ašarojimą;
- astmos priepuolius: erkių alergenai gali paaštrinti astmos simptomus;
- egzemą ir atopinį dermatitą: erkės gali prisidėti prie odos sudirginimo ir uždegimų.
Ar alergija namų dulkių erkėms išgydoma?
Gydytojai alergologai pastebi, kad labai dažnai pacientai, pavargę nuo nuolatinio kosulio, akių perštėjimo ar čiaudulio, nusprendžia gydytis patys, ilgą laiką vartoja nereceptinius vaistus nuo alergijos ir nebando aiškintis priežasties.
Vis tik, radus negalavimo „kaltininką“ ir žinant, kaip jo išvengti, galima geriau pasijausti ir nevartojant vaistų. Labai svarbu kreiptis į gydytoją alergologą, pasikonsultuoti, kad atlikus tyrimus, galima būtų parinkti labiausiai tinkamą gydymo būdą.
„Vis dar egzistuoja įsitikinimas, jog alergijos neišgydomos, tačiau šiuolaikinė alergologija itin dideliais žingsniais į priekį einanti medicinos šaka. Paskutiniu metu atsiradę nauji ir pažangūs gydymo metodai leidžia alergišką žmogų pripratinti prie alergeno taip sukeliant toleranciją.
Taikant tokį gydymo metodą ne tik sumažėja simptomus slopinančių vaistų poreikis, bet ir žymiai pagerėja pacientų gyvenimo kokybė“, – pabrėžia T. Slomskis.
Visiškai išnaikinti dulkių erkių neįmanoma, tačiau gydytojas pateikia keletą patarimų, į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį, jeigu žinote, kad esate alergiškas namų dulkių erkėms, ir ką daryti, kad sumažintumėte jų poveikį sveikatai:
- Kiekvieną dieną, net ir žiemą, vėdinkite namus bent 30 min. Pasistenkite, jog gyvenamojoje aplinkoje oro temperatūra būtų apie 18-20 laipsnių.
- Palaikykite santykinę oro drėgmę apie 45-50 proc.
- Namuose turėkite užuolaidas, kurias galėtumėte dažnai skalbti ne žemesnėje kaip 60 laipsnių temperatūroje.
- Venkite savo aplinkoje kilimų, kiliminės dangos. Jeigu jau turite, valykite dažnai, drėgnu būdu.
- Jeigu turite naminių gyvūnų, neleiskite jų į miegamąjį, nes jų pleiskanomis maitinasi namų dulkių erkės.
- Miegokite ant sintetinių čiužinių, naudokite specialias antklodes, kurios yra tankaus audimo, ir nepraleidžia namų dulkių erkių alergenų.
- Knygas laikykite uždarose lentynose.
- Venkite namuose dulkes kaupiančių daiktų.
- Namus tvarkykite bent kartą per savaitę, valykite drėgnu būdu, pasistenkite pašalinti dulkes net iš sunkiai prieinamų vietų.
- Kuo mažiau dulkių miegamojo kambaryje, nes ten praleidžiame daugiausia laiko.
- Vaikų minkštus žaislus reguliariai skalbkite, rinkitės tokius, kuriuos lengva prižiūrėti. Rekomenduojama juos dėti į celofaninį maišelį ir palaikyti per naktį šaldymo kameroje – taip žūsta didelė dalis namų dulkių erkių.
Klaidinga manyti, kad dulkių erkės gyvena tik nešvariuose namuose – jų gali būti net ir itin tvarkinguose būstuose. Dulkių erkės yra neišvengiama mūsų kasdienybės dalis, tačiau nereikia panikuoti.
Svarbu atminti, kad šių voragyvių visiškai išvengti negalime, bet galime sumažinti jų kiekį ir taip palengvinti alergijos simptomus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!