Diabetas yra itin paplitusi liga, kuria, pavyzdžiui, JK serga maždaug penki milijonai žmonių. Tačiau daugybė žmonių nežino, kad diabetas gresia ir jiems, nes nepastebi daugelio reikšmingų „tyliųjų ženklų“, rašoma express.co.uk
2–ojo tipo diabetas diagnozuojamas dažniausiai – ši liga prasideda tada, kai organizmui nebepavyksta pagaminti pakankamai hormono insulino arba kai organizmas nereaguoja į insuliną. Insulinas reikalingas tam, kad kraujyje esantis cukrus virstų panaudojama energija. Jei šio hormono nėra pakankamai, cukraus kiekis kraujyje ir toliau kyla, o taip kyla ir širdies bei nervų sistemos ligų rizika.
Kai kurie simptomai būna labai subtilūs
Apie sirgimą diabetu galima net nežinoti, nes kai kurie simptomai būna labai subtilūs. Vienas iš dažniausių „tyliųjų“ diabeto požymių – nepaaiškinamas dilgsėjimas įvairiose kūno vietose. Jį sukelia kraujyje esantis per didelis cukraus kiekis, kuris pažeidžia nervų galūnėles, o tai sukelia dilgsėjimo pojūtį. Diabetą taip pat gali reikšti padažnėjęs niežėjimas arba mėlynių negijimas.
„Diabetas turi labai daug ankstyvųjų požymių, bet kai kurie jų yra labai subtilūs“, – skelbia „Wayne UNC Health Care“, – „Pajutę kurį nors iš šių subtilių simptomų išbandykite angliavandenių negausią mitybą su daug baltymų ir žaliųjų lapinių daržovių. Venkite cukringų gėrimų ir per dieną išgerkite bent po 2 litrus vandens, o tada stebėkite, ar simptomai praeina. Tokie nežymūs simptomai gali atsirasti dėl per gausaus angliavandenių vartojimo – kartais organizmui nepavyksta su jais susidoroti. Šie simptomai dar nebūtinai reiškia, kad sergate diabetu.“
Simptomai nebūtinai reiškia, kad susirgote diabetu
Tačiau jei pajutote kurį nors iš šių trijų „tyliųjų“ diabeto simptomų, tai dar nebūtinai reiškia, kad susirgote diabetu. Pavyzdžiui, dilgsėjimo pasitaiko tiesiog dėl prastos kraujotakos. Niežėjimas gali reikšti egzemą arba alergijas, o kai žaizdos gyja ilgiau, taip gali būti dėl prastos mitybos.
Tačiau jei bent du iš šių požymių pastebite tuo pačiu metu, gali būti, kad atėjo laikas pasitarti su gydytoju.
Tuo tarpu dažnesni diabeto požymiai yra per dažnas šlapinimasis bei neryškus matymas. Jei diabetas negydomas, padidėja infarkto bei insulto pavojus, didėja rizika susirgti vėžiu ir kyla inkstų veiklos sutrikimų. Tačiau aukšto cukraus lygio kraujyje riziką mažinti galima imantis vos kelių gyvenimo būdo pokyčių. Svarbu pasirūpinti sveikai ir subalansuota mityba bei reguliariai sportuoti.