Apie tai, kokius žiedus Motinos dienai pasirinkti geriausia, sutiko papasakoti „Eram Service“ kapų priežiūros paslaugas teikiančios įmonės vadovė Rūta Matulienė.
Ji tikino, kad gėlių sodinimas Motinos dienai yra labai svarbus dėl artimo, emocinio santykio su amžinybėn iškeliavusiais žmonėmis.
Motinos dienai – našlaitės
R. Matulienė pasakojo, kad Motinos diena yra viena iš tų dienų, prieš kurias lietuviai intensyviai ruošiasi ir domisi, ką sodinti kapuose.
Anot jos, įprastai jie šiuo periodu padaro vieną esminę klaidą, kuri lemia gėlių Motinos dienai pasirinkimo siaurumą.
„Kalbant apie gėles, norint papuošti kapus originaliau ir gražiau, tai patartina daryti dar rudenį, jeigu norite įdomesnių formų, spalvų, derinių, nes pavasariui, Mamos dienai, yra vos ne vienintelis pasirinkimas, kuris pakankamai saugus – tai yra našlaitės.
Kartais žmonės sako, kad jiems atsibodo, jau norisi kažko įdomiau, bet tuo reikia pasirūpinti iš anksto, tad „įdomiau“ gaunasi retai, belieka „žaisti“ našlaičių spalvų deriniais“, – paaiškino ji.
Pasiteiravus, kokių gėlių negalima sodinti Motinos dienai, R. Matulienė paaiškino, kad nėra tinkamos vasarinės gėlės.
Pasak jos, vien dabar pažvelgus į termometro stulpelius galima matyti, kad vis dar pasireiškia šalnos, kurios gali pakenkti šiems augalams.
„Kadangi turime kapų priežiūros svetainę, teikiame tokias paslaugas, esame netgi specialiai Motinos dienos pasirinkimui įdėję tik našlaites, nes žmonės mato, kad parduotuvėse atsirado vasarinių gėlių, pasisodina jas, ateina šalnos ir nušaldo gėles. Žmonės nebūna laimingi, klausia, kodėl jos nušalo.
Reikia sodinti tokias gėles, kurios nebijo trumpų šalnų. Našlaitės joms yra labai atsparios“, – sakė specialistė.
Kaip sukurti gražią kompoziciją?
Įmonės vadovės pasiteiravus, kokių principų reiktų laikytis siekiant sukurti gražią našlaičių kompoziciją, ji pasidalijo keliais patarimais.
Visų pirma, pašnekovė aiškino, kad tiems, kuriems sunkiau suderinti skirtingas spalvas, vertėtų pasirinkti vienspalves našlaites ir derinti skirtingas spalvas tarpusavyje.
„Kadangi dabar galima pasisodinti tik našlaites, siūlyčiau laikytis vieno principo – kuo mažiau spalvų. Jeigu neturite pojūčio spalvų derinimui, tuomet rinkitės vienspalves gėles ir tada derinkite dvi spalvas“, – patarė specialistė.
Taip pat ji prabilo apie margaspalves našlaites ir paaiškino, kad šiuo atveju „spalvas reikia išjausti“. Vis tik dažniausiai, anot jos, puikiai atrodo baltos ir mėlynos spalvos našlaitės arba baltos ir violetinės spalvos gėlės.
„Man asmeniškai labai gražu tokios tamsiai rožinės našlaitės, kurios yra tarsi prigesintos, atrodo labai skoningai“, – asmenine nuomone dalijosi ji.
Pašnekovė ragino atsižvelgti ne tik į našlaičių spalvas, tačiau taip pat į kapavietei panaudotą paminklą, skaldą ir plokštę. Ji pasakojo, kad, pavyzdžiui, pasirinkus raudoną skaldą, prie jos tiks ne visos našlaičių spalvos.
„Tada geriau sodinti vienspalves gėlytes ir tikrai galėsite viską suderinti, bet jeigu darysite margumyną, tai sunkiai gausis gražus vaizdas“, – sakė R. Matulienė.
Lengviausia derinti augalų spalvas tuomet, kai paminklo, skaldos ar plokštės spalva yra pasirinkta pilka. Pasak specialistės, čia tinka bene visos gėlių spalvos.
O pasirinkus juodos spalvos paminklą, plokštę ar skaldą, vertėtų rinktis švelnesnes spalvas tam, kad būtų sukurtas kontrastas.
„Tada geriau nedėti tamsių spalvų, nes kapavietė ir taip tamsi“, – paaiškino ji.
Kaip prižiūrėti našlaites?
Galiausiai pašnekovė prabilo apie tai, kokia priežiūra yra reikalinga našlaitėms. Pirmiausia ji akcentavo šių gėlių pasodinimą, nes, pasak jos, tinkamai pasodinus našlaites pusė darbo bus atlikta.
„Žmonės dažnai pamiršta, kaip pasodinti gėlės. Kartais jie gėlę įsodina į vazoną, o vazoną įsodina į žemę – čia tikrai blogas sprendimas, nes tada gėlė negauna žemės, drėgmės, medžiagų.
Nesunku juk iškasti duobelę, joje gerai pripilti vandens ir šiek tiek paspausti žievės šakneles iš apačios, kad gautų oro, o tada užpilti žemėmis ir stipriai jas suslėgti, kad augalas tvirtai laikytųsi.
Kartais balandis ir gegužė būna vėjuoti, o turbūt esate matę kapuose vaizdą, kai aplink kapą guli išmėtytos našlaitės. Tada atrodo, kad žmogus tiesiog paėmė, įdėjo augalą į žemę, užbėrė saują ir čia jau gerai. Ne, reikia nedraskyti našlaitės šaknų, bet šiek tiek pabaksnoti iš apačios, kad gautų oro, ir tvirtai įsodinti, ypač ten, kur žemė lengvesnė“, – sakė pašnekovė.
Po augalų pasodinimo įprastai seka tolimesnis rūpestis – laistymas, kuris neretai gali varginti ir kainuoti nemažai laiko ir jėgų. Vis tik R. Matulienė pasiūlė tam išeitį. Ji pasidalijo paslaptimi, kuri yra naudojama tuomet, kai žmones kapinėse lankosi rečiau:
„Mes našlaičių dažnai nelaistome. Yra žmonių, kurie laisto, bet yra maža paslaptis, kad žemėje įmaišius vermikulito – natūralios medžiagos, kuri, kai būna drėgna, sugeria drėgmę ir palaipsniui ją išleidžia jau vėliau, kai drėgmės nebebūna, galime pasiekti puikių rezultatų.
Mes keturioms-šešioms našlaitėms sumaišome maždaug saują vermikulito, kuris išlaiko drėgmę. Tad nepamirškite, kad tokia galimybė padėti augaliukams yra.
Aišku, kuo daugiau laistysite, tuo vaizdas gražesnis, bet, kaip taisyklė, bent didmiesčiuose nėra, kad augalai būtų dažnai laistomi, nes, viena vertus, tai nepigi paslauga, kita vertus, žmonės neturi tiek laiko, kapai yra toli. Aišku, jeigu matome, kad atėjo sausros, tai reiktų augalą papildomai palaistyti, bet iki tol pakanka stipriai prilieti pasodinus.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!