L. Klimka sako, kad šv. Huberto diena yra kilusi iš Vokietijos. Lietuvoje seniau žmonės neminėdavo šios dienoss – vietoj jos šventė „Medžiotojų pilnatį“.
„Šią rudens pilnatį lietuviai vadindavo „Medžioklės pilnatimi“, nes laukai būdavo tušti, tad bajorai per pilnatį eidavo medžioti su skalikais. Šiais metais pilnatis sutampa ir su šv. Huberto – medžiotojų diena.
O Lietuvos didikai būdavo Europos žmonės: keliaudavo, studijuodavo, tad tam tikrus kitų tautų papročius įtvirtino ir Lietuvoje“, – teigia vyras.
Medžioklė ir meilė gamtai
Libertas klimka sako, kad labai myli gamtą, todėl nesupranta, kodėl švenčiama ši svetimos tautos šventė ir kodėl žmonėms patinka medžioti.
„Aš nemėgstu šios dienos dėl kelių dalykų. Pirma, tai nėra mūsų tradicinė šventė – ji kilusi iš kitų Europos šalių tradicijų.
O antra, manau, kad medžioklė civilizuotam žmogui yra lyg satanizmas.
Aš nesuprantu tų žmonių, kurie žudo gražiausius žvėris. Mes, civilizuoti žmonės, skriaudžiame gamtą. Tai ar civizilacijos raida – gamtos niokojimas?“, – mintimis dalinasi L. Klimka.
Vyras pasakoja, kad gamtos niokojimas vyksta ir šiais laikais: „Mūsų vienintelis turtas – gamtos grožis. O mes kertame miškus, kad tik gautumėme pinigų. Todėl man liūdna ir negaliu suprasti, kodėl žmogus trokšta atimti kažkieno gyvybę.“
Prisimena vaikystėje skaitytą pasaką
L. Klimka pamena, kai vaikystėje skaitė Barono Miunhauzeno pasaką, kurioje pagrindinis veikėjas šovė elniui į tarpuragį ir po ranka neturėjo kuo užtaisyti šautuvo, tad tai padarė su vyšnios kauliuku.
„Tikriausiai, tas kauliukas neužkliudė elnio, nes po dviejų metų Miunhauzenas ir vėl sutiko tą patį žvėrį, tačiau dabar pamatė, kad elnio tarpuragyje yra išaugęs vyšnios medelis su uogomis“, – prisiminimais dalinasi etnologas.
Kokių orų galime tikėtis?
Vyras sako, kad norint sužinoti, kokių orų galime tikėtis, turėtume palaukti šv. Martyno dienos – paskutinės rudens šventės.
„Tuomet prasidėjus priešžiemiui, galėsime spręsti, kokia žiema mūsų laukia. Tas laikotarpis bus labai pranašingas“, – sako Libertas Klimka.
L. Klimka teigia, kad jeigu šv. Martyno dieną antis arba žąsis tupi ant vandens telkinio, tai per Kalėdas bus daug šalčio, ledo ir sniego: „Ši diena tikrai ypatinga – žmonės galės pamatyti koks bus lapkritis bei ateinantis žiemos laikotarpis.“