Šios šventės proga nuo pirmojo rugsėjo sekmadienio bažnyčiose rengiami iškilmingi atlaidai.
Ypatingi atlaidai rengiami Šiluvos bažnyčioje (Raseinių raj.), kurioje kabo stebuklingu laikomas Marijos paveikslas.
Pasakojama, kad Šiluvoje maždaug apie 1608–1612 m. įvyko Marijos apsireiškimas. Mergelę Mariją tąkart pamatė bandą ganantys kaimo piemenys.
1457 m. vietos dvarininkas Petras Gedgaudas pastatė Šiluvos bažnyčią ir joje pakabino atvežtą iš Romos Marijos paveikslą.
Į Šiluvą kaip į Romą
„Marija – vilties ir paguodos ženklas keliaujančiai tautai“ – štai tokia tema parinkta šių metų Šilinių atlaidams, į kuriuos nuoširdžiai kviečia Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas.
Jau rytoj vakare, prabėgus lygiai 30 metų, kai Šiluvą aplankė popiežius šv. Jonas Paulius II per savo apaštališkąjį vizitą Baltijos šalyse, čia prasidės Švč. Mergelės Marijos Gimimo didieji atlaidai.
Jie bus švenčiami rugsėjo 7–15 d. (išsami atlaidų programa čia), atmenant tas akimirkas, kai Šiluvos vardą pasaulis ypač plačiai išgirdo šį nedidelį Lietuvos miestelį aplankius pirmajam ir kol kas vieninteliam istorijoje Šventajam Tėvui, tą neužmirštamą 1993-ųjų rugsėjo 7-ąją.
Šiemet per Šilines su dėkingumu bus prisimenama, kaip šv. Jonas Paulius II prieš 30 metų stiprino mūsų tikėjimą. Vėl aktualiai bus išgirstas jo padrąsinimas Lietuvai, kai ji dar tik pradėjo kurti nepriklausomą gyvenimą, o ir į pačią Šiluvą jau buvo galima laisvai atvykti.
Tad didžiųjų atlaidų išvakarėse, rugsėjo 7-ąją, vakaro pamaldos bus skirtos jam atminti ir melstis, kad šventasis būtų visų čia atvykstančių žmonių užtarėjas.
O rugsėjo 9-osios vakarą, 19.30 val., Šiluvos bazilikoje vyks koncertas „Totus Tuus“, skirtas šv. Jono Pauliaus II ir apsilankymo atminimui. Nuo šios vasaros galima vykti į Šiluvą tarsi į Romą!
Mat Šiluvos mažoji bazilika tapo Didžiosios Švč. Mergelės Marijos bazilikos Romoje dvasine dukterimi. Tokia ypatinga privilegija šią vasarą suteikta užmezgus dvasinį ryšį su seniausia Vakarų krikščionijoje Dievo Motinos šventove.
Tad šiuose atlaiduose bus ypač žvelgsiame į Dievo Motiną, kurią Vatikano II Susirinkimas yra pavadinęs „vilties ir paguodos ženklu keliaujančiai Tautai“ (dekreto apie Bažnyčią šiuolaikiniame pasaulyje Lumen Gentium – Tautų šviesa 5 sk.). Toks yra šiųmečių atlaidų šūkis, tam bus skiriamos ir katechezės, sakomos prieš pagrindines pamaldas. Tai bus galima aptarti ir neformalioje aplinkoje, užsukant į pokalbius „Šiluvos terasoje“ (kasdien, 14.30 val.).
Rugsėjo 8-ąją, Mergelės Marijos Gimimo bei Artimo meilės ir sveikatos dieną, pirmaisiais atlaidų piligrimais taps prašantys fizinio ir dvasinio išgydymo bei tie, kurie tarnauja kenčiantiems nuo ligų, negalių. Rugsėjo 9 d., šeštadienį, Šiluvoje ypač laukiamos šeimos, jaunimas (beje, numatęs specialią programą jauniesiems bendraamžiams). Vakare 21 val. Šiluvoje bus einama Žiburių procesija.
Rugsėjo 10 d., sekmadienį, atlaidų istorijoje antrą kartą bus švenčiama sinodinio gyvenimo kelią pradėjusios Bažnyčios diena. Be to, visą savaitgalį Šiluvoje vėl vyks ir kraujo donorystės akcija.
„Šiluvos atlaiduose toliau meldžiamės už mūsų brolius ir seseris Ukrainoje, patiriančius kančią ir išbandymus. Karo keliamas skausmas, praradimai ir didžiulė įtampa tapo visos Bažnyčios rūpesčiu.
Malda, kurią siunčiame per Marijos ir visų šventųjų užtarimą, tegelbsti mums brangiems broliams ir seserims, o jų kraštą Viešpats teapdovanoja laisvės rytu“, – sako arkivyskupas Kęstutis Kėvalas.
Taikos sieko dieną su Lietuvos kariuomene – rugsėjo 12-ąją – bei per visus atlaidus bus neužmiršti karą kenčiantys Ukrainos gyventojai.
Kasdien nuo pat ryto iki vakaro bus švenčiamos šešerios šv. Mišios. Pagrindinės pamaldos 12 val.
Atskiros šv. Mišios bus švenčiamos latvių, lenkų, ukrainiečių (graikų apeigų katalikų liturgijos) bei anglų kalbomis. Su lenkų piligrimais melstis atvyks Lomžos vyskupas augziliaras Tadeuszas Bronakowskis, su latviais – Jelgavos vyskupas Edvardas Pavlovskis, su ukrainiečiais – tėvai bazilijonai iš Vilniaus. Anglų kalba su žmonėmis melsis tėvai redemptoristai.
Kauno arkivyskupija kasmet išleidžia Atlaidų knygelę piligrimui su Dievo žodžio skaitiniais, Mišių bei išpažinties eiga norintiems susitaikyti su Dievu. Kunigai klausyklose nuolat patarnaus išpažintims, o palapinėje „Turiu Tau laiko“ bus pokalbio galimybė.
Nūdien Šiluva yra modernus piligrimystės centras su aikšte, kur net susirinkus kelių tūkstančių piligrimų jūrai patogu melstis. Be to, atvykstančius į Šilines pasitinka ir ištisas kultūrinio-religinio paveldo, knygų, susitikimų miestelis.
Čia kviečiame aplankyti ir didžiąsias šventoves – Švč. Mergelės Marijos Gimimo baziliką, Apsireiškimo koplyčią, Šiluvos piligrimų centrą, pasistiprinti Carito kiemelyje, įsigyti religinių reikmenų (vadinamųjų devocionalijų) ar krikščioniškų knygų, tarp jų ir naują „Artumos“ leidyklos knygą visai šeimai „LOBIS. Slapta kelionė į Šiluvą“ ir su ja dovanų gauti stalo žaidimą Kelionė į Šiluvą; tai jau trečioji serijos „Perskaitęs duok kitam“ dalis, gyvai ir kūrybingai pristatanti Šiluvos istoriją bei tą lobį, kurį atras čia atkeliaujantieji šiandien.
Beje, visą atlaidų savaitę bus apstu ir kultūrinių renginių Šiluvoje, apie kuriuos žr. čia.