Žolininkė Jolanta, tinklaraščio „Mano žolelės“ įkūrėja, dalijasi savo įžvalgomis apie tai, kokie augalai rudenį yra ypač naudingi sveikatai ir kodėl verta juos rinkti. Pasak jos, būtent rudenį augalai sukaupia daugiausiai maistingųjų medžiagų, todėl surinktos žolelės gali būti itin veiksmingos kovojant su peršalimu, stiprinant imunitetą ar net gerinant nervų sistemos būklę.
Žolininkė Jolanta primena, kad ruduo – sėklų, šaknų ir vaisių metas. Šiuo metu augalai visą savo galią sudeda į išlikimą iki kitų metų. Pasak moters, rudens metu verta rinkti žoleles, nes jos padeda natūraliai stiprinti imunitetą ir yra veiksmingos priemonės kovojant su peršalimu bei kitomis sezoninėmis ligomis.
„Augalai jaučia, kad viršutinė jų dalis netrukus žus, tad visa galia lieka šaknyse ir dabar sėklų bei šaknų savybės yra pačios stipriausios. Į šaknis sukraunama kuo daugiau gerųjų medžiagų.“
Nasturtės
Pasak pašnekovės, peršalus arba turint problemų su kvėpavimo takais, nasturtės yra puikus, gydomųjų savybių turintis augalas.
„Šiuo augalu labai tikiu ir kiekvienais metais pasidarau keletą litrų jų tinktūros. Nasturtė nėra laukinis augalas, tačiau ji yra labai gaji, tad iki šalnų ją galima rasti darželiuose“, – sako ji.
Moteris atskleidžia kad namuose pasidaryti nasturčių tinktūros yra visiškai nesunku: „Įprastai renku nasturčių lapus ir iš jų pasidarau tinktūras.
Tai padaryti visai paprasta: nasturčių lapais reikia užpildyti stiklainį, į stiklainį pripilti tirpalo, o užsukus ir vis pateliūskavus, kambario temperatūroje laikyti mažiausiai dvi savaites. Nukošus, gaunasi nasturčių tinktūra, kuri yra natūralus antioksidantas kvėpavimo takams.“
Nakviša
Turbūt daugelis žino nakvišų aliejų, kuris yra ne tik itin naudingas, bet ir brangus. Tai naktinis augalas, į kurį dažnai žmonės nekreipia dėmesio.
„Nakviša – puikus augalas ne tik rudens metu susilpnėjusiems nagams, odai, bet ir nervų sistemai. Nakvišose yra pilnos sėklyčių, o sėklos yra kupinos aliejaus. Esu skaičiusi, kad Amerikos indėnai aliejaus nespausdavo, o tiesiog kramtydavo sėklas.
Prisirinkus nakvišos sėklų, jas galima tiesiog kramtyti arba dėti į košę, duoną. Nakvišos augalas būna ištįsęs, jo kapsulės išlenda į viršų, o kai paruduoja, iš jų byra sėklytės. Tad jas atsargiai nukerpu ir apvertus, suberiu į švarų indelį“, – pasakoja žolininkė.
Valerijonas
Žolininkė Jolanta teigia, kad šiuo metu verta rinkti valerijono šaknis, nes jos turi raminamųjų savybių, padeda sumažinti nerimą, gerina miego kokybę ir yra plačiai naudojamos natūralioje medicinoje kaip priemonė nuo nemigos.
„Valerijonas yra žinomas dėl savo raminančių savybių, tad šio augalo šaknų tinktūros visada galima rasti mano namuose.
Ruduo – tinkamas metas valerijono šaknų kasimui. Jas reikia gerai nuplauti, nusausinti, grubiai papjaustyti, sudėti į stiklainį (į litrą tirpalo įdėti dvi šaknis), sandariai užsukti ir vis pateliūskuojant, kambario temperatūroje laikyti keletą savaičių“, – sako ji.
Laukinės morkos sėklos ir salieras
Pasak Jolantos, vaikams bei suaugusiems ypač rudens metu svarbu gerinti koncentraciją, todėl laukinių morkų sėklos ar salierų koteliai yra puikus koncentraciją gerinančių medžiagų šaltinis:
„Laukinių morkų galima rasti laukuose. Jų platus žiedynas atrodo lyg lizdelis. Kai laukinės morkos sukaupia sėklas, jos susitraukia ir pažeria daugybę savo vaisių. Jas galima naudoti kaip prieskonį, nes turi aitresnį skonį.
Derėtų nepamiršti ir saliero – iš jo galima pasidaryti salotas, su įvairiais patiekalais valgyti mažąsias saliero sėklytes.“
Džiovinkite šiuos augalus
Tinkamai išdžiovinti augalai gali būti naudojami visą žiemą kaip natūralios priemonės sveikatai stiprinti, maistui pagardinti ar arbatai ruošti. Be to, rudenį surinktos žolelės padeda išsaugoti jų skonį, aromatą ir gydomąsias savybes ilgalaikiam naudojimui.
Pasak žolininkės, topinambuose gausu inulino – natūralios prebiotinės skaidulos, kurios padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir yra naudinga diabetikams:
„Topinambas – puikus augalas žmonėms, kurie turi problemų su diabetu. Žmonės gali prisirinkti topinambo lapų ir juos pasidžiovinti žiemai.“
Rykštenė
Rykštenės – gražūs, geltonai žydintys augalai. Pasak Jolantos, rykštenė puikiai tinka ne tik peršalus, bet ir turint problemų su šlapimo pūsle, prostata.
„Taip pat galima prisirinkti žalių aviečių ir gervuogių lapų. Jie dezinfekuoja, naikina bakterijas, virusus. Lapus galima dėti į skirtingas arbatas, nes jie tinka kaip baziniai augalai, su kuriais galima maišyti kitus augalus“, – sako ji.
Ežiuolė
Žolininkė teigia, kad kitas puikus augalas – ežiuolė. Ji naudinga dėl savo imunostimuliuojančių, priešuždegiminių ir antivirusinių savybių. „Ežiuolė skatina imuninės sistemos veiklą, padeda organizmui kovoti su infekcijomis ir peršalimu.
Ji gali sumažinti ligos simptomų sunkumą ir sutrumpinti jų trukmę. Galima susmulkinti ežiuolės lapus, kotelius, padžiovinti ir vartoti, kai norisi stiprinti imunitetą.“
Nakvišos ir pilarožės žiedai
Atšalus orams ir turint šių augalo, galima apsisaugotu nuo gerklės skausmo: „Šių augalų žiedai turi daug gleivių, tad jas galima užpilti vandeniu (temperatūra turėtų siekti ne daugiau 40 laipsnių). Ryte šis skystis bus gleivėtas, tad šį skėstų reikia gerti mažais gurkšneliais.“
Autorius: praktikantė Ugnė Svenciūnaitė