Norint apsisaugoti nuo šios pavojingos kvėpavimo takų infekcijos, kurią sukelia Legionella bakterijos, svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių: užtikrinti tinkamą vandens temperatūrą, nuolat palaikyti vandens cirkuliaciją ir rūpintis vandens tiekimo sistemų priežiūra, rašoma NVSC pranešime.
Palaikyti tinkamą temperatūrą
Už daugiabučiuose namuose įrengtų karšto vandens sistemų priežiūrą, vandens temperatūrą ir saugą atsakingi pastatų prižiūrėtojai ar jų pasamdyti šildymo ir vandens sistemų prižiūrėtojai, kurie privalo palaikyti tinkamą vandens temperatūrą, t. y. karštas vanduo visada turi būti pakankamai karštas (ne mažiau kaip 50 °C atsukus čiaupą ir nuleidus vandenį 1 min.), o šaltas – visada pakankamai šaltas (ne daugiau kaip 20 °C).
Tinkama karšto vandens temperatūra svarbi ne tik daugiabučiuose, bet ir privačių namų ar daugiabučių namų gyventojams, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį naudodami elektrinius vandens šildytuvus (boilerius). Jie taip pat turi laikytis šios taisyklės.
Nuleisti užsistovėjusį vandenį
Karštas vanduo tiekimo sistemose ne tik turi būti atitinkamos temperatūros, bet ir jose neužsistovėti.
Būtent stovinčiame netinkamos temperatūros vandenyje bakterijos ir linkusios daugintis, todėl po ilgesnės naudojimosi karštu vandeniu pertraukos, pavyzdžiui, grįžus iš 2 savaites ar ilgiau trukusių atostogų, pirmiausia būtina karštą vandenį iš kiekvieno namuose esančio čiaupo stipria srove nuleisti 5 minutes ir tik tuomet po juo praustis.
Tiek laiko reikia, kad vamzdynuose kurį laiką stovėjęs ir galimai nesaugus vanduo nubėgtų ir iš čiaupo pradėtų bėgti tinkamos temperatūros vanduo.
Reguliariai valyti dušų galvutes ir čiaupus
Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus vandens lašelių – aerozolio su Legionella bakterijomis, kuris susidaro, pavyzdžiui, prausiantis duše.
Didesnė rizika susirgti legionelioze kyla vyresnio amžiaus asmenims (>50), rūkantiesiems, asmenims, sergantiems cukriniu diabetu, lėtinėmis plaučių ligomis, onkologinėmis ligomis ir esant kitoms ligoms ar būklėms, slopinančioms imuninę sistemą.
Nuosėdos, rūdys vandens sistemose pagerina sąlygas Legionella bakterijų dauginimuisi, todėl ne mažiau svarbu laikytis ir trečios taisyklės – valyti dušų galvutes, vandens čiaupus, kurie per tam tikrą laiką užkalkėja, t. y. jose atsiranda nuosėdų, kuriose taip pat gali daugintis legionelės. Rekomenduojama šiuos įrenginius valyti bent kartą per mėnesį.
Boilerius rekomenduojame prižiūrėti ir valyti taip, kaip nurodo gamintojas gaminio naudojimo instrukcijoje. Jeigu iškyla klausimų dėl boilerio naudojimo ar valymo, siūlome kreiptis į šių prietaisų tiekėjus ar įmones, teikiančias jų priežiūros paslaugas.
NVSC duomenimis, šiemet sausio mėn. Lietuvoje užregistruoti 5 legioneliozės atvejai. Atvejai tarpusavyje nesusiję. 3 iš jų – Klaipėdos apskrityje (Palangos – 1, Klaipėdos m. – 2), 2 – Panevėžio apskrityje (Panevėžio m. –2).
Asmenys priklausė šioms amžiaus grupėms: 35–44 metų; 45–54 metų; 55–64 metų; 65–74 metų; 75–84 metų ir vyresnių nei 85 metų. Mirties atvejų 2025 m. neužregistruota.
Legioneliozės simptomai
Kaip nurodoma NVSC svetainėje, legioneliozė yra bakterinė užkrečiamoji liga. Inkubacinis periodas (laikas nuo užsikrėtimo iki susirgimo pradžios) paprastai trunka nuo 2 iki 10 dienų.
Po to 3-6 dienas trunka tipinis ligos pradžios periodas, kurio simptomai primena gripą (bendras negalavimas, karščiavimas, sausas kosulys), kuris dažnai perauga į plaučių uždegimą.
Dažnai užsikrėtę asmenys taip pat gali skųstis viduriavimu ir pilvo skausmais, vienas ryškiausių pradinių simptomų gali būti raumenų skausmas.
Kartais gali pasireikšti ir kiti simptomai – sutrikusi sąmonė, inkstų nepakankamumas, kepenų funkcijų sutrikimai.
Užsikrečiama per kvėpavimo takus, įkvėpus legionelėmis užteršto vandens aerozolio – smulkių lašelių, kurie atsiranda purškiant vandenį, leidžiant į jį orą, krentant vandens srovei ant kietų paviršių, pavyzdžiui, iš dušo ar čiaupo tekant vandeniui, spa baseinuose, sūkurinėse voniose kylant burbulams, nuo dekoratyvinių fontanų, ypač patalpų viduje, purkštuvų, iš oro kondicionierių.
Kuo mažesni lašeliai, tuo jie pavojingesni, nes patenka į apatinius kvėpavimo takus. Sergantis žmogus nėra infekcijos šaltinis aplinkiniams žmonėms.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!