Beveik 3 proc. pasaulio gyventojų kenčia nuo žvynelinės, kuri paveikia ne tik kūną, bet ir psichologinę bei socialinę žmogaus būklę. Šią lėtinę odos ligą dažnai lydi skausmas, niežėjimas, kartais – net socialinis stigmatizavimas.
„Žvynelinė laikoma sistemine liga, ji dažniausiai pažeidžia odą – joje matysime tokias plokšteles – tai paraudę odos plotais, kurie yra padengti storu pleiskanų sluoksniu. Jie galiu atsirasti tiek veido, skalpo, tiek kūno odoje – ant kelių, alkūnių, kryžmens srityje.
Bet ji pažeidžia ne tik odą, o ir sąnarius. Apie trečdalis sergančiųjų žvyneline turi psoriatinį artritą, taip pat nemažai daliai pacientų pažeidžiami ir nagai. Kitas dalykas, reikėtų suprasti, kad visa žvynelinės patogenezė, organizme sukeliamas uždegimas labai glaudžiai susijęs su uždegimu, kuris stebimas ir pacientui sergant ateroskleroze, nutukimu, cukriniu diabetu ir pan.“ – „Žinių radijui“ aiškino VUL Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis.
Paūmėjimo laikas – ruduo
Pasak gydytojo, vienos priežasties, kodėl susergama, nėra. Vienas komponentų yra genetinis veiksnys, tačiau net jei abu tėvai sirgo žvyneline, tikimybė, kad jų vaikui irgi bus žvynelinė, siekia 40 proc.
„Tai nebūtinai reiškia, kad tas vaikas sirgs – viskas labai priklauso ir nuo paciento gyvenimo būdu – kai jis rūpinasi sveikata, kiek patiria streso, kokį maistą valgo, ar serga kitomis ligomis, ar dažnesnės įvairios infekcijos ir pan.
Pacientai dažnai skundžiasi ligos paūmėjimu, kuris susijęs su stresu, lygiai taip pat paveikia žalingi įpročiai, gausesnis alkoholio vartojimas. Pacientai, kurie perserga peršalimo ligomis, lygiai taip pat tai gali sukelti psoriazės epizodo paūmėjimą“, – kalbėjo gydytojas.
Pasak jo, iš esmės ruduo yra žvynelinės pacientų laikas – tuomet ne tik atšąla orai, lauke gaunama mažiau saulės spindulių, bet ir linkstama į rudeninę depresiją.
„Bet reikia suprasti, kad tai nėra niekaip užkrečiama, kad ir kaip kartais tie bėrimai gali negražiai atrodyti. Pacientų rankos gali būti išbertos, nagai pažeisti, tai nereikėtų bijoti prisiliesti prie tokio žmogaus rankos, nes taip neužsikrėsite“, – akcentavo T. Raudonis.
Net išprašo iš kirpyklos
Kaip bebūtų, beveik visų pacientų kasdienybė yra paveikiama šios ligos – absoliuti dauguma pacientų jaučiasi stigmatizuojami, nes tai visų pirma nepatraukliai atrodantys, atstumiantys bėrimai.
„Ką dažniausiai matome – pleiskanomis apsnigę pečiai, stipriai pleiskanojanti galva, galbūt paraudę bėrimai aplink plaukų augimo liniją, prie nosies, ausys gali būti pleiskanojančios, to jau nepaslėpsi, kaip ir plaštakų – gali būti išberti krumpliai, nagai, delnai.
Bet reikia suprasti, kad tai nėra niekaip užkrečiama, kad ir kaip kartais tie bėrimai gali negražiai atrodyti.
Absoliuti dauguma pacientų gėdijasi nusirengti kažkur vasarą paplūdimyje, ištisus metus vaikšto su visą kūną dengiančiais rūbais. Pacientui traumuojanti patirtis yra nueiti pas kirpėją, nes kiekvieną kartą kyla stresas, kaip jį priims. Prieš keletą metų girdėdavome atvejus, kai kirpėjai atsisako aptarnauti tokius pacientus, nes visa galvos oda yra išberta.
Ką jau kalbėti apie kokį sporto klubą ar baseiną, kur žmonės stipriai kompleksuoja būdami socialinėse situacijose. Maždaug 80 proc. pacientų vengia socialinių veiklų, kur kas nors galėtų pamatyti, kaip jie atrodo. Dėl to apie 20 proc. žvyneline sergančių pacientų kartu serga ir depresija, kurią ta liga ir sukelia“, – konstatavo dermatovenerologas.
Žvynelinė pažeidžia ne tik odą
Tačiau estetinė ligos pusė yra tik viena – žvynelinė gali pažeisti ir kitas organizmo sistemas. Pašnekovo aiškinimu, dažniausiai žvynelinė prasideda nuo keleto bėrimų, kurie gali būti skalpo odoje ar tik alkūnių, kelių, ir dažnu atveju vien lokalaus gydymo tokioje stadijoje gali pakakti ligai sukontroliuoti.
„Lengvą žvynelinę įtarti ir diagnozuoti gali ir šeimos gydytojas, jis gali ir paskirti lokalų tepamą vaistą – dažniausiai skiriami gliukokortikosteoridai lokaliai ligos kontrolei.
Tačiau kai liga pažeidžia didesnį kūno plotą – daugiau nei 10 proc. (1 proc. yra vienas žmogaus delnas), tai jau laikoma vidutinio sunkumo žvyneline. Taip pat ji diagnozuojama, jei pacientui pradeda skaudėti sąnarius – tai gali būti riešų, plaštakų, pirštų skausmai, patinimas, nugaros skausmas, į ką pacientai dažnai neatkreipia dėmesio.
Prieš keletą metų girdėdavome atvejus, kai kirpėjai atsisako aptarnauti tokius pacientus, nes visa galvos oda yra išberta.
Tai irgi rodo ligos sistemiškumą ir reikalinga kreiptis į gydytoją reumatologą. O jei yra vien vyraujantis odos ar ir nagų pažeidimas, tokiu atveju pacientą reikia siųsti gydytojui dermatovenerologui. Į jį pacientas gali kreiptis bet kurioje valstybinėje sveikatos priežiūros įstaigoje, kur bus pradedamas bazinis gydymas“, – aiškino T. Raudonis.
Be lokalaus gydymo vėliau gali būti skiriama fototerapija, tai yra gydymas medicininiais ultravioletiniais spinduliais, kuris, pasak gydytojo, daliai pacientų yra veiksmingas. Tačiau kitai daliai jis mažai veiksmingas arba veikia tik ribotą laiką. Jei to nepakanka, gali būti pradedamas gydymas tradiciniais sisteminiais vaistais.
Modernus gydymas prieinamas
Jei šis gydymas per 3 mėnesius nėra pakankamai efektyvus, pacientui gali būti skiriamas gydymas biologine terapija.
Nors dar neseniai gydymas buvo prieinamas tik trečio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaigose, tai yra universitetinėse ligoninėse – Santaros, Kauno klinikose, Klaipėdos universitetinė ligoninėje, taip pat – Šiauliuose, Sveikatos apsaugos ministerija, įsiklausiusi į gydytojų argumentus, neseniai pranešė apie teigiamus pokyčius. Dabar pacientai gydymą galės tęsti ir arčiau namų esančioje ambulatorines antrinio lygio dermatovenerologijos paslaugas teikiančioje įstaigoje.
„Biologinė terapija tai yra nauji modernūs vaistai, su kuriais galime pasiekti visišką ligos kontrolę – kalbame apie tai, kad pacientui išnyksta 90 proc. kūno odoje esančių bėrimų ir žmogus iš esmės gali gyventi be ligos. Lygiai tai pat efektyviai yra išgydomas ir nagų pažeidimas ir pasiekiama sąnarių būklės pagerėjimas ir užkertamas kelias ligai progresuoti“, – galimybes dėstė gydytojas.
Paklaustas, kiek pacientų gauna biologinę terapiją, T. Raudonis teigė, kad skaičiai ryškiai per maži:
„Bandyta skaičiuoti, kad biologinę terapiją dėl žvynelinės šiuo metu Lietuvoje gauna apie 500 pacientų. Tai jei skaičiuotume, kad sergančių turime arti 100 tūkst., skaičiai, deja, yra ganėtinai maži.
Biologinė terapija tai yra nauji modernūs vaistai, su kuriais galime pasiekti visišką ligos kontrolę – kalbame apie tai, kad pacientui išnyksta 90 proc. kūno odoje esančių bėrimų ir žmogus iš esmės gali gyventi be ligos.
Dar yra skaičiuojama ir lyginamasi su kitomis ES valstybėmis, tai vadinama biopenetracija – kokia dalis sunkia žvynelinės forma sergančių pacientų yra gydoma biologinę terapija. Deja, su šiuo skaičius net tuo estų atsiliekame 2 kartus, nuo lenkų – 2 ar net 3, Latvijoje situacija panašiai bloga kaip Lietuvoje.“
Dar žino ir ne visi gydytojai
Kodėl prieinamumas toks mažas? Pašnekovo aiškinimu, viena vertus, į Lietuvą šis gydymas atėjo bent penktmečiu vėliau, nei tai prasidėjo Vakarų šalyse.
„Pirmuosius 6–7 metus, kai buvo prieinamas šis gydymas, buvo labai limituotas, buvo kvotos, kad galime per metus pradėti gydyti tik iki 5–10 pacientų. Šis pažangus gydymas lengvai prieinamas pasidarė nuo 2020 metų, nuo 2022 m. turime sąlygas, kokios yra visose pažangiose Vakarų šalyse.
Kitas dalykas, per visą Lietuvą turime tik 5–6 įstaigas, kurios gali pradėti šitą gydymą, tad natūralu, kad ten yra susikaupusios daug didesnės pacientų eilės nei bet kurioje kitoje valstybinėje įstaigoje. Taip pat šis gydymas nėra prieinamas privačiose gydymo įstaigose, kurios kad ir turi sutartis su ligonių kasomis, deja, tai kol kas neįgyvendinama.
Beje, net ir tarp gydytojų – šeimos gydytojų ar kitų nėra pakankamai paskleista ši žinia, kad jau turime efektyvų ir kompensuojamą gydymą esant sunkiai žvynelinei. Neretai susiduriame su pacientais, kurie atvyksta iš mažesnio miestelio, kur jiems daug metų buvo aiškinama, kad jiems yra tik tepaliukai, vasarą važiuokite degintis prie jūros ir taip gyvenkite, kam čia kažkoks gydymas, nelabai jo kokio yra“, – situaciją dar prieš kurį laiką nupiešė gydytojas.
Jis pabrėžė, kad šis gydymas kompensuojamas – pastaruosius keletą metų turimi visi vaistai, kurie yra ir Vakarų šalyse, sąlygos juos paskirti pakankamai geros: „Tiesiog pacientui reikia atsirasti viename iš tų keletos centrų Lietuvoje, kurie gali tą pradėti. Čia dar reikėtų pabrėžti, kad kreipiantis į trečio lygio įstaigą, universitetinę ligoninę, nuo šių metų vasario mėnesio yra reikalingas gydytojo siuntimas.“
Ar galima visiškai pagyti?
Ar galima tokiu būdu žvynelinę visiškai išgydyti? T. Raudonis pabrėžė, kad žvynelinė yra lėtinė liga ir šiuo metu nėra išgydoma.
„Kaip ir padidėjęs kraujospūdis ar cholesterolis – tai yra lėtinės uždegiminės organizmo ligos, dėl ko reikalingas nuolatinis gydymas. Tačiau su naujausiais vaistais galime pasiekti visišką ligos kontrolę, pacientui nebereikės teptis vaistų, kas po dešimtmečių jų naudojimo būna išvarginę, pacientų oda būna suplonėjusi.
Nebereikės nuolatinių vaistų į gydymo įstaigas, užtenka apsilankyti 2–3 kartus per metus prasitęsti vaistus. Bet, deja, kol kas nekalbame apie kažkokį limituotą gydymosi laiką. Šiuo metu turime pacientų, kurie iš dešimtmetį gauna biologinę terapiją ir gyvena gerą kokybišką gyvenimą be aktyvios ligos“, – kalbėjo jis.
Paprašytas patarimų, kaip išvengti šios ligos, gydytojas teigė, kad nėra nieko specifinio:
„Rekomendacijos yra bendro pobūdžio – sveikas gyvenimo būdas, pakankamas fizinis aktyvumas, tinkamas darbo ir poilsio režimas, pakankamas miego kiekis, mažiau streso. Kalbant apie maistą, nėra specialios žvynelinės dietos.
Universali yra dietologų rekomenduojama sveika mityba – dažniausiai Viduržemio jūros dieta, kuri yra praturtinta žuvimi, omega-3 rūgštimis, daug skaidulų turinčiu maistu. Žinoma, apdirbtas, greitas maistas, gausūs angliavandeniai, bandelės, picos, makaronai nėra palanku nei žvynelinės atveju, nei apskritai mūsų organizmui.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!