• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šokėjo, trenerio Sauliaus Skambino ir jo mylimosios Živilės namų kieme jiems trūko gėlių ir spalvų – čia į pagalbą atskubėjo laidos „Svajonių sodai“ komanda, padėjusi kieme sukurti tikrą svajonių sodą.

Šokėjo, trenerio Sauliaus Skambino ir jo mylimosios Živilės namų kieme jiems trūko gėlių ir spalvų – čia į pagalbą atskubėjo laidos „Svajonių sodai“ komanda, padėjusi kieme sukurti tikrą svajonių sodą.

REKLAMA

Patarimais, kaip prižiūrėti kieme augančius vaismedžius, dalijosi sodininkas, bitininkas doc. dr. Algirdas Amšiejus, o gražiausiais žiedais pasipuošusius gėlynus vazonuose padėjo sukurti Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos dėstytoja, želdynų dizainerė dr. Ingė Auželienė.

Laidoje S. Skambinas atviravo, kad jam labai patinka dirbti sode, tvarkytis, kapstytis, tačiau tam nuolat pritrūksta laiko, tad daugelį darbų reikia daryti prabėgomis ir tada, kai jau spaudžia reikalas.

Pasidalijo auksiniais vaismedžių priežiūros patarimais

Prieš pradėdami rūpintis gėlynais kieme, S. Skambinas su Živile ir su doc. dr. A. Amšiejumi aiškinosi, kaip prižiūrėti vaismedžius.

REKLAMA
REKLAMA

Saulius laidoje atviravo, kad labai mėgsta kieme augančias kriaušes. Eksperto teigimu, tai „Concorde“ veislės kriaušė, kuri yra karališkos kilmės – neturi vadinamų sėklų, branduolių.

REKLAMA

O kad derlius dar labiau džiugintų, A. Amšiejus patarė, kaip genėti vaismedžius. Jis pastebėjo, kad pas S. Skambiną po genėjimo nebuvo pašalinti vilkūgliai – šakos, kurios šovė į viršų ir medžiui neduoda jokios naudos, tad specialistas pažymi, kad į viršų augančias šakas reikia šalinti, o svyrančias žemyn palikti, nes jos veda vaisius ir duoda derlių.

Doc. dr. A. Amšiejus taip pat ant augalo lapų pastebėjo ligą – gleivėtrūdę, kuria vaismedžiai dažniausiai užsikrečia nuo kazokinių kadagių. Ekspertas pabrėžia, kad tokius pažeistus lapus reikia sudeginti arba kompostuoti, bet galiausiai išvežti, jų jokiu būdu negalima palikti nesugrėbtų ir nesurinktų.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu nenugrėbei, lapų nesurinkai, pavasarį, kai vidutinė paros temperatūra pasidaro +8, ji tada sproginėja, sporos pavėjui plinta ir vėl papuola ant lapų, vėl sudygsta ir vėl dirba“, – aiškino jis.

Skruzdėlės medžiuose – blogas ženklas

Dar viena dažna bėda soduose, neaplenkusi ir Sauliaus bei Živilės namų kiemo – skruzdėlės medžiuose ir ant augalų. Pasak A. Amšiejaus, tai rodo, kad sode apsigyveno amarai, o skruzdės minta jų išskiriamu lipniu skysčiu – nesuvirškintais angliavandeniais. Šios problemos negalima palikti likimo valiai ir tam yra aiški priežastis:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu atskrenda, pavyzdžiui, boružė, auksaakė, nori suvalgyti tą amarą, nes jie amarais maitinasi, tai skruzdės gina. Dėl to skruzdės medyje blogai – kad neleidžia nei auksaakei, nei kokiam žygiui, nei boružei valgyti amarų. Jos puola gerus entomofagus, nes čia jų maistas.

O jeigu medely pasibaigė gyvybė arba maistas baigėsi, tai skruzdės gali pernešti amarus į kitą medį“, – aiškino doc. dr. A. Amšiejus.

REKLAMA

Be to, pernai buvo viena bėda, su kuria susidūrė daugybė sodininkų – nors vaisiai, pavyzdžiui, obuoliai vis dar kabėjo ant medžių, tačiau daugybė jų buvo supuvę.

„Bėda didžiausia, pažeidimas ties viduriu ir aplinkui puvinys. Kas tą pažeidimą padarė? Širšė. Jeigu jis būtų nukritęs, aš suprantu – nuo žemės, nuo bumbtelėjimo, o čia ką tik nuskintas. Jeigu yra taškius, tai širšė paragavo obuolio, tada atsitūpė ant sveiko ir užnešė puvinį.

REKLAMA

Dar vienas dalykas, pavyzdžiui, jeigu pūsta nuo sėklos, kai ateini, atrodo gražus obuolys, pradedi kąsti, o ten supuvę viduje, o visas išorėje sveikas – tai yra kalcio trūkumas, dirvoje yra kreidos kalcio trūkumas“, – kalbėjo sodininkas ir pridūrė, kad pastarąją bėdą padeda išspręsti kalcio trąšos, dolomitmilčiai su kalciu, kalcio salietra.

Teko padaryti namų darbus

Galiausiai atėjo laikas įsirengti tai, apie ką Saulius ir Živilė svajojo labai ilgai – gėlynus. Čia į pagalbą atkeliavo dr. I. Auželienė, prieš pradedant apželdinimo darbus davusi namų darbų – pasirūpinti gelžbetoniniais rentiniais, kurie tapo vazonais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes atlikome namų darbus, susiradome internete kanalizacijos gelžbetoninius žiedus kur pardavinėja, ieškojome, kad aukštis būtų apie 25 cm. Radome Vilniuje, nuvažiavome, parsivežėme, 130 kg vienas sveria“, – pasakojo S. Skambinas.

Išsiridenti žiedus teko su brolio ir draugo pagalba, galiausiai jie buvo nudažyti rausva spalva specialiai betonui skirtais dažais. I. Auželienė priduria, kad tam tinka ir fasadiniai dažai, tik ne tie, kurie skirti vidaus dažymui.

REKLAMA

Kadangi apželdinimo darbai vykdyti rugsėjo mėnesį, specialistė rinkosi tuo laikotarpiu dailiai atrodančius augalus.

Sukūrė svajonių sodą

Beveik visi augalai yra rausvos spalvos, kad būtų sukurta vientisa spalvinė gama. Tad ką Sauliaus ir Živilės kiemui parinko apželdinimo specialistė?

„Turime dviejų rūšių astilbes. Astilbės pasižymi tuo, kad jų veislių įvairovė yra begalinė, šimtais ir tūkstančiais. Mes, kadangi truputėlį derinomės prie spalvų, <...> renkantis, visų pirma, kreipiau dėmesį į lapus.

REKLAMA

Astilbė „Key West“ yra truputėlį aukštesnė, visada gerai, kada gėlių kompozicijoje yra skirtingų aukščių augalų. Spalvos šiek tiek susišaukia viena su kita, bet aukščių ir lapų tekstūrų skirtumas irgi labai gražiai kontrastuoja“, – pirmuosius augalus aptarė I. Auželienė.

Taikantis prie spalvinės paletės, buvo parinktas ir pūslenis „Little Devil“ – jis ne tik pasižymi išskirtine lapų spalva, bet ir pražys švelniai baltais žiedeliais su šiek tiek rausvo atspalvio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gėlyno kompozicijoje vietą rado ir gaura – nors tai gali būti kaip daugiametis augalas, joms lietuviškos žiemos dažnai būna per šaltos. Vis tik, šį augalą verta rinktis, nes gaura žydi visą žiemą, iki pat šalnų.

„O miskantus turime dviejų veislių – „Cute One“ yra nedidukai ir labai tinkami vazonams, nes įprastai miskantai yra tie augalai, kurie auga gana platūs, labai plačiai plečiasi ir aukštis gali būti iki dviejų metrų. Mums to nereikėjo, stengėmės rasti kuo žemesnes veisles.

REKLAMA

Na, bet vieno norėjosi truputėlio didesnio, aukštesnio ir vien dėl gražių žiedų pasirinkome „Boucle“, kurio ir spalva labai tinka prie astilbių bei raugerškių, kurių čia turėsime, ir ažūras yra tikrai išskirtinis“, – tęsė apželdinimo specialistė.

Aukščio kompozicijai suteikti pasirinktos hortenzijos „Little Lime“ ir „Petite Star“. Nors iš pirmo žvilgsnio jos atrodo panašios, iš tiesų šie augalai skiriasi:

REKLAMA

„Little Lime“ žiedynai yra truputėlį apvalesni, tankesni. Ir rudenį turi daugiau raudonumo, rausvumo. Vis dėlto, „Little Lime“ ilgiau išsilaiko šviesus, baltas ir vasarą, kai pradeda žydėti, būna daugiau baltos spalvos ir tik į rudenį spalva keičiasi.

Tuo tarpu „Petite Star“ yra truputėlį kitokios formos pats žiedynas, jis šiek tiek pailgesnis ir rausvumas atsiranda anksčiau.“

Į kompoziciją taip pat pasirinkti dviejų rūšių raugerškiai, vieni jų – koloniniai „Erecta“, kurie suteiks aukščio ir taps atsvara žemiems augalams.

REKLAMA
REKLAMA

Išvydę rezultatą neslėpė džiugesio

Sodindama augalus dr. I. Auželienė pasidalijo keliais patarimais, kaip sukurti gražų ir akiai malonų vaizdą gėlyne.

„Sakome, kad visada turi būti aukščių skirtumas ir žiūrime, kad aukštesni augalai būtų koncentruoti arčiau vidurio arba taip vadinama vertikalė, o arčiau vazono kraštų sodiname kiliminius, žemesnius augalus, kad šiek tiek uždengtų patį vazono kraštą. <...>

Nereiktų šaknų glausti prie pat betono, prie pat vazono krašto dėl to, kad jos nepašaltų. Ir į tarpelius, kur lieka nedideli tarpai, pasodinsime šilokų, nes norime rezultato iš karto. Jeigu jo norėtume vėliau, galima ir truputėlį didesniais tarpais, bet kadangi augalai daugiamečiai, kol jie užaugtų, praeitų šiek tiek laiko.“

Be to, norint, kad piktžolės nenustelbtų gėlyne augančių augalų, į betoninius vazonus galima įtiesti agrodangą. O norint, kad gėlynas iškart būtų vešlus ir atrodytų įspūdingai, augalus sodinkite mažesniais tarpais – tuomet tik po metų ar kelių reikės nedidelių korekcijų ir galėsite džiaugtis grožiu.

Išvydę dr. I. Auželienės sukurtas gėlių kompozicijas, Saulius su Živilė neslėpė džiaugsmo ir susižavėjimo. S. Skambinas džiaugėsi, kad sode atsirado daugiau spalvų, nes iki šiol čia buvo tik žalia.

REKLAMA

„Fantastiškai gražiai padaryti mūsų gėlynai, įsivedėme naujas spalvas. Ačiū Ingei, ačiū „Svajonių sodams“. Fantastika. Tiesą sakant, kiekvieną kartą norisi, kad vis gražiau ir gražiau, o dabar tai bus mūsų kiemo vizitinė kortelė“, – džiaugėsi S. Skambinas.

Jo mylimoji Živilė pridūrė: „Labai noriu padėkoti jums, kad supratote, iš tikrųjų, atrodo, iš pusės žodžio. Tereikėjo tik šiek tiek pasikalbėti, ko norėtume, ir tai gavome. <...>

Tikrai labai labai džiaugiuosi, kad turėsiu ir aš dabar nagus į kokią žemę suleisti ir turėsime kuo pasidžiaugti.“

Visą laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.

Laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 11 val. per TV3 televiziją!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų