Gruodžio 21 – 24 dienomis būna trumpiausia žiemos diena ir ilgiausia naktis. Nuo šios akimirkos dienos jau pradeda ilgėti, todėl sakoma, kad saulė sugrįžta.
Gruodžio 22 d. laikoma astronominės žiemos pradžia.
Rytoj – ypatinga diena
Elnias devyniaragis lietuvių pagonių tikėjime – mėnulio simbolis. Nuo priešpilnio mėnulio iki pilnaties – 9 paros, todėl jis vadinamas devyniaragiu.
Elnias devyniaragis (mėnulis) vasarą eina žemai, tada trumpa naktis; žiemą jis eina aukštai, tada naktis ilga. Tokius vaizdinius galima rasti senose liaudies dainose.
Pvz., kalėdinėje dainoje:
„Oi atabėga bistrus alnelis Lėliu Kalėda, Kalėda. Bistrus alnelis devyniaragis Lėliu Kalėda, Kalėda...“
Pasakojama, kad baltas elnias išbėga per saulėgrįžą, o atbėga per Kalėdas. Taigi žiemos saulėgrįža iš tiesų buvo švenčiama iki Kalėdų. Kai kuriose dainose elnias ir kaip Saulės simbolis, atnešantis ant ragų saulę.
Dienos pamažu ima ilgėti
Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo etnologas profesorius Libertas Klimka, tai yra pati trumpiausia metų diena, kai šviesusis paros metas trunka vos kiek daugiau nei septynias valandas.
„Žmonės visada laukdavo, kada pailgės diena. Pastebėję, kad saulutė jau sustojo tekėdama vienoje vietoje, laukdavo, kada ji sugrįš. Taip iš tiesų atsirado ir Kalėdos“, – sakė etnologas.
Žmonės tuo metu neturėjo nei teleskopų, nei tikslių laikrodžių, todėl šios dienos tiksliai užfiksuoti negalėdavo. Pasak etnologo, jie tiesiog jausdavo, kad saulė „sustojo“.
„Žmonės apytiksliai galėjo nustatyti, kiek tęsiasi diena. Per Kalėdas diena pailgėja 1 minute, todėl ši diena ir tapo tokia svarbi mūsų protėviams“, – sako L. Klimka.
Pati elnio devyniaragio figūra yra paimta iš liaudies dainų, kurios daugiausiai išlikusios Dzūkijoje ir rytų Lietuvoje. Tose dainose daugiausiai ir dainuojama apie tai, kad elnias ant savo ragų atneša saulę arba aukso taurę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!