Tai puikūs augalai, vėlyvą vasarą ir visą rudenį puošiantys sodą nuostabiomis spalvomis, rašo homestolove.com.
Kai kurios veislės, pavyzdžiui, gėlininkų chrizantema (Chrysanthemum x grandiflorum), išskleidžia didelius įspūdingus žiedus ant tvirtų stiebų, o spalvos svyruoja nuo grynos baltos iki visokiausių atspalvių rožinės, bordo, bronzos ir violetinės iki ryškiai žalios spalvos.
Žiedų formos
Šių gražių žiedų formos yra dar įvairesnės nei spalvos, turinčios daugiau nei 10 klasifikacijų, įskaitant: viengubas ir pusiau dvigubas, taisyklingas, netaisyklingas ir tarpinis, plunksna, šaukštas, bumbulas, plukė, voras, teptukas ar usnis.
Pats augalas turi tvirtą, vertikalų kotą ir patrauklius skiltinius, aromatingus lapus. Nuskintos gėlės išsilaiko ilgai, iki trijų savaičių, bei puikiai atrodo vazoje. Norėdami ilgiau jomis mėgautis, reguliariai keiskite vandenį ir kas kelias dienas patrumpinkite kotus.
Auga beveik bet kur
Chrizantemos gali būti auginamos žemėje beveik bet kur – šalia krūmų, daugiamečių augalų ar rožių kaimynystėje. Kai kurios nykštukinės formos puikiai atrodo alpinariumuose. Chrizantemos gerai auga vazonuose ir net patalpose, kuriose daug šviesos.
Vazonėlyje chrizantemos augalas viduje išsilaiko kelias savaites. Laikykite jį ryškiai apšviestoje vietoje ir laistykite, kai išdžiūsta. Nuskinkite peržydėjusius žiedus ir apvytusius lapus. Kai peržydės, išneškite į lauką, nukirpkite iki 15 cm ir pasodinkite savo sode.
Rinkdamiesi vietą, turėkite omenyje, kad vazoninės chrizantemos galėjo būti apdorotos augimo reguliatoriumi, kad jos būtų nykštukinės ir kompaktiškos, todėl pasodintos į žemę, jos greičiausiai augs daug didesnės.
Kaip auginti
Nors jos gali būti auginamos ir iš sėklų, bet dažniausiai jos dauginamos ūgliais. Chrizantemos geriausiai auga atviroje, saulėtoje vietoje, nors gali toleruoti dalinį pavėsį, ypač jei tai apsaugo nuo popietinės saulės. Joms labiau patinka gerai nusausintas dirvožemis, pagerintas kompostu ir kitomis organinėmis medžiagomis. Kad gerai augtų, jas būtina reguliariai tręšti skystomis trąšomis kas keturias ar šešias savaites.
Sodinant įpilkite organinių, lėtai išsiskiriančių trąšų, tokių kaip granuliuotas vištų mėšlas. Nors chrizantemos gali būti auginamos ir subtropikuose, bet joms labiau patinka vėsus ar švelnus klimatas ir vieta, kur jos yra apsaugotos nuo vėjo. Jei auginate jas žiedų skynimui, sodinkite 60–75 cm tarpais.
Chrizantemas gali pulti įvairūs kenkėjai ir ligos, tačiau tai nesunku suvaldyti. Auslindos, sraigės ir juodieji amarai mėgsta gėles, tad jas reikia reguliariai tikrinti. Jei pastebėjote mažus žalius vikšrus, nupurkškite augalus biologiniu insekticidu. Nors pastebėjus nematodus, lapus taip pat galima purkšti, tačiau tai gali kelti problemų, nes apatiniai lapai paruduoja ir miršta, tačiau pašalinus pažeistus lapus, kai vos tik pastebėjote ligą, to paprastai pakanka sustabdyti jos plitimą.
Pelėsį gydykite organiniais fungicidais, tokiais kaip drėkinama siera arba eko-rožė. Jei miltligė yra tiesiog prastos oro cirkuliacijos požymis, tai pagerinus vėdinimą, ji nebepasikartoja. Rudos rūdys taip pat kenkia lapams, todėl, jei užkrėtimas stiprus, nuskinkite lapus rankomis ir išmeskite į šiukšlių dėžę. Baltosios rūdys kelia didesnį nerimą, todėl geriausia išrauti visą augalą.