Vaisiams ir daržovėms skirtingas spalvas suteikia fitochemikalai (dar vadinami fitonutrientais), kurie skatina imuninės sistemos veiklą, kovoja su bakterijomis ir virusais, slopina uždegimus ir kt. Šiandien žinoma virš 5000 skirtingų fitochemikalų rūšių.
Pavyzdžiui, liuteinas nudažo kukurūzus geltonai, likopenas – raudonai pomidorus, karotenas oranžine spalva papuošia morkas, antocianinas mėlynai nuspalvina mėlynes ir t.t.
Daržovės ir vaisiai, kurių spalva yra raudona, turi daug antioksidantų. Padeda reguliuoti kraujospūdį ir saugo organizmo ląsteles nuo pažeidimų. Pavyzdžiui, pomidoruose esantis likopenas – puiki priešvėžinė priemonė. Beja, likopenas geriau įsisavinimas, kai pomidorai yra termiškai apdoroti – kepti ar troškinti.
Geltona ir oranžinė spalva rodo, kad šie vaisiai ir daržovės turi daug karoteno ir vitamino A. Šios gėrybės teigiamai veikia regėjimą, gražina odą, plaukus ir nagus. Žaliose, termiškai neapdorotose morkose yra falkarinolio, kuris mažina kai kurių vėžinių auglių vystymosi intensyvumą.
Žalios spalvos vaisiai ir daržovės suteikia energijos, apsaugo širdį, gerina medžiagų apykaitą, stiprina kaulus, raumenis ir gerina smegenų veiklą.
Mėlynos ir violetinės spalvos vaisiai ir daržovės, kaip vynuogės, mėlynės ar baklažanai, pagerina virškinimo sistemos veiklą, yra puiki prevencinė priemonė nuo širdies ligų, reguliuoja cholesterolio kiekį, saugo ląsteles nuo pažeidimų. Violetinės spalvos, raudonosiose vynuogėse randama resrevatrolio, kuris ilgina gyvenimo trukmę ir neleidžia vystytis su senėjimu susijusioms ligoms.
Balta spalva rodo, kad šios gėrybės turės daug antibakterinių savybių (pavyzdžiui, česnakai). Baltos spalvos vaisiai ir daržovės stiprina imuninę sistemą.
Taigi, pagrindžiame teiginį, kad kasdien reikia valgyti kuo įvairesnį ir kuo spalvingesnį maistą. Rinkitės ryškesnių spalvų, prinokusius vaisius ir daržoves.
Šaltinis: Emilija Miliauskė, tinklaraštis Kuras kūnui