• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavasaris – puikus metas pasirūpinti savo veja, kad ji būtų ir vešli, žalia ir joje nebūtų samanų. Specialistė dalijasi patarimais, ką dabar padaryti vejai, kad vėliau galėtumėte džiaugtis puikiu rezultatu. 

Pavasaris – puikus metas pasirūpinti savo veja, kad ji būtų ir vešli, žalia ir joje nebūtų samanų. Specialistė dalijasi patarimais, ką dabar padaryti vejai, kad vėliau galėtumėte džiaugtis puikiu rezultatu. 

REKLAMA

Laidoje „Svajonių sodai“ tinklo „Žalia stotelė“ agronomė-konsultantė Eglė Petkevičiūtė išvardijo svarbiausius vejos priežiūros darbus pavasarį. 

Vejos skarifikavimas padeda pašalinti samanas

Pirmiausia, anot jos, svarbu įsivertinti vejos būklę – nuo to, kokia ji, priklausys ir tolimesnis darbų planavimas. 

„Galbūt jūsų vejai reikalingas skarifikavimas, kuris rekomenduojamas visų tipų vejoms, tinka tiek senesnei vejai, tiek jau pilnai susiformavusiai ir gana jaunai vejai“, – teigė ji. 

Skarifikavimo metu vieno-trijų centimetrų gylyje yra suraižomas vejos paviršius, kad šaknys gautų daugiau deguonies. Tai padeda paskatinti žolės augimą ir krūmijimąsi. 

„Šiam darbui galime pasitelkti specialų grėblį, kuris yra su tiek labiau lenktais, paaštrintais galais, arba geriausia pasirinkti tiesiog patogų elektrinį ar akumuliatorinį sodo įrankį, kuriuo tai padarysime gana greitai“, – patarė E. Petkevičiūtė. 

Vejos skarifikavimas padeda ne tik šaknis pasiekti didesniam deguonies kiekiui – šio proceso metu taip pat pašalinama, išgrėbiama susidariusi per stora velėna ir samanos vejoje

Vejos aeravimas – kas tai?

Kitas darbas, kurio verta nepamiršti – vejos aeravimas. Jį galima atlikti ir dabar, ir viso sezono eigoje: 

„Jis labai svarbus ypač tose vejose, kurios yra įrengtos seniau, galbūt yra įrengtos sunkesniame priemolyje arba tieisog natūraliai per žiemą išryškėjo vejose išminti takai, sutankinome kažkur gruntą ir reikia prabadyti.“ 

REKLAMA
REKLAMA

Jei vejos plotas nedidelis, kuo puikiausiai pasitarnaus specialūs aeravimo antbačiai, kurie gali būti dedami ant bet kokio tipo avalynės. Jei naudojami antbačiai, veja sumindoma šachmatiškai arba mindomos tos vietos, kur yra sutankėjimas. 

„Jeigu turite didesnius vejos plotus ir tingite mindyti, tuomet galite pasitelkti šakes. Vėlgi, maždaug kas žingsnio atstumą šachmatiškai subadome, apie pusę šakių ilgio besdami ir šiek tiek pakrutindami“, – patarimais dalijosi agronomė-konsultantė ir pridūrė, kad šiam darbui galima naudoti ir specialų aeravimo aparatą. 

REKLAMA

Tiems, kurie rudenį pamiršo pasirūpinti dar vienu svarbiu darbu – vejos kalkinimu, E. Petkevičiūtė turi džiugią žinią – tai galima padaryti ir dabar. Šiam darbui ji rekomenduoja naudoti granuliuotas kalkes ir tolygiai išberti vejoje: 

„Labai svarbu sureguliuoti pH lygį tam, kad galėtume efektyviai ir optimaliai atlikti pagrindinį vejų tręšimą dabar.“ 

Vejos tręšimas

Kalbėdama apie vejos tręšimą, ji pažymėjo, kad pagrindinis tręšimas atliekamas balandžio mėnesį ir, kaip sako, kuo anksčiau – tuo geriau. Galima tręšti net įšalusią žemę. 

REKLAMA
REKLAMA

Pavasariniam tręšimui ji pataria rinktis bechlores, universalias vejų trąšas smulkiais grūdeliais – jų pabėrus nesimatys, nes pasislėps po lapeliais, greitai ištirps ir suveiks. 

„Taip pat rekomenduoju sulaistyti patręšus tam, kad greičiau ištirptų ir nenudegintų jaunų lapelių“, – pridūrė. 

Susiduriantiems su samanotų vejų problema, taip pat yra sprendimas – samanotų vejų trąšos, praturtintos geležies sulfatu, kuriam samanos itin jautrios. Be to, kaip pažymi specialistė, patręšus tokiomis trąšomis, vėliau beliks išgrėbti pageltusias samanas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlikus pagrindinį pavasarinį tręšimą, vėliau veja maitinama maždaug kartą per mėnesį, tačiau čia taip pat svarbu įsivertinti situaciją – jei veja dažniau naudojama, ant jos, pavyzdžiui, intensyviai sportuojama ar ji dažniau pjaunama, ją tręšti reikės dažniau, maždaug kas keturias savaites. 

„O tiems, kurie nenori tręšti reguliariai kas mėnesį, galima rinktis ilgo veikimo trąšas, kurias išberti tereiks du kartus per sezoną, jos veikia maždaug tris-keturis mėnesius“, – sakė E. Petkevičiūtė. 

REKLAMA

Be to, galima rasti ir specialių pakuočių, skirtų mažiems vejų plotams – dėžutėje esančio turinio užtenka arui arba 100 kvadratinių metrų. Tręšiantiems mažus plotus, agronomė-konsultantė turi ir svarbų priminimą: 

„Svarbu paminėti, kad barstydami trąšas mažame vejų plote, greičiausiai pabersite ir ant takų, trinkelių ar gražių akmenų, tad būtinai nupūskite arba nušluokite tam, kad neliktų dėmių ant jūsų terasos ar trinkelių.“ 

Visą „Svajonių sodai“ laidą žiūrėkite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

Laida „Svajonių sodai“ – sekmadieniais, 11 valandą, per TV3!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų