Kačių žinovai iš „Cats Protection“ sako, kad katės labai saugosi ir paprastai nevalgo nieko neįprasto, bet labai svarbu žinoti, kokie pavojai gali kilti jūsų augintinei sode ar net namuose.
Gyvūnų apsauga užsiimanti organizacija „Mėlynasis kryžius“ aiškina, kad jei katė palaižytų, pakramtytų ar suėstų nuodingą augalą, pavojus priklausytų nuo augalo tipo ir jo kiekio, rašoma express.co.uk.
Nuodingų augalų žiedadulkės ir sultys katėms gali pakenkti, jei patenka ant gyvūno odos. Taip katė gali susirgti net ir rimta liga, jei pradės laižytis. Geriausias būdas nuo to apsaugoti augintinę – sode ir namuose neauginti nuodingų augalų. Bet kokie tai augalai?
Lelijos
Šios gražios gėlės katėms yra vienos nuodingiausių, įspėja „Mėlynasis kryžius“. Nuodingos yra visos šio augalo dalys. Jos katėms gali sąlygoti inkstų nepakankamumą.
Jei laiku nepastebėsite, kad katė apsinuodijo lelijomis, pasekmės gali būti tragiškos, todėl labai svarbu žinoti, į kokį gyvūno elgesį reikėtų atkreipti dėmesį. Tai gali būti vėmimas, energijos sumažėjimas, išaugęs troškulys, nepaaiškinami priepuoliai.
„Mėlynasis kryžius“ skelbia: „Jei manote, kad jūsų katė apsinuodijo lelijomis arba jei ant katės kailio pastebite lelijų žiedadulkių, tuoj pat skambinkite savo veterinarui, nes skubus gydymas pagerins perspektyvas“.
Vėzdūnė
Sodo lelijos – ne vieninteliai katėms pavojų keliantys augalai. Pasirodo, vienos populiariausių gėlių – vėzdūnės – taip pat yra nuodingos katėms. Jei galite, apskritai jų namuose nelaikykite, arba jei ją jau turite, paslėpkite katei nepasiekiamoje vietoje.
Pakalnutė
Šios kvapnios gėlės nuodingos tiek katėms, tiek šunims. Nors naminiams gyvūnams pakalnutės kelia pavojų, žydėdamos jos skleidžia stiprų kvapą, kuris traukia kates ir šunis. Šios dailios gėlytės mėgsta drėgnas vietas pavėsyje, todėl atkreipkite dėmesį, ar jų nėra jūsų sodo kampeliuose.
Tulpės
Dauguma apsinuodijimu tulpėmis fiksuojama rudenį arba vėlyvą pavasarį, kai tulpes ruošiamasi sodinti arba jau joms nužydėjus. Pasak „Vets Now“, svogūnėliai yra nuodingiausia tulpės dalis, tačiau katei gali pakenkti ir kitos tulpių dalys, todėl ir jas reikėtų laikyti katei nepasiekiamoje vietoje.
Šios daugelio mėgstamos pavasario gėlės turi alerginių laktonų, kurie nuryti gali sukelti vėmimą, viduriavimą ir depresiją. Narcizai ir hiacintai taip pat katėms kelia pavojų dėl tos pačios priežasties.
Puansetijos
Šios kalėdinės gėlės nėra itin nuodingos katėms, tačiau jų išleidžiami pieną primenantys balti gyvasakiai turi gyvūną susargdinti galinčių medžiagų.
Tai – diterpenoidų euforbolių esteriai ir saponinų tipo detergentai, kurie katės nuryti gali sukelti virškinimo sutrikimų. Gali pasireikšti vėmimas, seilėjimasis, kartais viduriavimas – tai apsinuodijimo puansetija simptomai.
Ciklamenai
Nors tiek katėms, tiek šunims nuodingos kelios skirtingos šio augalo dalys, didžiausią pavojų visgi kelia šaknys. Šis augalas turi dirginančių saponinų, kurie gali sukelti tokius simptomus, kaip seilėjimasis, vėmimas ir viduriavimas.