Linai, šiuo metu dirbate ir gyvenate Lazdijuose – kaip atsidūrėte Didžiojoje Britanijoje?
Taip, šiuo metu aš dirbu ir gyvenu Lazdijuose, esu Lazdijų sporto centro žirgų lenktynių specialistas.
Per visą savo gyvenimą dirbau ne tik Lietuvoje, tačiau visada su lenktyniniais žirgais. Man buvo svarbu gauti daug patirties, realizuoti save.
Gana ilgai dirbau Vokietijoje, Kelno hipodrome. Norėjau grįžti į Lietuvą, bet čia negalėjau gauti tiek patirties, kiek kitose šalyse.
Dirbdamas Vokietijoje iš direktoriaus gavau pasiūlymą važiuoti dirbti į karališkąjį ūkį Sandrinhame ir ten ruošti jaunus žirgus.
Karališkojo ūkio lenktyninių žirgų veisimo ir treniruočių bazėje aš dirbau penkis sezonus, dalyvavau dešimtyje karališkųjų vizitų.
Karalienės gyvenime žirgai nuo mažų dienų užėmė itin svarbią vietą. Kaip dažnai ji atvykdavo apžiūrėti žirgų į šią bazę?
Iš tiesų, karalienė turėjo labai daug žirgų, tačiau didžiausia jos aistra buvo lenktyniniai žirgai. Į savo žiemos rezidenciją Sandrinhame ji atvykdavo kiekvienais metais prieš pat Kūčias su visa šeima ir išbūdavo iki pat vasario 6-osios. Būtent tą dieną toje rezidencijoje mirė jos tėvas.
Kai būdavo rezidencijoje, apžiūrėti žirgų ji atvykdavo labai dažnai.
Ar matėte iš arti karalienę, ar bendravote su ja?
Tai populiariausias man užduodamas klausimas. Žmonės negali įsivaizduoti, kaip stipriai karalienei rūpėjo žirgai. Ji nebuvo ta verslininkė, kuriai reikėtų, kad visi žirgai būtų tobuli. Atvirkščiai – ji domėjosi žirgais, paklausdavo apie jų charakterius.
Daug plepalų su karaliene nebuvo. Jei ji ko nors paklausdavo, mes visada jai atsakydavome. Dažniausiai domėdavosi, koks žirgo charakteris.
Prieš trejus metus karalienei pristačiau septynis žirgus. Jojimas su kiekvienu iš jų trukdavo apie pusvalandį.
Dabar, kai suvokiu, koks tai buvo populiarus ir svarbus žmogus visam pasauliui, suprantu, kokie vertingi buvo tie susitikimai ir akimirkos.
Kokia buvo karalienė jūsų akimis?
Jei tiesiai šviesiai, tai labai paprastas žmogus. Atmintyje man įstrigo žirgų peržiūros. Būdavo, kad lyja, šlapia, didžiulis vėjas, savaitgaliai, tačiau ji dėl to nė kiek nepergyveno. Ateidavo pasipuošusi skarele prie žirgų. Nei vienas vizitas nebuvo atšauktas. Ji apžiūrėdavo visus žirgus, skirdavo dėmesio ir laiko.
Juk žirgai – gyvi padarai, gali ir pasibaidyti, tačiau ji niekada dėl to nesijaudindavo ir nebijodavo prie jų prieiti.
Tai buvo paprastas žmogus, kuris apžiūrinėdavo žirgus su šypsena veide, duodavo jiems morkų.
Ar darbas karališkajame ūkyje – vertinga patirtis?
Taip, tai mano gyvenime – vertingiausia patirtis, kuri man svarbiau už viską. Juk tai – karališkasis ūkis, ten dirba patys geriausi savo sričių profesionalai. Visada turėjau iš ko pasimokyti.
Tribūna, pavadinta karalienės Elžbietos vardu
Prieš metus TV3 žinioms Linas Balčiūnas pasakojo ir apie tai, kad Lazdijų hipodrome yra tribūna, pavadinta karalienės Elžbietos vardu.
O tai, pasak L.Balčiūno, nebuvo paprasta: buvo būtina gauti pačios karalienės Elžbietos II ir Bekingemo rūmų administracijos sutikimą. Derinimo procedūros užtruko vienerius metus. „Kol suvaikščiojo tie laiškai pirmyn atgal, tai virš metų tikrai. Parašytas laiškas, dvejojom, bet žmonės sako vieną kartą gyveni ir labai buvo džiugu, kai gavome teigiamą atsakymą“, – tada sakė žirgų treneris Linas Balčiūnas.
Kai gavo laišką su prašymu tribūną pavadinti karalienės vardu, Bekingemo rūmai pareikalavo parodyti, kaip atrodo Lazdijų hipodromas.
„Buvo nusiųstas katalogas. Aišku, tai nebuvo vienas žirgas, tai buvo visa veikla. Karalienei patinka vaikai, poniai, žirgų lenktynės, kinkiniai. Mes parodėme savo veiklą ir ji susižavėjo iš tikro“, – pasakoja L. Balčiūnas.
Tai vienintelė Europoje tribūna, gavusi teisę vadintis Anglijos karalienės vardu.
Siekis išgarsinti Lazdijus pavyko. Apie mažą pasienio miestelį dabar rašo įtakinga užsienio žirgininkystės spauda. Kita karalienės Elžbietos II tribūna yra tik Australijoje.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad rugsėjo 8-osios vakarą apie 18.30 val., Bakingamo rūmai paskelbė pareiškimą, patvirtinantį karalienės Elžbietos II mirtį.
Jame buvo parašyta: „Karalienė ramiai mirė Balmoralyje šią popietę. Naujasis karalius ir karalienė konsortė liks Balmoralyje šį vakarą ir rytoj grįš į Londoną.“