Inicijuoti naujoves transplantacijos ir donorystės srityje susivienijo Prezidentūros, Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinio transplantacijos biuro ir kitų įstaigų atstovai, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų medikai, asociacijos „Gyvastis“ nariai.
„Gyvasties“ tarybos narė Irma Juodienė, dalyvaujanti darbo grupės veikloje, džiaugiasi – jau pavyko pasiekti, kad į 2020–2030 metų Nacionalinės pažangos programą būtų įtrauktas paruoštų organų donorų skaičius. Planuojama, kad 2020 m. bus 25 donorai (1 milijonui gyventojų), o 2030 m. – 30 donorų. Palyginti: 2018 m. buvo 17,1 donoro (1 mln. gyventojų), 2016 m. – 21 donoras.
Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos bei Vilniaus ir Kauno transplantacijos centrų duomenimis, 2018 m. Lietuvoje buvo apie 1500 dializuojamų asmenų ir per 1000 žmonių, kuriems atlikta kokio nors organo transplantacija. Daugiausia jų (apie 850) gyvena su persodintais inkstais.
Kasmet apie 300–350 pacientų laukia inksto, širdies, plaučių, širdies ir plaučių komplekso, kepenų, inkstų ir kasos komplekso transplantacijų. Pacientų, sergančių lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu, kuriems 1–5 metų laikotarpiu bus pradėtos dializės procedūros, yra apie 2200. Vienintelė šiems žmonėms atstovaujanti organizacija yra „Gyvastis“.
Kompetencijos kėlimas užtikrins viešųjų paslaugų kokybę
Asociacijos „Gyvastis“ nariai nuolat dalyvauja valstybės institucijų ir savivaldybių sudarytose darbo grupėse, komisijose, teikdami ir vertindami pasiūlymus, rekomendacijas.
Nevyriausybinių organizacijų vadovai akcentuoja, kad siekiant kokybiško narių atstovavimo ir bendradarbiavimo su valstybinėmis ir kitomis įstaigomis, priimančiomis su atstovaujamais asmenimis susijusius sprendimus, labai svarbu stiprinti darbuotojų ir savanorių kompetencijas. „Gyvastis“ kaip tik dalyvauja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamame Nacionalinių nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo projekte. Pasak šį projektą koordinuojančios asociacijos tarybos pirmininkės Audronės Tutlienės, „Gyvastis“ tarp projektą vykdančių 8 organizacijų yra vienintelė, atstovaujanti negalią turintiems žmonėms.
Šiuo projektu asociacija siekia stiprinti savo narių dalyvavimą formuojant valstybės politiką ir inicijuojant pokyčius organų donorystės bei transplantacijos srityje, užtikrinant švietėjišką ir atstovaujamąją veiklą, didinant organizacijos institucinius gebėjimus. Projektas taip pat padės didinti finansinius ir žmogiškuosius išteklius, savanorių įsitraukimą.
Bus sustiprinta partnerystė ir bendradarbiavimas su medikų bendruomenėmis, susijusiomis su donoryste, hemodializės įstaigomis, todėl pagerės dializuojamiems, laukiantiems transplantacijos ir gyvenantiems po transplantacijos asmenims teikiamų paslaugų kokybė ir prieinamumas. Organizacijos darbuotojų, aktyvių narių, savanorių kompetencijų didinimas, glaudesnis bendradarbiavimas su valstybinėmis institucijomis ir projekto veiklų viešinimas leis padidinti organizacijos žinomumą ir formuos teigiamą požiūrį į organų donorystę.
Straipsnio autorė: Aušra Degutytė.