Medikai perspėja, kad rudenį mūsų namuose didėja dulkių erkučių populiacija. Neseniai Australijos mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad būtent šių erkučių populiacija vėlyvą rudenį, lyginant su vasara, padidėja net 2–3 kartus.
Tai ypač bloga žinia daugeliui alergiškų ir astma sergančių žmonių, nes beveik 80 proc. jų reaguoja į dulkių erkutes, kurios mėgsta šiltą ir drėgną klimatą.
Apie tai plačiau papasakojusi profesorė, gydytoja, vaikų pulmonologė ir alergologė Laimutė Vaidelienė pabrėžė, kad namų dulkių erkutės vaikams yra vienas pagrindinių alergenų ir ši alergija atsiranda labai anksti.
„Pirmiausia, su kuo susiduria vaikai iš įkvepiamų alergenų, būtent yra buities alergenai ir dulkių erkutės yra numeris vienas. Visos alerginės slogos, vaikų astma labai dažnai būna nulemta šio alergeno“, – kalbėjo ji „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“.
Kokios sąlygos tobulos namų dulkių erkutėms?
Namų dulkių erkutės yra mažyčiai mikroskopiniai padarai, gyvenantys patalynėje. Jos ten dauginasi ir viskas būtų kaip ir gerai, jei ne jų likučiai – alergenai.
Pašnekovė pabrėžė, kad namų dulkių erkės gyvena visur, kur yra maisto, drėgna ir šilta. „Jos minta mūsų nusilupusiu epidermiu, prakaito, pleiskanomis, tai lovoje, patalynėje, čiužiniuose joms yra daugiausiai maisto ir čia joms labiausiai patinka.
Pirmiausia, su kuo susiduria vaikai iš įkvepiamų alergenų, būtent yra buities alergenai ir dulkių erkutės yra numeris vienas. Visos alerginės slogos, vaikų astma labai dažnai būna nulemta šio alergeno.
Tačiau jų galima rasti visose namų dulkėse, nes jo dauginasi labai greitai – kas 3–4 savaites. Tad padaryti taip, kad jų nebūtų, yra neįmanoma. Reikia žinoti, kas pati dulkių erkutė savaime nealergizuotų, bet alergizuoja jos išskyros ir kai ji žūsta – jos dangalo likučiai, taigi jos pasklinda visur ir jų gali būti visose dulkėse namuose“, – aiškino alergologė.
Naujuose namuose erkučių mažiau?
Nors senuose namuose namų dulkių erkučių neabejotinai yra daugiau, jų nepavyks išvengti iš visiškai naujuose namuose, įsigijus naujus baldus.
„Naujuose namuose alergijos namų dulkių erkutėms būna mažiau, nereikia toli ieškoti, pati turiu alergišką sūnų ir iš seno namo persikėlus į naujus namus jo būklės išties labai pagerėjo.
Tai tas tikrai yra tiesa, bet, kaip minėjau, erkutės dauginasi labai greitai, jų yra visur, jų atsiveža su čiužiniais iš tų pačių parduotuvių sandėlių. Tad jos ateina ir į naujus namus, pradeda daugintis ir per laiką prisidaugina“, – konstatavo ji.
Gydytoja kaip tik priminė tarptautinį tyrimą apie vaikų alergiją namų dulkių erkutėms. „Ten dalyvavo Jungtinės Karalystės mokslininkai, mes ir Graikijos alergologai. Tai daugiausiai erkučių turi Jungtinė Karalystė, nes ten yra drėgna ir šilta, tokios sąlygos yra ir žiemą, senuose namuose jų ten išties labai daug – po grindimis, visuose balduose, ypač minkštuose.
Graikijoje gi jų beveik nėra, nes ten sausa ir joms ten nepatinka. Ir tai tiesiogiai koreliuoja su vaikų alergija namų dulkių erkutės, bet toje pačioje Graikijoje yra daugiau alergijų žiedadulkėms, ambrozijai, taigi yra kitų alergenų“, – pasakojo L. Vaidelienė.
Kaip atsikratyti namų dulkių erkučių natūraliais būdais
Kovojant su namų dulkių erkutėmis galima pasitelkti ir chemines priemones, tačiau, pasak gydytojos, tai nėra geriausias sprendimas.
„Erkutes galima išnaikinti išpurškiant cheminėmis medžiagomis pagalves, baldus ir visa kita. Bet, vienas dalykas, tai yra chemija, kitas dalykas, alergizuoja erkučių dulkės po žuvimo, tai ir išpurškus alergenai niekur nedingsta.
Iš tų, kurie yra alergiški, pusė ir daugiau yra alergiški namų dulkių erkutėms. Taigi problema yra rimta, bet jos sprendimo būdas daugiau būtų ne vien dezinfekuoti namus.
Taigi viskas ne taip paprasta, tad ir susirūpinusiems tėvams, kurie klausia, ką daryti, sakome, kad proto ribose reikia tvarkyti namus, nes nebus taip, kad jas išnaikinsime, tačiau sumažinti jų kiekį reikia ir galima“, – kalbėjo L. Vaidelienė.
Ji pasakojo, kad vienas būdų, kaip galima nužudyti namų dulkių erkutes, išnešti patalynę į lauką, kai yra karšta, nes veikiant saulės spinduliams erkutės žūsta.
„Taip pat esant mažesnei nei 10 laipsnių temperatūrai jos įšąla, bet po to reikia būtinai tą pagalvę ar antklodę išskalbti, nes gi alergenai lieka. Tą darant 60-ies laipsnių temperatūroje jos ir žūsta, ir alergenai išsiplauna, tada nereikia nei niekur nešti šaldyti.
Sudėtingiau yra su čiužiniu – jo neišskalbsi, tai tada bent patariame, kad lova būtų nauja, čiužinys išimamas, kad galėtum jį bent iš visų pusių išsiurbti. Yra specialūs apvalkalai, kai kurie jie yra su plastikiniu pamušalu, tai su jais labai karšta miegoti, vaikams nelabai patinka, yra labai tankaus audinio užvalkalai, bet nepasakyčiau, kad jie labai prigijo, nes su jais karšta miegoti vasarą.
Tada labai svarbu bent naudoti siurblį, drėgnus siurblius, kad išvalytų kiek įmanoma daugiau. Yra tokie poroloniniai čiužiniai, pagaminti iš specialios medžiagos, kurie kaupia mažiau dulkių, tad mažiau šansų erkutėms gyventi. Bet erkutės gali apsigyventi visur, kur kaupiasi dulkės“, – patarė alergologė.
Efektyviausias gydymo būdas – imunoterapija
Paklausta, kiek alergija namų dulkių erkutėms yra opi problema, gydytoja darkart pabrėžė, kad šis alergenas yra pirmoje vietoje, kalbant buities alergenus, sukeliančius astmą ir alerginę slogą.
„Iš tų, kurie yra alergiški, pusė ir daugiau yra alergiški namų dulkių erkutėms. Taigi problema yra rimta, bet jos sprendimo būdas daugiau būtų ne vien dezinfekuoti namus“, – pabrėžė L. Vaidelienė.
Pasak jos, ilgainiui tai nebepasiteisina, nes turi nieko neveikti – tik skalbti patalynes, nuo to tiesiog pavargstama:
„Todėl kalbame, kad į visas alergines ligas reikia žiūrėti kompleksiškai – kiek įmanoma, stengtis apsisaugoti, o kiek negali – reikia gydytis.“
Gydytoja patarė, kad svarbiausia pasirinkti sintetinę, skalbiamą patalynę, drėgnai valyti grindis, stengtis, kad nebūtų kiliminių dangų, kad būtų kuo mažiau dulkių kaupiklių bent tame kambaryje, kur vaikas miega, minkšti žaislai, su kuriais vaikai miega, turėtų būti dažnai skalbiami.
Tuo metu efektyviausias alergijos namų dulkių erkėms gydymo būdas – specifinė imunoterapija. Tai poliežuvinis arba poodinis gydymas namų dulkių erkių alergenu, kai paciento organizmas palaipsniui prie jo pratinamas. Sušvelninti simptomus, palengvinti būklę padeda ir geriamieji vaistai nuo alergijos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!