REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje kasmet nustatoma apie 30–40 naujų sėklidės vėžio atvejų. Nors tai nėra labai dažnas onkologinis susirgimas, tačiau labiausiai nerimą kelia tai, kad juo serga jauni, o kartais vos 17 metų sulaukę jauni vyrai.

Lietuvoje kasmet nustatoma apie 30–40 naujų sėklidės vėžio atvejų. Nors tai nėra labai dažnas onkologinis susirgimas, tačiau labiausiai nerimą kelia tai, kad juo serga jauni, o kartais vos 17 metų sulaukę jauni vyrai.

REKLAMA

Balandis – sėklidžių vėžio žinomumo mėnuo. Sėklidžių vėžys nėra dažna onkologinė vyrų liga, tačiau dažniausiai ji smogia jauniems vyrams. Lietuvoje išgyvenamumas po šios ligos siekia iki 88 proc., tačiau šis skaičius yra kur kas mažesnis nei Vakarų valstybėse, kuriose po gydymo toliau sėkmingai gyvena net ik 98 proc. vyrų.

„Nacionalinis vėžio institutas“ antradienį surengė spaudos konferenciją, kurioje įvardijo svarbiausią informaciją, kurią privalo žinoti kiekvienas vyras.

Nebegalėjo iškęsti pilvo skausmo

Šioje konferencijoje dalyvavo ir 42-ejų Marius, kuris sėklidžių vėžio diagnozę išgirdo praėjusių metų rugsėjį, o šiandien jis gali džiaugtis sėkmingai pavykusiu gydymu.

REKLAMA
REKLAMA

„Viskas tvarkoje, operaciją padarė po chemoterapijos, išoperavo. Dabar esu išgydytas. Pradžia buvo labai, labai sunki, reikia nebijoti ir turėti palaikymą“, – sako jis.

REKLAMA

Marius nuo pat pradžių neslėpė savo diagnozės nuo aplinkinių. Vyras juokauja, kad tai, kaip gripas – praeina. Tiesa, gydymas būna kur kas sudėtingesnis. Pats vyras sako, kad pusantro chemoterapijos kurso atlaikė gerai, tačiau dar tiek atlaikyti buvo jau sudėtingiau. Po chemoterapijos kelis šimtus kilometrų važiuodavo namo sukandęs dantis, nes prašyti kitų pagalbos tiesiog nenorėjo.

Vyras pasakoja, kad jam pasireiškė įvairūs simptomai, kurių galiausiai nebegalėjo ignoruoti:

„Man iš pradžių buvo labai žema temperatūra 35–35,2 laipsnio, labai pūsdavo pilvą, šonus paskaudėdavo, bet nelabai ėmiau į galvą. Kai prasidėjau stiprūs skausmai ir spazmai, 5 ryto išvažiavau į ligoninę, bet nebuvo kam su echoskopu pasižiūrėti.“

REKLAMA
REKLAMA

Marius kitiems vyrams pataria, pajutus skausmą, eiti pasitikrinti, kad paskui nebūtų vėlu.

Sėklidžių vėžys gali išplisti

Per metus pasaulyje nustatomi daugiau nei 8400 šio vėžio atvejų. Iš esmės tai gana retas vėžys, kuris sudaro apie 1 proc. visų vyrų onkologinių susirgimų, tačiau tai nereiškia, kad į šį susirgimą reikia numoti ranka.

„Nacionalinio vėžio instituto“ onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys sako, kad sėklidžių vėžys yra labai polimorfiškas, tai yra, jis auga pačioje sėklidėje ir didėja iki stručio kiaušinio dydžio, bet niekur neplinta. Tačiau pasitaiko atvejų, kai nedidelis piktybinis navikas sėklidėje ėmė plisti į limfmazgius. Taip nutiko ir Mariaus atveju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„<...> Į limfmazgius išplitęs vėžys sukėlė žarnų pūtimą, o vėliau ir nepakeliamus skausmus, nes limfmazgiai padidėjo iki 11 cm. Tai yra didžiuliai limfmazgiai, kurie spaudžia kraujagysles ir šlapimtakius, kelia didžiulius skausmus. Dažnai tokiais atvejais galvojama, kad tai akmenligė ir tik paskui paaiškėja, kad tai sėklidžių vėžys.

Sakyčiau, kad tai nėra tipinis atvejis, tačiau pasitaiko. Reikia žinoti, kad pilvo skausmus gali sukelti sėklidžių vėžys, nes būtent pirminė sėklidžių vėžio metastazinė zona yra pilvo limfmazgiai. <...> Mariaus situacija buvo nepavydėtina, nes kaip minėjau, jo limfmazgiai buvo labai padidėję, todėl nusprendėme, kad bus taikoma chemoterapija, kuri dažniausiai būna labai veiksminga. Buvo pasiekti geri rezultatai ir po trijų chemoterapijos kursų, kas yra standartas, limfmazgiai sumažėjo iki 4,5 cm“, – pasakoja gydytojas A. Ulys.

REKLAMA

Jis priduria, kad visgi limfmazgius reikia ištirti papildomai ar juose liko vėžio žymenų, ar ne. Jeigu limfmazgiai būna didesni nei 3 cm, siūloma daryti biopsiją arba juos pašalinti. Po to mažiausiai 5 metus pacientą reikia stebėti, atlikti tyrimus, kad įsitikintų, ar liga negrįžta.

Sėklidžių vėžio priežastys

Kitas „Nacionalinio vėžio centro“ onkourologijos skyriaus gyd. urologas dr. Marius Kinčius nurodo, kad yra keletas žinomų ligos faktorių. Vienas iš jų – vaikystėje nenusileidusios sėklidės, kai berniukai gimsta su kriptorchizmu. Taip pat chromosominiai pakitimai, kai gimstama su Klainfelterio sindromu, kai vyras turi ne XY, bet XXY lytinę chromosomą.

REKLAMA

Taip pat jeigu šeimoje yra buvę sėklidžių vėžio atvejų yra daugiau šansų juo susirgti ir kitiems giminėje esantiems vyrams. Vienas iš ligos faktorių yra ir amžius, nes sėklidžių vėžys dažniau renkasi jaunesnius vyrus. Verta paminėti ir tai, kad baltosios rasės atstovai šiuo vėžiu serga dažniau nei juodosios rasės.

„Lietuvoje 5 metų išgyvenamumo rodiklis siekia maždaug 84-88%. Pastaraisiais metais šis procentas yra didėjantis ir vis gerėja kiekvienais metais išgyvenamumo rodikliai, tačiau mes vis tiek atsiliekame nuo vakarų Europos, kur išgyvenamumo rodiklis siekia 98%. Vienas iš faktorių galėtų būti ankstyva diagnostika. Kita priežastis gali būti centralizuotas gydymas. <...> Manau, kad gerėjant diagnostikai ir centralizuojant gydymą artimiausiais metais Lietuvos rodiklis turėtų pagerėti“, – svarsto gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas sako, kad iš esmės tirtis, kai prasideda skausmai gali būti jau šiek tiek per vėlu. Moterims rekomenduojama krūtų savityra yra ne naujiena, tačiau mažiau kalbama apie tai, kad ir jauniems vyrams reikalinga sėklidžių savitikra.

„Bent kartą per mėnesį ar du reikėtų apčiuopti savo sėklides. Kapšelyje yra dvi sėklidės. Jos yra vidutinės konsistencijos, 3 putpelių kiaušinių ar mažesnio nei vištos kiaušinio dydžio kiekviena. Šalia jų yra sėklidžių prielipai. Vyrai apčiuopę sukietėjimus, kurie yra neskausmingi, turėtų kreiptis konsultacijai pas urologą, kad būtų įvertinta ar nėra onkologinių susirgimų pradžios. Čia nėra nieko gėdingo“, – sako M. Kinčius.

REKLAMA

Sėklidžių vėžio gydymas ir vaisingumas

M. Kinčus nurodo, kad apsilankius gydytojo kabinete, pirmiausia atliekama ta pati apčiuopa, tik šįkart ne pats pacientas ją atlieka, bet gydytojas. Taip pat atliekamas ultragarsinis tyrimas, kuris yra pakankamai jautrus nustatyti pirminius pakitimus, kurie gali rodyti, kad sergama vėžiu.

Gaila, tačiau sėklidžių vėžio gydymas gali turėti neigiamos įtakos vyro vaisingumui, tačiau gydytojas nurodo, ko tokiais atvejais gali būti imtasi.

„Visada įvertinama paciento šeimos situaciją, nes tai dažnai būna jauni vyrai. Dar neturintys šeimos. Kartais net 17-19 metų, net negalvojantys apie tai. Visada įvertiname tai, ar prieš gydymą nevertėtų užsišaldyti spermos, nes nežinia, kokius metodus gali prireikti taikyti gydymo eigoje.

REKLAMA

Pavyzdžiui, chemoterapija labai toksiškai veikia spermą ir gali sukelti vyro nevaisingumą visam likusiam gyvenimui. Spermos užšaldymas ir pasilikimas ateičiai visada teigiamai vertinamas. Dažniausiai vyrai ir pasinaudoja šia galimybe, jeigu jiems tai yra aktualu.

Jeigu vyrui lieka 1 sėklidė, jos moters pastojimui užtenka, jeigu iki operacijos spermos būklė buvo gera. Tačiau vaisingumas vėliau irgi priklauso nuo gydymo eigos, todėl net turint vieną sveiką sėklidę, ateityje gali prireikti dirbtinio apvaisinimo pagalbos“, – nurodo jis.

Gydytojas M. Kinčius sako, kad visų pirma, vyrai turi suprasti, kad lytinių organų susirgimai nėra nieko gėdingo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kilus abejonėms visada geriau išsitirti. Taip pat nepamiršti ir savitikros bei įsivertinti esamus ar nesamus pakitimus“, – priduria gydytojas.

Visą konferencijos įrašą galite pamatyti čia:

Viskas, ką turite žinoti apie sėklidžių vėžį

Krūtų savityra daugeliui jau ne naujiena, tačiau įdėmiai ir reguliariai apsičiuopti sėklides moka ne kiekvienas. Balandį - sėklidžių vėžio žinomumo mėnesį - NVI kviečia garsiai kalbėtis apie tai, kad: - sėklidžių vėžys yra jaunų vyrų liga, kurią 90 proc. atvejų galima fiziškai apčiuopti; - sėklidžių vėžį galima visiškai išgydyti; - praėjusiais karantino metais fiksuotas rekordiškai žemas naujų šio vėžio atvejų skaičius ir tai, tikėtina - itin grėsminga žinia šiems metams; Kalbės: - pacientas Marius Kuzma - NVI Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys - NVI Onkourologijos skyriaus gyd. urologas dr. Marius Kinčius

Posted by Nacionalinis vėžio institutas on 2021 m. balandžio 12 d., pirmadienis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų