Plačiau apie tai – TV3 Žiniose.
Kauno klinikose dirbanti Adrija kraujo donore tampa pirmą kartą.
„Mano pirmas kartas yra, o sugalvojau tiesiog taip, visada norėjau duoti, bet nebūdavo anksčiau progos“, – pasakoja skubios pagalbos skyriaus darbuotoja Adrija Greičiūtė.
O slaugytoja Lina – tikrai ne naujokė, kraujo duoda nuo 1987-ųjų.
„Visose akcijose, kiek įmanoma, sudalyvauju, kartais tiesiog skambina iš Kraujo centro, kadangi kraujas nulinis minusinis, visiems tinkantis“, – sako skubios pagalbos skyriaus slaugytoja Lina Gorodeckienė.
Šalia ant gulto ir Rita, sako, atėjusi dėl kilnaus tikslo – gelbėti gyvybių. Moteris kraujo aukoja 3–4 kartus per metus.
„Pagalba kitiems. Ir pačiam gali prireikti bet kurią dieną, bet kurią minutę“, – teigia vaikų skubios pagalbos skyriaus darbuotoja Rita Lenktienė.
Skubios pagalbos skyriaus darbuotojos prisipažįsta, kad duoti kraujo skatina ir klinikose matomi vaizdai. Medikai kasdien gabena sunkias traumas patyrusius pacientus, tad darbuotojos supranta, kad kraujo reikia čia ir dabar.
„Įvykiai visokie, autoįvykiai, traumos, galūnių netekimai ir tiesiog visos kitos ligos“, – sako R. Lenktienė.
„Matai ir trauminius pacientus, ir kurie nukraujavę, ir šiaip ligos, kraujavimai iš virškinamo trakto, kuriems pilam kraują patys. Tai gal kažkam padės ir mano kraujas“, – pritaria L. Gorodeckienė.
Šventiniu laikotarpiu donorų sumažėja
Klinikų darbuotojai taip papildo kraujo donorų gretas, kurių šventiniu laiku drastiškai sumažėja.
„Kraujo perpylimai neatostogauja, nesiilsi ir nešvenčia. Tai dėl to mums dabar ypatingai reikia donorų. Donorų sumažėja turbūt apie 50 procentų, nevyksta išvykos, nevyksta donorystės akcijos, įmonės nebesutinka nuo praeitos savaitės priimti“, – teigia Kauno klinikų Kraujo centro vadovė Diana Remeikienė.
Kraujo atsargos senka, o šventiniu laikotarpiu gerokai išauga įvairių traumų ir sudėtingų atvejų statistika. Žmonės susižaloja ir dėl netinkamai naudojamos pirotechnikos, ir dėl alkoholio, sujaukiančio protą, o jei dar pašąla – tada ir siaubingų avarijų, ir lūžių padaugėja. Pasak Kauno klinikų medikų, šis metas itin rizikingas. Kraujo reikia kasdien ir daug.
Vyksta ne tik skubios, bet ir planinės operacijos, transplantacijos. Kraujo perpylimo reikia ir ilgą laiką gydomiems onkologiniams ar kitomis ligomis sergantiems pacientams. Kasmet Kauno klinikose atliekama per 77 tūkstančius chirurginių operacijų, vyksta apie 3 tūkstančius gimdymų.
„Tie sudėtingiausi atvejai tai kepenų transplantacija, kai per porą dienų gali prireikti apie 20 donorų, apie 10 litrų kraujo. Aortos plyšimai ir traumos masyvios ir yra buvę, kad apie 10 litrų kraujo reikėjo“, – sako D. Remeikienė.
Kauno klinikų Kraujo centras gyvuoja jau 13 metų, per šį laikotarpį čia surinkta virš 57 tonų kraujo. Skaičiuojama, kad net 48 tūkstančiai žmonių kraujo ir jo komponentų paaukojo beveik 120 tūkstančių kartų.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.