Atsisveikinime su ponia Alma netrūko jautrių žodžių, simbolių, įprasminusių jos viso gyvenimo veiklą ir nuopelnus gimtinei. Protokolo ir etiketo ekspertas, Seimo narys Arminas Lydeka naujienų portalui tv3.lt sakė, kad laidotuvės puikiai atspindėjo pačią A. Adamkienę – jos buvo kuklios, santūrios, labai jautrios.
Pats A. Lydeka pasakojo nuvykęs atsisveikinti su ponia Alma Prezidentūroje, kur ji buvo pašarvota. Anot jo, viskas buvo kuklu, santūru, tvarkinga ir prabangu.
„Kadangi tai ne valstybinės laidotuvės, kiek jos gali būti iškilmingos, kaip ne valstybinės laidotuvės, man atrodo, aukščiausiame lygyje viskas padaryta – nuoširdu, garbinga“, – teigė jis.
Negailėjo gražių žodžių valdžios atstovams
Pirmoji šalies ponia buvo pašarvota simboliškoje vietoje – Prezidento rūmų Kolonų salėje. Toks sprendimas, kaip teigia A. Lydeka, yra sveikintinas ir bendražmogiškas:
„Labai teisingas sprendimas, kad velionė buvo pašarvota Prezidento rūmuose, nes prezidentas, kaip žinia, net ir pabaigęs kadenciją neparanda savo kreipinio ir vardo, kad tai yra prezidentas. Į gerbiamą Valdą Adamkų mes dabar nesikreipiame Jūsų Ekscelencija prezidente, o kreipiamės prezidente, <...> tačiau tai yra prezidentas ir iki šių dienų jo ofisas <...> yra Prezidentūros rūmuose.
Tad nenuostabu, kad pirmoji ponia, kuri buvo kadaise šių rūmų šeimininkė šalia savo išrinktojo vyro prezidento, ir pašarvota yra šiuose rūmuose. Ir protokoliškai, ir bendražmogiškai, manau, pasielgta labai teisingai ir garbingai šiuo atveju.“
Kai kurie žmonės, stebėję atsisveikinimą su A. Adamkiene, pasigedo kai kurių valdžios atstovų buvimo šalia. Protokolo ir etiketo ekspertas pažymi, kad kiekvienas išreiškė pagarbą velionei pagal savo galimybes, tačiau ne visi dėl intensyvios dienotvarkės galėjo būti šalia.
Vis dėlto, jis negaili pagyrų trims pirmiesiems šalies asmenims – prezidentui Gitanui Nausėdai ir pirmajai šalies poniai Dianai, Vyriausybės ministrei pirmininkei Ingridai Šimonytei ir Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen.
„Tikrai labai gražiai ir garbinga atsisveikino prezidentas Gitanas Nausėda su ponia Diana, daug laiko praleidę šalia Valdo Adamkaus. Labai gražiai ir garbingai Seimo pirmininkė sudalyvavo ir atsisveikindama, ir melsdamasi drauge Arkikatedroje.
Taip pat ir ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, kuri gražiai pagerbė ir atsisveikino su ponia Alma ir pareiškė užuojautą prezidentui Valdui Adamkui“, – gražiu žodžiu atsiliepė pašnekovas.
Simboliai, išryškinę ponios Almos svarbą
Be to, tai buvo vienas iš retų atvejų, kai išskirtinės svarbos objektas – Prezidento rūmai – atvėrė duris visiems, atsisveikinti su ponia Alma rinkosi visi norintieji:
„Kai yra toks liūdnas įvykis, kartu ir sutelkiantis visuomenę, galima truputį rizikingiau pažiūrėti į tam tikrus saugumo klausimus, tačiau iš žmogiškosios pusės, suprantant didelės visuomenės dalies liūdesį mirus poniai Almai, atverti duris ir leisti įeiti į Prezidentūrą, atsisveikinti su ponia Alma, manau, teisingai pasielgta.“
Atsisveikinime netrūko gražių, simboliškų detalių. Velionės karstą puošė elegantiškos baltos smulkiažiedės rožės, o šalia karsto – tvarkingai sulankstyta Lietuvos vėliava ir 2017 m. A. Adamkienei įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis Kryžius ir žvaigždė.
Tai, pasak protokolo ir etiketo eksperto, toli gražu ne būdas pasipuikuoti, o įrodymas, su kokios svarbos asmenimi atsisveikinama.
„Prezidentė Dalia Grybauskaitė už nuopelnus Lietuvai ponią Almą, nežiūrint, kad ji neužėmė jokių oficialių pareigų valstybėje, apdovanojo vienu iš aukščiausių Lietuvos valstybės teikiamų ordinų.
Suprantama, kad per laidotuves apdovanojimas buvo eksponuojamas, taip atkreipiant dėmesį, kokios svarbos laidojamas žmogus. Iš protokolinės pusės visiškai tvarkingai, teisingai buvo pasielgta.
Čia nėra kažkoks artimųjų pasipuikavimas, kad gautas ordinas. Tai yra normali protokolinė praktika – eksponuoti prie karsto aukšto rango valstybinius apdovanojimus“, – paaiškino A. Lydeka.
Vieno sprendimo nesupranta
Antradienį A. Adamkienė išlydėta į Kauną, kur atgulė amžinojo poilsio. Vykstant atsisveikinimui kapinėse, skambėjo širdį veriančios dvasininkų kalbos ir jautrios dainos – Justinas Jarutis su seserimi Andre Balžekiene atliko specialiai poniai Almai sukurtą dainą, nuskambėjo ir „Lietuva brangi“.
Protokolo ir etiketo ekspertas sakė nežinantis, ar tai buvo velionės ar jos vyro prezidento V. Adamkaus pageidavimas, kad būtų sudainuota „Lietuva brangi“, tačiau toks dainos pasirinkimas itin simboliškas:
„Jeigu susiejame su oficialiais valstybės simboliais – vėliavos, herbai, himnai ir t. t. – tuomet iš karto tikriname per protokolinę prizmę, koks tai yra renginys, kalbant konkrečiai apie laidotuves – privačios ar valstybinės, kokio rango pareigūnas yra laidojamas – ministras, premjeras, buvęs Seimo pirmininkas ar kita, tuomet turi atitikti tam tikrus protokolinius principus.
Kadangi tai ne valstybinės laidotuvės, tačiau vienas iš svarbiausių, ryškiausių per visą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį Lietuvoje gyvenusių, dirbusių asmenų laidojama.
Tad tokios dainos pasirinkimas, kaip „Lietuva brangi“, kuri yra istoriškai labai svarbi, nepabijosiu to žodžio –legendomis apipinta, ir susiejimas su ponia Alma yra labai išmintingas. Tai išskirtinis kūrinys, bet kartu nėra himnas ar kitas valstybės simbolis naudojamas.“
Pačių Almos ir Valdo Adamkų sprendimu, amžinojo poilsio pirmoji šalies ponia atgulė Kauno Petrašiūnų kapinėse, tačiau A. Lydeka sako tokio sprendimo nesuprantantis – kyla klausimų, kaip bus elgiamasi ateityje, juk nė vienas negyvensime amžinai ir išeisime į savo amžinąją kelionę – ne išimtis ir prezidentai.
„Vilniuje yra naujai sukurtas prezidentų laidojimo panteonas ir, matomai, būtų visiškai logiška, kad kažkada, po daug daug metų, amžinojo poilsio atguls ir kiti prezidentai – tokie yra gamtos dėsniai. Natūralu, kad jie visi būtų ten laidojami.
Kaip bus pasielgta su Adamkais? Atskirai Valdas Adamkus ir Alma Adamkienė bus palaidoti? Ar ir mūsų prezidentas Valdas Adamkus nebus su kitais prezidentais laidojamas? Iš tiesų kelia klausimų, kaip bus toliau elgiamasi šioje situacijoje“, – svarstė protokolo ir etiketo ekspertas A. Lydeka.