Apie tai, koks yra ilgalaikis pelėsio poveikis žmogaus organizmui, papasakojo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Irena Garuckienė.
Pašnekovė tikino, kad poveikį pajusti tikrai galima, o reaguoti į namuose atsiradusį pelėsį vertėtų nedelsiant.
Kaip atsiranda pelėsis?
Pasak vaistininkės, pelėsis – jokia naujiena žmonėms. Jos teigimu, tai grybas, kuris primena siūlų tinklą. Su pelėsiu žmonės susiduria jau aibę metų, tad nieko nuostabaus, kad tema aktuali ir svarbi visais laikais.
„Pelėsio spalvos gerai atskiriamos ir matomos plika akimi – pelėsis gali būti pilkšvas, žalsvas, melsvas, balsvas, rusvas, juodas ir pan.
Manoma, kad skirtingų pelėsio rūšių skaičius viršija net 300 tūkstančių. Taip pat, kai kurie tyrimai rodo, kad Europoje 1 iš 6 namų galima rasti pelėsio“, – apie statistiką pasakojo I. Garuckienė.
Specialistė pokalbio metu taip pat nurodė, kokiose vietose ir kokiomis sąlygomis atsiranda pelėsis. Anot jos, nuo jo nėra apsaugoti nė vieni namai.
Pašnekovė teigė, kad pelėsis auga drėgnose, tamsiose ir prastai vėdinamose vietose. Dėl to nieko nuostabaus, kad jo galima aptikti rūsiuose, palėpėse, už spintelių, grindjuosčių, šaldytuvo, vonios, o taip pat dušo kabinoje.
„Negana to, kad pelėsis gali sugadinti estetinę patalpų išvaizdą, didesnį pavojų kelia jo poveikis sveikatai – pelėsis yra vienas dažniausių alergijų sukėlėjų“, – sakė ji.
Pelėsio sukelti simptomai
Paklausta apie tai, iš kokių simptomų galima suprasti, kad namuose gali būti pelėsio, I. Garuckienė įvardijo kelis iš jų.
Pasak jos, šie simptomai gali pasireikšti netgi nealergiškiems žmonėms ir priversti juos nemaloniai jaustis.
Pelėsio sukeliami simptomai:
- Akių dirginimas;
- Čiaudulys;
- Sloga;
- Gerklės perštėjimas;
- Kosulys;
- Galvos skausmas;
- Prisilietus prie pelėsio gali išberti odą.
Vaistininkės teigimu, dažniausiai pelėsis sukelia alergijos simptomus ar kvėpavimo takų ligų paūmėjimus, tačiau ligų nesukelia jokių.
Visgi, anot jos, yra tyrimų, kurie rodo, kad pelėsis gali prisidėti prie astmos atsiradimo, prastesnės trumpalaikės atminties, tinito, galvos svaigimo ir kitų kognityvinių funkcijų pablogėjimo.
„Manoma, kad pelėsis ir įkvepiami mikotoksinai bei sporos padidina ilgalaikių imuninės sistemos pokyčių riziką ir netgi kai kurių vėžinių susirgimų išsivystymą“, – sakė ji.
Kenksmingos pelėsio rūšys
Ne paslaptis, kad pelėsis gali stipriai pakenkti žmogaus organizmui. Nors, I. Garuckienės teigimu, ne visi pelėsiai yra žalingi žmogui, tačiau kai kurios gali stipriai apnuodyti organizmą.
Vaistininkė pasakojo, jog labiausiai kenkia tos pelėsio rūšys, kurios gamina mikotoksinus (kenksmingus cheminius junginius).
„Taip yra dėl to, kad pelėsyje auga mažos sporos, kurios kartu su mikotoksinais patenka į orą ir galų gale – į žmogaus kvėpavimo takus. Mikotoksinai gali sukelti alergijos simptomus, uždegiminių kvėpavimo takų ligų ar bronchinės astmos paūmėjimą.
Didesnė alergijos simptomų ir įvairių komplikacijų rizika kyla tiems, kurie serga lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, pavyzdžiui, lėtine obstrukcine plaučių liga ar astma, turi silpną imuninę sistemą“, – kalbėjo specialistė.
Taip pat vaistininkė įvardijo kelias pelėsio rūšis, kurios dažniausiai sukelia alergijos simptomus. Anot jos, šių rūšių vertėtų pasisaugoti.
Pavojingos pelėsio rūšys:
- Alternaria;
- Aspergillus;
- Cladosporium
- Trichoderma;
- Penicillium;
- Stachybotrys chartarum (juodasis pelėsis).
Kaip kovoti su pelėsiu namuose?
Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė apie tai, kad pelėsį namuose galima išnaikinti. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė atskleidė, kaip tai padaryti.
Specialistė teigė, kad pelėsį galima naikinti mechaniškai, pavyzdžiui, jį nugramdant.
„Atliekant mechaninį šalinimą, būtina dėvėti kvėpavimo takų apsaugos priemonės. Tai yra – būti su respiratoriumi, dabar daugelis juos turime“, – patarė pašnekovė.
Kita išeitis – panaudoti prekybos centruose randamas priemones pelėsio naikinimui. Tačiau jos nebus efektyvios, jei nešalinsite pelėsio veisimosi priežasčių:
„Jeigu nepašalinsime pagrindinės priežasties, cheminės priemonės, jeigu pakankamai giliai įsiskverbia, užsilaiko, grybelis ten nenorės veistis ir toje vietoje nesiveis, bet galbūt jis atsiras kitoje vietoje. Visais atvejais reikia įsivertinti, dėl kokių priežasčių pelėsis įsiveisė ir pašalinti priežastį.“
Jei pelėsis atsiranda dėl drėgmės pertekliaus, kuris atsiranda dėl nepakankamos ventiliacijos (pavyzdžiui, patalpose, kuriose susidaro daug drėgmės), nėra įrengtas mechaninis vėdinimas, dažniau reikėtų vėdinti patalpas atidarius langus.
„Kalbant apie sienų ir langų peršalimą, teko matyti vieną namą Vilniuje, daugiabutį, kurio visi butai, besiriboję su išorine siena, buvo pažeisti pelėsio. Kai sienos peršąla, net ir nedidelis drėgmės kiekis sukuria palankias sąlygas pelėsiui veistis. Šios priežasties šalinimas reikalauja gana didelių investicijų, reikalingų apšiltinti pastatą.
Atkreiptinas dėmesys, kad apšiltintose patalpose būtinas efektyvus patalpų vėdinimas, kitaip gali imti veistis pelėsis dėl nepašalinamos drėgmės, kuomet šiltinant pastatą reikšmingai padidinamas patalpų sandarumas (pvz., naikinamos orlaidės keičiant langus, įrengiant neatveriamus langus)“, – teigė NVSC Visuomenės sveikatos saugos skryiaus vedėja.
I. Taraškevičienė pridūrė, kad jeigu mechaniškai pašalinsime pelėsį, bet nepašalinsime jo veisimosi priežasties, pelėsis ir vėl atsiras arba toje pačioje vietoje, arba kitoje vietoje tose pačiose patalpose.