Nešalinamas juodasis pelėsis žmonėms gali kelti kvėpavimo takų problemų. Sunkesniais atvejais, lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms jis net gali sukelti pneumoniją.
Jei matote, kad tam tikrose namų vietose ima gausiai veistis pelėsiai, geriausia kviesti profesionalus ir nerizikuoti savo ir savo šeimos narių sveikata. Tačiau jei pelėsio nedaug, gali padėti ir natūralios priemonės, pasitelkiant produktus, kuriuos greičiausiai jau turite namuose, rašoma express.co.uk.
Arbatmedžio aliejus
Arbatmedžio aliejus dažnai naudojamas vorams ir kitiems vabzdžiams atbaidyti, bet jis taip pat tinka ir pelėsiui šalinti. Arbatmedžio aliejus yra natūralus fungicidas, todėl jį galima naudoti ir kaip valiklį, nes jis neleidžia pelėsiui formuotis iš naujo. Vieną arbatinį šaukštelį, o jei reikia – ir daugiau, arbatmedžio aliejaus išmaišykite stiklinėje vandens.
Mišinį gerai suplakite ir supilkite į buteliuką su purkštuku, kad tokiu valikliu galėtumėte padengti visą pelėsio apimtą zoną. Išpurkškite ir palikite nudžiūti vienai valandai, o tada nuvalykite švariu sausu rankšluosčiu ar mikropluošto šluoste. Būtinai dėvėkite apsaugines pirštines, nes nors arbatmedžio aliejus yra natūralus, jis vis tiek gali sudirginti odą.
Valgomoji soda
Valgomoji soda yra stebuklinga priemonė – buityje ją galima panaudoti beveik visais atvejais. Be to, ją naudoti saugu, nes soda nepakenks vaikams ar augintiniams, taip pat ji labai veiksmingai šalina pelėsį ir sugeria nemalonius kvapus.
Sodą lygiomis proporcijomis sumaišykite su vandeniu ir taip pasigaminkite tirštos masės. Ja ištepkite pelėsio apimtas vietas, o tada pelėsį nušveiskite. Tuomet du valgomuosius šaukštus sodos ištirpinkite dviejose stiklinėse vandens, mišinį supilkite į buteliuką su purkštuku. Gerai pakratykite ir purkškite pelėsio apimtas vietas – taip susidarys apsauginis sluoksnis, kuris nelesi pelėsiu ir vėl formuotis.
Baltasis actas
Baltasis actas yra dar viena puiki priemonė buičiai – tai nebrangus ir natūralus produktas, kuris taip pat padeda įveikti pelėsį. Actas pasižymi antibakteriniu poveikiu, kuris šalina pelėsį. Į buteliuką su purkštuku įpilkite neskiesto acto ir juo išpurkškite tas vietas, kuriose formuojasi pelėsis. Tuomet popieriniu rankšluosčiu actą su pelėsiais nuvalykite.
Jei nepadeda, pasiimkite nenaudojamą dantų šepetėlį ir, prieš tai palikę actą kurį laiką, kad pelėsis sunyktų, gerai nušveiskite, o tada dar kartą nuvalykite popieriniu rankšluosčiu. Galiausiai palikite nudžiūti.
Vandenilio peroksidas
Vandenilio peroksidas yra saugi ir natūrali priemonė pelėsiui šalinti. Jo poveikis trejopas – antivirusinis, antibakterinis ir fungicidinis. Vandenilio peroksidą naudoti yra saugu, jis nekenkia aplinkai, ir geriausiai tinka pelėsiui šalinti iš tokių poringų medžiagų, kaip minkšti baldai.
Vieną trijų procentų peroksido dalį sumaišykite su dvejomis dalimis vandens ir mišiniu išpurkškite pelėsio apimtas vietas. Palaikykite 10 minučių, o tada gerai nušveiskite šveistuku ar nebenaudojamu dantų šepetėliu.
Citrinų sultys
Citrinų sultys gal ir nėra pati veiksmingiausia priemonė prieš pelėsį, bet jų greičiausiai turite namuose. Išspauskite 3–5 citrinų sultis ir jomis išpurkškite pelėsio apimtas namų vietas. Palikite penkioms minutėms, kad įsigertų, o tada nuvalykite drėgna šluoste.
Taip pat galite nušveisti ir nebenaudojamu dantų šepetėliu, jei matote, kad vien minkštos šluostės nepakanka. Dar galima pabandyti citrinų sultis sumaišyti su indų plovikliu ir vienu litru vandens. Toks mišinys taip pat padeda šalinti pelėsį.