Prieš kelias dienas po Turkiją ir Siriją supurčiusio žemės drebėjimo griuvėsiais gimusi mergaitė atnešė gyvenimo dovaną mirties akivaizdoje, rašo mirror.co.uk.
Tačiau tokių nelaimių metu pražūties šmėkla visada šalia – deja, žuvo naujagimės motina ir šeima.
Kadangi žuvusiųjų skaičius viršijo 7,2 tūkst., buvo pradėti tarptautiniai gelbėjimo darbai, siekiant išgelbėti šimtus vis dar palaidotų žmonių.
Tai – lenktynės su laiku, ekspertai baiminasi, kad žuvusiųjų skaičius gali siekti 20 tūkst. dėl šalčio ir daugybės vėlesnių smūgių pavojaus.
Mažiausiai trys britai dingo be žinios per pirmadienį įvykusį 7,8 balo žemės drebėjimą. Praėjus 10 valandų po žemės drebėjimo, gelbėtojai ištraukė mergaitę iš po sugriuvusio 5 aukštų namo Jindirese, Sirijoje.
Virkštelė buvo pritvirtinta prie mamos
Virkštelė vis dar buvo pritvirtinta prie mamos Afraa Abu Hadiya. Gelbėtojai jas atskyrė ir mama buvo skubiai nugabenta į ligoninę. Gydytojai sakė, kad jos būklė sunki, bet stabili.
Kahramanmare, Turkijoje, gedintis tėvas Mesutas Hanceris buvo pastebėtas įsikibęs savo 15-metės dukters Irmak rankos, kai jos kūnas gulėjo po griuvėsiais.
Netoliese penkiametė Ayse Kubra Gunes buvo ištraukta iš šešių aukštų pastato, kuriame ji gyveno, nuolaužų. Kol ji buvo įstrigusi, tėvas su ja kalbėjo ir ji drąsiai sakė: „Man čia gerai. Man viskas gerai, tėti.“
Ayse galiausiai buvo išgelbėta po septynių valandų. Mieste iš griuvėsių buvo ištrauktas ir 15 mėnesių kūdikis.
Užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverley sakė, kad nuo žemės drebėjimo nukentėjo dar 35 Didžiosios Britanijos piliečiai, tačiau nesitikima, kad aukų bus daugiau. Prie tarptautinės pagalbos prisijungė 77 asmenų paieškos ir gelbėjimo ekspertų komanda.
Rishi Sunak per telefono skambutį „pažadėjo tvirtą JK paramą“ Turkijos prezidentui Recepui Tayyip Erdogan.
Karalius pasakė: „Mano žmona ir aš buvome labiausiai sukrėsti ir labai nuliūdinti žinios apie šalį krečiančius žemės drebėjimus. Galiu tik įsivaizduoti, kokio masto kančios ir kiek netekčių gali pareikalauti tokia baisi tragedija.
Noriu išreikšti gilią užuojautą visoms artimųjų netekusioms šeimoms. Mūsų mintys ir maldos yra su visais, kuriuos palietė ši siaubinga stichinė nelaimė.“
Specialistai iš visos Europos, Albanijos, Juodkalnijos, Jordanijos ir Kinijos taip pat pasiūlė savo pagalbą, kad padidintų padėti galinčių žmonių skaičių.
Netgi karo nusiaubta Ukraina pažadėjo atsiųsti 87 žmonių komandą. Kataras pasiūlė 10 tūkst. iš konteinerių pagamintų prieglaudų žmonėms, likusiems be pastogės.
Maždaug 380 tūkst. išgyvenusiųjų glaudžiasi bendrabučiuose ar viešbučiuose Turkijoje
Iki šiol padėti nelaimę patyrusiam regionui atvyko 3 294 paieškos ir gelbėjimo komandos iš 14 šalių.
Pajėgos buvo sutelktos labiausiai nukentėjusiose Hatajaus, Kahramanmaro ir Adiyamano provincijose visoje Turkijoje.
Tačiau nelaimių valdymo agentūros atstovas Orhanas Tataras sakė: „Regione tvyro paiešką apsunkinančios oro sąlygos. Todėl kartais sunku šias komandas nugabenti į regionus.“
Dešimtys laivų padėjo gelbėti, gabendami sužeistuosius į ligonines, daugiausia iš Viduržemio jūros Iskenderuno uosto.
Sirijos Raudonojo pusmėnulio vadovas Khaledas Hboubati paragino JAV ir ES panaikinti daugelį metų karo draskomai šaliai taikytas sankcijas. Jis pasakė: „Tai mums yra svarbiausias dalykas“.
Pasaulio sveikatos organizacijos nepaprastųjų situacijų vadovas daktaras Mike‘as Ryanas sakė: „Dėl šios nelaimės masto reikia reaguoti tvariai.
Antrinis poveikis bus jaučiamas ne vieną mėnesį, ypač tiems žmonėms, kurie jau yra paveikti, jau pažeidžiami dėl daugelio kitų priežasčių regione, ypač Sirijoje.“
R. T. Erdoganas dešimtyje paveiktų vietovių visoje Turkijoje paskelbė trijų mėnesių nepaprastąją padėtį ir davė nurodymą pradėti septynių dienų gedulą.