Kai organizmas sveikas, jis natūraliai ištirpins kraujo krešulį užgijus žaizdai. Tačiau kai kuriems žmonėms kraujo krešulys gali atsirasti be akivaizdžių sužalojimų arba jis gali neištirpti, rašo express.co.uk.
Jei plaučiuose susidaro kraujo krešulys, simptomai gali būti aštrus krūtinės skausmas, stiprus širdies plakimas, dusulys, prakaitavimas ar karščiavimas, o jūs galite atsikosėti krauju. Kai galvoje atsiranda kraujo krešulys, simptomai gali būti sekantys:
Skausmas krūtinėje;
Diskomfortas viršutinėje kūno dalyje;
Dusulys;
Prakaitavimas;
Pykinimas;
Galvos svaigimas.
Jei kraujo krešulys atsiranda kojoje ar rankoje, jaučiamas skausmas, kuris gali būti staigus arba laipsniškas, kartu su jautria ir šilta galūne. Kalbant apie kraujo krešulį pilve, skausmas toje srityje būna stiprus, žmogus gali vemti ir viduriuoti.
Kraujo krešuliai gydomi skirtingai, priklausomai nuo krešulio vietos ir žmogaus sveikatos. Tačiau pajutus šiuos simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į medikus, kad būtų išvengta tolesnių komplikacijų.
Ar man gresia kraujo krešulys?
Jums yra padidėjusi kraujo krešulio rizika, jei jums tinka bet kuris iš šių dalykų:
Nutukimas;
Nejudrumas (įskaitant ilgalaikį neveiklumą, ilgas keliones lėktuvu ar automobiliu);
Rūkymas;
Geriamieji kontraceptikai;
Tam tikra vėžio rūšis;
Trauma;
Tam tikros operacijos;
Amžius (padidėjusi rizika vyresniems nei 60 metų žmonėms);
Kraujo krešulių atvejai šeimoje;
Lėtinės uždegiminės ligos;
Diabetas;
Aukštas kraujo spaudimas;
Padidėjęs cholesterolio kiekis;
Kateteris venoje.
Kaip išvengti kraujo krešulio?
NHS rekomenduoja likti aktyviems, jei norite sumažinti kraujo krešulių riziką ‒ reguliariai vaikščiokite. Taip pat gerkite pakankamai vandens, nes dehidratacija gali padidinti kraujo krešulio riziką. Žinomas rizikos veiksnys yra nutukimas, todėl jei turite antsvorio, geriausia būtų jo atsikratyti. Pirmenybę teikdami judriam gyvenimui, galite padėti sumažinti nutukimo ir kraujo krešulių riziką.
Tiems, kurie šiais metais ketina keliauti lėktuvais, būtinai patariame dėvėti specialias kojines ore. NHS ekspertai taip pat pataria nerūkyti, negerti daug alkoholio ir nesėdėti ilgą laiką.
Kodėl kraujo krešuliai yra pavojingi?
Amerikos širdies asociacija sako: „Kraujo krešuliai gali nukeliauti į smegenų, širdies, inkstų, plaučių ir galūnių arterijas ar venas. Tai gali sukelti širdies priepuolį, insultą, kūno organų pažeidimus ar net mirtį“. Taigi visiems bus naudinga, jei pavojingas kraujo krešulys nesusidarys.
Kai kuriuose vaistuose yra moteriškojo hormono estrogeno, kuris yra susijęs su padidėjusia kraujo krešulių susidarymo rizika. Estrogenų turinčių vaistų pavyzdžiai ‒ kontraceptinės tabletės ir hormonų terapija.