• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pertrauka santykiuose yra svarbus sprendimas, kurį reikia gerai apsvarstyti ir suprasti, kodėl ji yra reikalinga. Dažnai pertrauka kyla iš poreikio sumažinti įtampą ir suteikti laiko atsikvėpti, tačiau ji taip pat gali sukelti daug nerimo ir neapibrėžtumo dėl santykių ateities.

Pertrauka santykiuose yra svarbus sprendimas, kurį reikia gerai apsvarstyti ir suprasti, kodėl ji yra reikalinga. Dažnai pertrauka kyla iš poreikio sumažinti įtampą ir suteikti laiko atsikvėpti, tačiau ji taip pat gali sukelti daug nerimo ir neapibrėžtumo dėl santykių ateities.

REKLAMA

Šeimos psichologė Giedrė Gutautė-Klimienė papasakojo, dėl kokių priežasčių asmenys nusprendžia padaryti pertrauką santykiuose ir atsakė į klausimą: ar apskritai pertrauka santykiuose gali būti naudinga?

Pasak psichologės, pertrauka santykiuose gali būti reikalinga dėl įvairių priežasčių. Kartais tai lemia išorinės aplinkybės, pavyzdžiui, darbo reikalai ar gyvenimas skirtingose šalyse. Tačiau dažniausiai pertrauka yra ženklas, kad santykiuose kyla sunkiai išsprendžiamų problemų.

Tokiais atvejais, kai susikaupia daug įtampos ir tampa sunku bendrauti, žmonės gali nuspręsti atsitraukti, siekdami sumažinti įtampą. Tai dažniausiai rodo, kad santykiuose yra neišspręstų klausimų, kuriuos reikia spręsti, nes kartu būti tampa per sunku, nors išsiskirti dar nesinori.

REKLAMA
REKLAMA

Kita dažna situacija yra ta, kai žmonės jau svarsto apie išsiskyrimą, tačiau dar bijo žengti šį žingsnį. Tokiu atveju pertrauka gali tapti tarpinė stotelė – jie nori skirtis, bet dar nedrįsta, todėl atsitraukimas gali padėti jiems priprasti prie minties apie išsiskyrimą.

REKLAMA

Pertraukos santykiuose privalumai ir trūkumai

Pertraukos privalumas yra tas, kad sumažėja susikaupusi įtampa. Atsitraukimas gali padėti žmonėms atsipalaiduoti, sumažinti jautrumą tam tikriems dalykams, kurie kelia konfliktus. Atsitraukus, jei santykiai turi teigiamų aspektų, jie gali vėl išryškėti, nes per didelę įtampą dažnai nepastebima geroji santykių pusė.

Tačiau yra ir trūkumų. „Atsiskyrus problemos iš esmės nesprendžiamos – pertrauka gali suteikti laikiną palengvėjimą, tačiau nepadeda išspręsti pagrindinių konfliktų ar nesutarimų. Pertrauka gali būti naudinga, jei yra noras galutinai išsiskirti, nes ji padeda priprasti prie minties apie išsiskyrimą. Tačiau jei tikslas yra išlaikyti santykius, atsitraukimas gali nebūti efektyvus sprendimas ir ilgainiui pakenkti santykių vystymuisi“, – aiškina G. Gutautė-Klimienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Pertrauka santykiuose savaime problemų neišsprendžia. Jei kyla noras atsitraukti, verta apsvarstyti galimybę ieškoti pagalbos, kad būtų galima keisti santykių modelius ir sumažinti įtampą. Tai yra signalas, kad reikia spręsti gilumines problemas.

Jei vienas iš partnerių jau yra pasiruošęs išsiskirti, o kitas dar bijo, pertrauka gali paskatinti judėti link išsiskyrimo. Tačiau ilgalaikiams santykiams tai nepadeda ir gali sukelti dar didesnį atotrūkį tarp partnerių, jei problemos nebus sprendžiamos tiesiogiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pertrauka santykiuose yra rimtas sprendimas, kurį reikėtų gerai apsvarstyti prieš imantis veiksmų. Psichologė išskyrė keletą svarbių dalykų, kuriuos reikėtų žinoti apie pertraukas:

-Suvokimas, kodėl norima pertraukos. Prieš nusprendžiant daryti pertrauką, svarbu aiškiai suprasti, kodėl to norima. Suvokimas, kodėl norima pertraukos, padės geriau suprasti, kokie žingsniai reikalingi, kad santykių problemos, dėl kurių reikia pertraukos, būtų išspręstos. Pati pertrauka problemų nesprendžia.

REKLAMA

-Neapibrėžtumas ir nerimas. Pertrauka gali sukelti daug nerimo, nes ji dažnai būna neapibrėžta ir sukelia abejonių dėl santykių ateities. Tokiu laikotarpiu gali būti sunku sutarti dėl taisyklių, kas yra priimtina ir kas ne. Tai gali sukelti papildomų konfliktų ir nesusipratimų.

-Sutarimo svarba. Jei jau nusprendėte daryti pertrauką, svarbu susitarti dėl jos ribų ir taisyklių. Kaip ilgai truks pertrauka? Ar jos metu bendrausite? Ar galima susitikinėti su kitais žmonėmis? Aiškus susitarimas padės išvengti nesusipratimų ir papildomo nerimo.

REKLAMA

-Ieškoti pagalbos. Dažnai pertrauka pati savaime nesprendžia problemų. Jei norima pertraukos, gali būti naudinga kreiptis į psichologą arba santykių konsultantą. Profesionalas gali padėti išsiaiškinti, kodėl kilo poreikis pertraukai, ir kaip geriausiai spręsti problemas. Jei nedrąsu kreiptis į specialistą, galima pradėti ir nuo tinklalaidžių klausimo, straipsnių skaitymo ar seminarų apie poros santykius peržiūrų. Ir tokiu būdu jau galima sau padėti geriau suprasti, kas stringa santykiuose ir kaip tai keisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Emocijos ir iššūkiai per pertrauką

„Pertrauka gali turėti įvairių emocinių pasekmių. Ji gali laikinai sumažinti įtampą ir suteikti laiko atsipalaiduoti. Tačiau ji taip pat gali sukelti papildomą nerimą dėl santykių ateities.

Neapibrėžtumas dėl pertraukos taisyklių ir santykių ateities gali sukelti daug streso ir nerimo. Panašiai, kaip gali būti sunku interpretuoti pertraukos taisykles, taip pat sunku gali būti suvokti, kaip kiekvienas partneris interpretuoja šį laikotarpį.

REKLAMA

Pertrauka dažnai nėra pakankama, kad išspręstų gilias santykių problemas. Svarbu analizuoti, kas sukelia įtampą ir ieškoti būdų, kaip spręsti šias problemas giliau“, – pasakoja specialistė.

Skirtis ar taikytis?

Skirtis ar taikytis? Psichologės teigimu, pasibaigus pertraukai svarbu spręsti problemas, dėl kurių buvo nuspręsta daryti pertrauką. Nes jei po pertraukos ir jaučiamas pagerėjimas (dėl sumažėjusios įtampos), jeigu buvusios iki tol problemos nesprendžiamos, jos vėl atsikartos.

REKLAMA

Galiausiai, sprendimas, ar likti kartu, ar skirtis, priklauso nuo individualių partnerių. Svarbu įvertinti, ar abu partneriai yra motyvuoti dirbti dėl santykių ir spręsti problemas? Ar yra noras išsaugoti santykius?

Ar partneriai gali suprasti ir priimti vienas kito poreikius ir problemas? Ar yra galimybė rasti bendrą kalbą? Ar santykiai yra pakankamai svarbūs? Ar verta dirbti dėl jų išsaugojimo, ar galbūt geriau būtų išsiskirti ir ieškoti naujų galimybių?

„Pertrauka gali būti naudinga, jei yra aišku, kad ji yra laikinas sprendimas ir kad bus ieškoma problemų sprendimo. Tačiau dažnai iškilus rimtesnėms problemoms, profesionalios konsultacijos ir gilus savianalizės procesas gali padėti geriau spręsti santykių problemas“, – pataria G. Gutautė-Klimienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų