Dar prieš kelias savaites centrinėje Maskvos Gagarino aikštėje eilėse į naktinius klubus, barus stovėjo tik gerai apsirengę, pasipuošę jauni rusai, laukiantys, kol į juos galės patekti ir pasilinksminti. Dabar viskas kitaip.
Vakarų sankcijoms išstumiant šimtus didelių tarptautinių kompanijų, Rusijoje tvyro nevilties jausmas.
Netoli esančiame prabangiame prekybos centre „Gagarinskiy“, kol dar nebuvo užsidariusios vakarietiškos parduotuvės ir nenuvertėjo rublis, už kurį nieko nebegalima nusipirkti, buvo galima įsigyti visko – nuo greito maisto iki importinių drabužių.
Dabar tuščios net prekybos centrų lentynos, kuriose nebeliko būtiniausių prekių. Pavyzdžiui, baimindamiesi maisto stygiaus ir nelaukdami, kol prekės bus pradėtos normuoti, vietiniai gyventojai iš prekių lentynų iššlavė ryžius, makaronus ir kitus produktus.
„Jie neturi nieko, ko man reikia. Viskas, kas liko, man yra per brangu“, – sakė viena sunerimusi gyventoja, pakeliui iš darbo užsukusi į prekybos centrą „Auchan“.
Užsidaro vakarietiški prekių tinklai
Per pastarąsias dvi savaites, kai Putinas įsiveržė į Ukrainą, rublis sumažėjo perpus, todėl savaitinės šeimų išlaidos ir sąskaita parduotuvėse smarkiai išaugo.
Rusijos sostinėje gyvenanti vertėja Darina „Mirror“ portalui pasakojo, kad jai tapo sunku išmaitinti savo augintinį, kuomet jo maisto išlaidos vos per vieną naktį išaugo beveik dvigubai.
Ji sakė: „Vakar internete maistas kainavo 600 rublių, dabar jau 1100 ir jie kas minutę didina kainas. Mano katė šiuo metu valgo brangesnį maistą nei aš.“
Internete vis bendrinami vaizdo įrašai, kuriuose apimti panikos žmonės Rusijoje kaupia būtiniausių daiktų atsargas. Viename vaizdo įraše matoma, kaip Nižnij Novgorodo mieste vyriškis savo automobilio bagažinę pripildė keliais šimtais maišų cukraus.
„Nežinia, ar jis bandė rūpintis savo saugumu, ar bandys pasinaudoti situacija ir užsidirbti“, – tokį vyro elgesį pamatęs komentavo vienas valstybinis žiniasklaidos portalas.
Pirkėjai taip pat šluoja ir tas prekes, apie kurias prieš dar kelias savaites net nebūtų pagalvoję. Po to, kai „Coca-cola“ paskelbė nutraukianti gėrimų pardavimą, žmonės masiškai pradėjo pirkti ir kaupti jų atsargas.
Maskvoje gyvenantis IT ekspertas Ilja sakė: „Net Sovietų Sąjungoje jie turėjo „Coca-colos“. Greitai visai nebeliks vakarietiškų prekių ženklų. Iki šiol nepastebėjai, kokie tau buvo svarbūs šie ženklai. Susimąstai tik tada, kai nebegali jų gauti.“
Nesupranta, kodėl taip yra
Maskvoje gyvenantys rusai rūpinosi ne tik gėrimais, kurių nebegalės nusipirkti atsargomis, bet visą savaitgalį praleido „McDonald‘s“ restoranuose, mat jų nuo šio pirmadienio taip pat nelieka visoje Rusijoje. Visi 850 šio tinklo restoranų dėl Rusijos karo Ukrainoje bus uždaryti neribotam laikui.
Pasak Maskvoje, Jerevano aikštėje esančio „McDonald's“ restorano darbuotojos Irinos, šį savaitgalį apsilankė neįtikėtinai juokingas skaičius žmonių.
„Vadovas mums nieko nesakė, bet žmonės sako, kad uždarę restoranus, mus išleis namo ir mokės atlyginimus“, – teigė Irina.
24 metų stažuotoja, vyriausybės pareigūnė Nika sakė, kad savaitgalį į šalia jos esantį restoraną ji atėjo pavalgyti, kol jis dar nespėjo užsidaryti: „Aš pasiilgsiu mėsainio ir bulvyčių, bet dabar stengiuosi mėgautis mažais dalykais, kol jų užtenka. Nesuprantu, kodėl visos šios įmonės mus apleidžia – ar mūsų pinigai jiems nebesvarbūs?“
„Telegram“, vienoje iš nedaugelio dar neužblokuotų socialinių svetainių, bendrinamose nuotraukose matyti, kaip žmonės savo namų šaldytuvus pildo „McDonald’s“ mėsainiais ir išsineša į namus krūvas sūrio padažo – specialaus meniu elemento, kurį galima įsigyti tik Rusijoje.
Kiti prekių ženklai, įskaitant „Starbucks“ ir „Burger King“, taip pat pareiškė, kad reaguodami į Vakarų sankcijas nutrauks prekybą šalyje.
Viačeslavas, studentas, dirbantis ne pilną darbo dieną „KFC“ restorane Maskvoje, sakė: „Šiuo metu mes tik laukiame žinių, tačiau žmonės nerimauja, kad praras darbus. Žmonės juk turi šeimas, reikia mokėti mokesčius. Neteisinga, kad paprasti rusai už tai yra baudžiami, ypač, kai tai nėra mūsų kaltė. Man taip pat reikia dirbti.“
„KFC“ restoranų tinklas pranešė, kad duris Rusijoje uždarė dar praėjusią savaitę, rašoma mirror.co.uk.
25 metų Rusijos sostinės biuro darbuotoja Masha sako, kad ji ir daugelis jos draugų daro viską, ką gali, kad persikeltų į užsienį. „Neveikia nei „Netflix“, nei „Spotify“, protestuotojai suimami gatvėje ir sako, kad netrukus net negalėsime nusipirkti „Coke Zero“. Manau, kad dabar reikia stengtis visko gauti tiek, kiek dar galiu“, – sakė mergina.
Kadyrovo pasiūlymas
Šiuo metu Rusijoje yra įprasta ant marškinėlių, automobilių, sunkvežimių ir autobusų matyti nupieštą prokarinį „Z“ logotipą.
Praėjusią savaitę Tazano miesto vėžio labdaros organizacijos pirmininkas privertė grupę nepagydomai sergančių vaikų ir jų motinų išsirikiuoti į milžinišką „Z“ raidę sniege. Vėliau drono padarytą nuotrauką jis išdidžiai paskelbė ligoninės svetainėje.
Savaitgalį socialiniuose tinkluose taip pat pasirodė du sukurti vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuoti šimtai mojuojančių rusų, kurie buvo visi apsivilkę vienodus juodus megztinius su balta raide „Z“.
Visgi, ne visi skundžiasi vakarietiškų prekių ženklų išvykimu iš Rusijos. Ramzanas Kadyrovas, žiaurus čečėnų karo vadas, apkaltintas Kijevo užkariavimu Kremliui rašė:
„Žiūrėkite, naujienos kasdien gerėja ir gerėja. Rinkoje nebedominuoja amerikietiški alkoholiniai gėrimai ir pusgaminiai iš „McDonald’s“, skirti žmonėms, norintiems nutukti. Visada raginau žmones pirkti mūsų ekologišką maistą ir valgyti teisingai.“