Pati gydytoja Vytenė Vokietijoje gyvena jau daugiau nei 4 metus, iš kurių jau 3 metus dirba savo srities specialiste, todėl praktinių patarimų dermatologijos klausimais negaili ir savo Instagram paskyroje vytene_kurtinaityte.
Trys labai dažnos problemos, su kuriomis susiduria tiek vyrai, tiek moterys yra miliumai, aknės randai ir pigmentinės dėmės. Gydytoja patarė, kaip kovoti ir kaip apsisaugoti nuo šių dažnų odos problemų.
Miliumai – kas tai yra ir dėl ko atsiranda?
Miliumai – tai dažniausiai veido srityje atsirandančios balsvos ar gelsvos epiderminės cistos, pripildytos keratino.
Miliumai gali atsirasti po odos pažeidimų, tam tikrų atiliktų procedūrų, poras kemšančių “sunkių“ kremų, dekoratyvinės kosmetikos naudojimo, įvairių odos susirgimų, tačiau būna, kad priežastį nustatyti gana sudėtinga.
Kaip turėtume gydyti miliumus?
Miliumai neturi jokio amžiaus cenzo: beveik pusė kūdikių turi miliumų, tačiau jie gali atsirasti ir sulaukus 85-erių.
Kūdikiams miliumai išnyksta savaime, suaugusiems dažniausiai – irgi, tačiau suaugusieji kur kas dažniau skuba jų atsikratyti dėl estetinių priežasčių. Namų sąlygomis mechaniškai miliumų šalinti nesiūlau, užtat namuose saugu taikyti rūgščių (alfa ir beta hidroksi), retinoidų grupės preparatų gydymą ir riebesnės konsistencijos priemonių keitimą į lengvos tekstūros priemones. Nesant atsako į gydymą namuose, visuomet galima miliumus pašalinti gydytojo kabinete sterilia adata, krioterapija, Vokietijoje dažniausia praktika – šalinti lazeriu.
Aknės randai – kaip jų išvengti?
Aknės randai – tai odos reljefo pokyčiai ir pagrindinė priežastis, kodėl reikia suskubti tinkamai gydyti pačią aknę. Randai dažniausiai būna atrofiniai, atpažįstami kaip “duobutės“ odoje, rečiau gali būti hipertrofiniai – odos iškilimai. Atsiradus randams – jie liks visam gyvenimui, o jų gydymas yra reikalaujantis ne tik daug kantrybės, bet ir finansų. Ar žmogus, turintis aknę, išvengs aknės randų, atsakyti sunku, tačiau šansai išvengti ženkliai išauga, jei pats aknės gydymas yra neuždelstas ir efektyvus.
Ar tiesa, kad randai gali būti ir rausvos ar rusvos dėmelės aknės metu?
Koks geras klausimas! Kaip jau minėjau, tikrieji aknės randai pasireiškia odos reljefo pokyčiais, o jūsų minėtos rausvos ar rusvos dėmelės yra aknei itin būdingos použdegiminės eritemos ar hiperpigmentacijos. Būtent šie pakitimai odoje, nespėjus jai regeneruoti, ir gali pavirsti į tikruosius aknės randus.
Nuo aknės randų pasaulyje kenčia milijonai žmonių. O koks gi gydymas yra tinkamiausias ir ar aknės randų galime atsikratyti su tinkama mityba?
Nors pačiai aknei tinkama mityba yra itin svarbi, bet aknės randų vien mitybos pagalba, deja, neatsikratysime.
Prieš pradedant aknės randų gydymą tikslinga paklausti, ko tiksliai žmogus tikisi. Jei pakankamas švelnus efektas, kuris šiek tiek pagerintų odos būklę, tinka gydymas alfa hidroksi rūgštimis, tepamais retinoidų grupės produktais ar mikrodermabrazija. Tačiau norint pilnai atsikratyti randų, rekomenduotini gydymai lazeriu (Fraxel ar Erbium), mikroadatinė terapija su PRP ar radiodažninė mikroadatinė terapija, taip pat efektyvus gydymas užpildais (Sculptra). Dažniausiai reikalingos kelios gydymo sesijos
Pigmentinės dėmės – senatvės pranašas?
Pigmentinės dėmės yra dermatologijos kasdienybė. Tačiau pirmiausiai kalbant apie pigmentines dėmes reikia žinoti, ką žmogus turi omenyje.
Kalba gali būti apie melasmą – tai labai dažna odos būklė. Gali turėti po uždegimo atsirandančią pigmentaciją. O kartais tai gali būti ir senatvinės dėmės. Dažnai jos tiesiog apibūdinamos, kaip pigmentacinės dėmės, tačiau reikėtų skirti jų rūšis.
Jų atsiradimo priežasčių gali būti daugybė, tačiau vis dėlto, jų sąraše pirmąją vietą užima kenksmingi saulės spinduliai.
Pradėkime nuo soliarinių šlakų. Kodėl jie atsiranda ir kaip gydyti?
Gydymas priklauso nuo atsiradimo priežasčių. Soliariniai šlakai – tai rezultatas per metus gautų ir nepamirštų UV spindulių. Ne be reikalo jie dažniausiai stebimi saulės labiausiai paveiktuose odos plotuose: veido, rankų, dekoltė, o moterims – ir blauzdų zonose. Norint išvengti soliarinių šlakų, reikalinga nuosekli viso gyvenimo apsauga nuo saulės, tačiau jei, vis dėlto, išvengti nepavyko, jie gali būti puikiai pašalinami lazeriu.
O ką gi turėtume žinoti apie použdegimines pigmentacijas?
Použdegiminė hiper ar hipopigmentacijos – tai kombinacija tarp vieno ar kito uždegimo odoje ir UV spindulių. Nesvarbu, ar turite aknę, egzemą, žvynelinę ar žaizdą nusibrozdinus, – bet koks uždegimas odoje, kombinacijoje su UV spinduliais, kurių gauname kasdien nepriklausomai nuo metų laiko, neša riziką hiper ar hipopigmentacijai atsirasti.
Kur kas pavojingiau yra tamsesnės odos savininkams (IV-VI odos tipo pagal Fitzpatrick skalę), o prevencijos ir gydymo esmė – kantrybė bei stipri apsauga nuo saulės. Šešėlio siekimas kaitriausiu paros metu vasarą, apsauginio kremo nuo saulės vartojimas, kuris turėtų plataus spektro apsaugą tiek nuo UVA, tiek UVB spindulių yra tiesiog būtini.
Kokios yra melazmos priežastys ir gydymo būdai?
Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad melazmos atsiradimui įtaką turi stiprus oksidacinis stresas odoje. Nepaneigsime ir fakto, kad dažniausiai ji vargina moteris, paūmėja nėštumo metu. Susigundžius melazmą gydyti lazeriu, ateityje gali tekti stipriai gailėtis, o štai gražių rezultatų galima pasiekti naudojant antioksidantus tiek išoriškai, tiek mityboje, pavartojant papildų su gliutationu ar iš gydytojo dermatologo gaunant receptą traneksamino rūgščiai.
Beje, išoriškai vartojamų antioksidantų puikūs pavyzdžiai galėtų būti produktai su vitaminu C ir E, o mityboje antioksidantų gausu žaliojoje arbatoje, cinamone, lašišoje, špinatuose, mėlynėse, braškėse, cinamone ir t.t. Ech, ar tik nepamiršau paminėti, kad be apsaugo nuo saulės neišsiversime ir melazmos atveju?