Šiandien, kai vasara jau visai čia pat, kviečiame prisiminti įspūdingiausias ir pavojingiausias 2024-ųjų vasaros audras. Tai – ne tik gamtos jėgos demonstracija, bet ir priminimas, kodėl svarbu išlikti budriems.
Birželio pradžioje – perkūnijos ir rekordai
Praeitais metais, jau birželio pirmosiomis dienomis gamta parodė savo jėgą. Pirmąjį vasaros savaitgalį daugelį šalies rajonų talžė liūtys su perkūnijomis, vietomis krito kruša.
Ypač išskirtinė buvo birželio 2-oji, kai, pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT), kai kuriuose miestuose per kelias valandas iškrito tiek lietaus, kiek įprastai iškrenta per dvi savaites.
Alytuje, Birštone, Trakuose, Kretingoje ir Skuode fiksuoti kritulių rekordai, o sekmadienį registruota daugiausiai žaibų išlydžių per visus metus. Tai buvo audringa įžanga į dar vieną ekstremalią vasarą.

Liepą – stichijos epicentras Vilniuje
Dar viena itin galinga audra užklupo liepos 29 dieną. Tą vakarą Vilniuje siautėjęs stiprus vėjas laužė medžius, daužė automobilius, trukdė eismą.
Be to, kritulių kiekiai apsunkino eismą ir sukėlė daugybę pavojingų situacijų. Kaip skelbė miesto tvarkymo bendrovė „Grinda“, tądien buvo užfiksuota daugiau nei 400 incidentų, susijusių su vėjo išlaužytais medžiais – ir tai tik viename mieste.
Kai kuriose vietose darbininkams teko vykti ne vieną kartą, todėl tikrasis žalų mastas buvo dar didesnis. Beje, būta ir stipraus lietaus: Žirmūnų paplūdimyje įrengtas mūsų kritulmatis per parą užfiksavo ~59,93 mm kritulių.
Tą kartą ugniagesiai gelbėtojai 900 kartų vyko šalinti šalyje siautusio vėjo ir lietaus padarinių. Elektros tiekimo tuo metu neturėjo per 106 tūkst. vartotojų.

Rugpjūčio pabaiga – dar vienas gamtos šou
Nors vasara jau artėjo prie pabaigos, gamta dar kartą priminė apie savo jėgą. Rugpjūčio 19-osios naktį, apie 1 valandą, Šilutės rajoną užklupo stipri audra su žaibais, lietumi ir vėjo gūsiais.
Socialiniuose tinkluose netruko pasirodyti dramatiški vaizdai – žaibais nusėtas dangus, apsemtos gatvės, šniokščiantis lietus.
Internautai aktyviai dalijosi kadrais iš stichijos apimto miesto – vienu tokiu įrašu moteris pasidalijo „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“, o netrukus įspūdingus vaizdus persidalijo ir puslapis „Orai ir klimatas Lietuvoje“, informuodamas apie itin didelius iškritusio lietaus kiekius.
Tą trečiadienio vakarą pavojingas lietaus intensyvumas buvo fiksuotas ne tik Šilutėje – lietus, perkūnijos ir stiprūs vėjo gūsiai slinko per skirtingus Lietuvos rajonus.
Praeita vasara parodė, kad klimatas keičiasi – tokio intensyvumo ir dažnio audros tampa vis dažnesniu reiškiniu Lietuvoje. Artėjant naujam šiltajam sezonui, gyventojams verta prisiminti praėjusių metų stichijų pamokas ir būti pasirengusiems netikėtumams.
Kaip elgtis perkūnijos metu?
Vyraujant galingiems orams, įvyksta įvairių incidentų, kurių metu nukenčia turtas. Vilniaus miesto savivaldybės puslapyje pateikiami patarimai, kaip išvengti perkūnijos sukeliamų nelaimių ir kaip elgtis išgirdus perkūniją:
- Kol neįvyko nelaimė, geriausia ant pastatų įsirengti žaibolaidžius, o jeigu jie jau yra, patartina patikrinti, ar jie gerai įžeminti, tvarkingi;
- Žaibuojant ir griaudžiant patartina pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą;
- Būtina išjungti visus elektros prietaisus, atjungti antenas; Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai;
- Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų;
- Jeigu audra užklupo lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius;
- Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsiant skubėkite į krantą;
- Griaudžiant nebėgiokite, nevažiuokite motociklu ar dviračiu, nelaikykite rankose metalinių daiktų. Palikite juos atokiau nuo savęs ir pralaukite perkūniją;
- Pamačius kamuolinį žaibą, elkitės ramiai, nejudėkite ir prie jo nesiartinkite, nebandykite paliesti jo kokiu nors daiktu, nes gali įvykti sprogimas. Taip pat nebandykite nuo jo bėgti, nes oro srovė gali jį pritraukti prie jūsų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!