Viena pirmųjų vestuves Sicilijoje pradėjusi organizuoti lietuvė Simona Crisafulli atvira – šiemet vestuvių kainos Sicilijoje ženkliai mažesnės nei Lietuvoje, čia galima apsieiti ir vos su keliais tūkstančiais eurų, priklausomai nuo jaunųjų norų ir šventės dydžio, kuomet kalbama, kad gimtinėje tektų atseikėti net iki 35 tūkst. Eurų.
Naujienų portalui tv3.lt ji pasakojo, kokios tendencijos vyrauja Sicilijoje, kiek pinigų pakanka vestuvėms svajingoje šalyje bei svarsto, kas galėjo lemti tokį švenčių kainų šuolį Lietuvoje.
Šventę planuoja jau prieš metus
S. Crisafulli sako galinti drąsiai teigti, kad vis daugiau lietuvių renkasi šventę Sicilijoje, dažnai renkasi Italos miestelį Mesinos rajone.
„Kažkada bandžiau suskaičiuoti, kiek pas mus susituokė lietuvių ar skirtingų tautybių porų, iš kurių vienas – lietuvis, ir, galiu pasakyti, jog per veik dešimt metų, iš kurių dveji – pandemijos, jau priartėjome netoli poros šimtų“, – džiaugiasi pašnekovė.
Lietuviai į Italijos miestą tuoktis vyksta ir iš Lietuvos, ir iš užsienio – ne viena pora taip pamilsta kraštą, kad ir atšokę vestuves vis sugrįžta čia paatostogauti, atsiveža vaikus ar draugus.
Paklausta, kokios poros dažniausiai renkasi švęsti užsienyje, Simona patikina, jog dažniausiai tai – jaunieji, norintys suderinti šventę ir atostogas.
„Taip pat tie, kurie nori veik garantuoto puikaus oro, jūros, kalnų, gardaus maisto ir gražių vaizdų. Bei tie, kurie arba nori šventės su artimaisiais, arba tie, kurie nori švęsti dviese”, – priduria ji.
Tačiau ji primena, kad keliaujant tuoktis į svetimą šalį, svarbu nepamiršti pasitikrinti vieno dalyko.
„Svarbu tuoktis legaliai, jog santuoka būtų pripažįstama Lietuvoje ar kitoje rezidencijos šalyje. Sicilijoje ir visoje Italijoje sudaryta santuoka yra pripažįstama kitų šalių“, – sako S. Crisafulli.
Šventę užsienyje reikia pradėti planuoti gerokai anksčiau – bent prieš pusmetį ar metus iki šventės, nes reikia susikurti planą, užsisakyti paslaugas, susiderinti, kad atostogas pavyktų gauti tuo pačiu metu. Taip šventė praeis be streso ir bereikalingų nemalonumų.
Vieno akcento nori visos nuotakos
Pas S. Crisafulli žmonės švęsti renkasi ir todėl, kad jie siūlo kompleksines paslaugas – Simonos vyro šeimos beveik penkis šimtus metų skaičiuojančioje „Le Giare“ viloje yra kambariai ir butai, kuriuose galima apsistoti, restoranas su citrinmedžių sodu, kuriame vyksta šventės, tad viskas vienoje vietoje.
Vestuvių tendencijos tiek Sicilijoje, tiek Lietuvoje vyrauja panašios – svarbiausia graži ir jauki aplinka, geras oras, skanus maistas, patogi nakvynės vieta, kokybiškos fotografų, muzikantų, grožio meistrų ir floristų paslaugos.
„Na, ir lemputės - lemputės išlieka svarbiausios visus dešimt metų, šis nuotakų noras – pastovus ir nekintamas“, – juokiasi ji.
Be abejonės, svarbi ir vestuvių šventės kaina. Šiemet ji Sicilijoje gerokai mažesnė nei Lietuvoje. Žinoma, ji svyruoja, priklausomai nuo jaunųjų norų – gali pakakti ir kelių tūkstančių, bet gali prireikti ir keliolikos ar net šimtų tūkstančių:
„Vestuvių Sicilijoje kaina priklauso nuo įvairių veiksnių: nuo jaunųjų pageidavimo, nuo pasirenkamos ceremonijai ar vėliau vakarienei vietos ir net mėnesio, kuomet norima švęsti.
Sicilija – toks kraštas, kurį labai myli daugelis – nuo mėgėjų keliautojų iki kimo ar meno žvaigždžių, tad ir biudžeto ribos, galima sakyti, beribės – čia vestuves galima atšvęsti nuo „visai nebrangiai“ iki „itin prašmatniai“. Sicilijoje poros gali išleisti nuo kelių tūkstančių iki kelių šimtų tūkstančių, jei tik yra toks pageidavimas.“
Šventės kaina svyruoja
Kaina priklauso ir nuo to, ar jaunieji atvyksta tik dviese, ar atsiveža ir artimiausius žmones. Moteris sako, kad bent trečdalis porų atvyksta dviese arba keturiese, o jei šventė didesnė, svečių būna nuo 12 iki 30 ar 35.
„Pas mus poros gali išleisti nuo maždaug 2-2,5 tūkstančių eurų, kai atvykstama dviese keletui dienų, su visomis reikalingomis paslaugomis ir nakvyne bei maistu iki 15-16 tūkstančių, kai atvyksta didesnės grupės ir jaunieji apmoka svarbiausias šventės išlaidas. Dažniausiai apsistojama ties dešimčia tūkstančių už kelių dienų paketą grupėms nuo dešimties žmonių“, – pasakojo Simona.
Kaina priklauso ir nuo viešnagės trukmės, pageidaujamų paslaugų, tačiau šiai dienai sicilietiškų vestuvių kainos gali drąsiai konkuruoti su šventės kaina Lietuvoje.
„Be abejo, labai geras modelis, kuomet svečiai priderina savo atostogas ir bilietus įsigyja patys, taip nuimdami dalį finansinės naštos nuo jaunųjų poros“, – priduria pašnekovė.
Tiesa, ir Sicilijoje kainos šiemet kiek pakilusios, išaugo energetikos, degalų kainos. Kilo ir maisto kainos, tačiau S. Crisafulli pastebi, kad daugeliu atveju jos net mažesnės nei Lietuvoje, kas nėra įprasta:
„Tai – tikrai svarbus pokytis, nes Sicilija dar vos prieš dešimtmetį tautiečių buvo laikoma ne pačiu pigiausiu kraštu, lyginant su tuo metu populiariomis Turkijos, Egipto ir kitomis tokio pobūdžio šalimis.“
Nustebino lietuviškos kainos
Paklausta, kas keliant vestuves Sicilijoje atsieina brangiausiai, Simona sako, kad nemaža suma išleidžiama gėlėms, taip pat nemažai atseikėjama fotografams, videografams, muzikantams.
„Mane tikrai nustebino šių metų vestuvėms svarbių paslaugų ar produktų kainos Lietuvoje. Pastebėjau, jog kai kuriais atvejais paslaugų kainos Lietuvoje prisivijo ar net ir stipriai viršijo sicilietiškas“, – stebisi Sicilijoje vestuves planuojanti S. Crisafulli.
Kalbama, kad šiemet Lietuvoje vestuvių šventei, kurioje dalyvaus 20 žmonių, reikėtų planuotis maždaug 35 tūkst. eurų biudžetą, kai Sicilijoje už tokią kainą galima surengti šventę su 150-200 svečių ir jos atsieitų 35-50 tūkst. eurų.
Paklausta, kaip mano, kodėl kainos Lietuvoje taip staigia šoktelėjo, moteris sako galinti tik svarstyti, kas pasikeitė – faktas tas, kad pakilo paslaugų kaina, tačiau prie to galėjo prisidėti ir gerėjanti kai kurių visuomenės grupių ekonominė situacija.
„Kiek pastebėjau analizuodama darbo užmokesčio statistikos pokyčius, Lietuvoje stipriai išaugo tam tikrų sektorių darbuotojų, ypač dirbančių FinTech, IT, rinkodaros srityse, darbuotojų atlyginimai.
Bus netikėta, tikriausiai, bet net ir biudžetinių įstaigų viešajame sektoriuje tarnautojų atlyginimai Lietuvoje tampa aukštesni, nei to paties lygmens darbuotojų atlyginimai Italijoje. Italijoje infliacija nuolat pamažu auga, bet atlyginimai kai kuriose srityse yra nepakitę nuo 1992 m.“, – pastebi ji.
Ji taip pat priduria, kad panašios ar net žemesnės vestuvių kainos, greičiausiai, paskatina jaunus susituokti nusprendusius žmones rinktis užsienio šalis, kur nėra formalių kliūčių tai padaryti legaliai.