Jau visai netrukus sodininkai skins pirmuosius pomidorus. Daržininkystės entuziastai teigia, kad pomidorų, kurie yra determinantinės arba krūminės veislės, genėti nereikia. Tačiau jei jie yra indeterminantinės veislės, t. y. žydi ir augina pomidorus visą sezoną, genėjimas yra reikalingas norint sulaukti daugiau derliaus.
„Jeigu norite pomidorus genėti, tuomet pašalinkite mažyčius stiebus, kurie išauga iš pagrindinio ir šoninio stiebo. Praėjusiais metais pastebėjau, kad tai padarius, vaisiai buvo geresni“, – dalinasi patarimu viena sodininkė.
Kita moteris taip pat rekomendavo: „Nupjaukite tarp šakų esančius ūglius – tai atžalos, kurios išsiurbia visas augalo jėgas. Palikus jas, pomidorų derlius bus skurdesnis.“
Štai, kodėl reikia taip daryti
Pomidorus maitina saulės šviesa, todėl per pirmąsias kelias savaites,kol pasirodo žiedai, pomidorai visą savo energiją skiria naujų lapų auginimui. Netrukus iškyla papildomos šakos, ant kurių laikosi ir daugiau lapų, rašoma express.co.uk.
Šoniniai stiebai, kitaip vadinami atžalomis, išauga tiesiai nuo pagrindinio stiebo tiesiai virš lapų šakos ar šoninio stiebo. Būtent šias vietas sodininkams ir patariama genėti.
Pomidorams augant, jų lapai gamina dar daugiau energijos, todėl viso sezono metu jie ir toliau augina naujus stiebus, atžalas. Sezono viduryje ar pabaigoje išdygusios atžalos beveik visada yra silpnos, duoda prastesnius vaisius ir atima energiją iš pagrindinio stiebo, tad dėl šios priežasties jas rekomenduojama nugenėti.
Be to, genėti pomidorus rekomenduojama tada, kai šie pasiekia maždaug 40-50 cm aukštį. „Jei augalas bus mažesnis, jis gali neatsigauti nuo genėjimo sukelto šoko, perspėjo“, – perspėja „Henry Street Garden Centre“ ekspertai.
Pasak jų, geriausias laikas genėti pomidorų augalus – ankstų rytą ir sausą dieną: „Taip genėjimo žaizdos užgis švariai ir sumažės tikimybė, kad augalas užsikrės ligomis.“