• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Hortenzijos – vieni populiariausių ir įstabiausiai žydinčių krūmų mūsų soduose. Jos išsiskiria savo įspūdingo dydžio bei įvairių formų ir spalvų žiedais.

Hortenzijos – vieni populiariausių ir įstabiausiai žydinčių krūmų mūsų soduose. Jos išsiskiria savo įspūdingo dydžio bei įvairių formų ir spalvų žiedais.

REKLAMA

Bene, įspūdingiausios ir labiausiai trokštamos yra mėlynais žiedais žydinčios hortenzijos. Tačiau kaip šią spalvą išgauti ir / arba kaip ją išlaikyti? Apie tai ir skaitykite šiame straipsnyje.

Nuo ko priklauso hortenzijų spalva?

Hortenzijos – tikrai unikalūs augalai. Jų žiedų spalva priklauso ne tik nuo veislės bei genetinių savybių, tačiau ir nuo dirvožemio savybių.

Daugelis mano, kad išgauti mėlyną hortenzijų spalvą pakanka tik parūgštinti dirvą, tačiau procesas kiek sudėtingesnis, kadangi hortenzijos žiedų spalva priklauso ne tik nuo dirvos rūgštingumo, tačiau ir nuo aliuminio, fosforo bei azoto jonų koncentracijos joje.

Hortenzijų žiedų spalvai įtakos turi netgi apšvietimas. Augančios daliniame pavėsyje didžialapės hortenzijos žydi ilgiau ir ryškiau.

REKLAMA
REKLAMA

Ar visos hortenzijos gali pakeisti spalvą?

Prieš mėginant pakeisti hortenzijos žiedų spalvą, reikia žinoti, kad ne kiekvienos rūšies hortenzijos ją keičia. Beveik visos didžialapių hortenzijų (H. macrophylla) veislės gali keisti spalvą. Iš jų paminėtinos tokios veislės, su kuriomis spalvos keitimo eksperimentas tikrai turėtų pavykti:

REKLAMA
  • Endless Summer;
  • Twist–in–Shout;
  • Cityline Paris;
  • Cityline Rio;
  • Parsifal;
  • Kluis Superba;
  • Blue Wave;
  • Niedarsacsen;
  • Hamburg.

Tačiau reikia žinoti, kad baltažiedžių hortenzijų žiedų spalva nepakis, nepriklausomai nei nuo dirvožemio rūgštingumo nei nuo kitų jo savybių. Baltosios hortenzijos ir išlieka baltos.

Pakeisti galima tik mėlyną žiedų spalvą į rožinę ar rausvą ir atvirkščiai.

Per kiek laiko pakinta hortenzijos žiedų spalva?

Hortenzijos žiedų spalvos keitimas yra ilgas procesas. Tikrai nenutiks taip, kad pakeitus dirvožemio sudėtį, jau kitą dieną galėsime džiaugtis mėlynais žiedais. Geriausiai tam ruoštis ir pradėti spalvos keitimą pavasarį, dar gerokai iki žydėjimo pradžios.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat reikia atminti, kad eksperimentuoti su spalvos keitimu, patariama ne anksčiau nei po 2 metų nuo hortenzijos pasodinimo. Du metai yra laikoma ta riba, kai augalas pripranta prie naujos vietos ir pilnai atsigauna po patirto streso persodinant.

Be to, reikia žinoti, kad pakeisti žiedų spalvą iš mėlynos į rožinę yra kur kas lengviau nei rožinę į mėlyną.

Kaip pakeisti hortenzijų spalvą iš rožinės į mėlyną?

Nors mėlyni hortenzijos žiedai atrodo tikrai įspūdingai ir tai yra daugelio sodininkų siekiamybė, tačiau šiam procesui prireiks ir žinių, ir laiko, ir kantrybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Pirmas žingsnis žiedų spalvos keitimo link yra nustatyti dirvožemio, kuriame auga hortenzijos, rūgštingumą. Mėlynų žiedų galima tikėtis tik rūgščioje dirvoje (pH 4,5–5,5).

2. Jeigu dirva nepakankamai rūgšti, ją galima parūgštinti naudojant sierą, pušų spyglių mulčią ar net kavos tirščius. Tačiau natūralios priemonės veikia lėtai ir ne visai suveikia taip, kaip tikimės.

3. Patikimiausias būdas pasiekti pakankamai rūgštų dirvožemio pH yra 3 kartus per metus hortenzijas palaistyti aliuminio sulfato tirpalu: ¼ puodelio aliuminio sulfato 10 litrų vandens. Taip tręšiama pavasarį, vegetacijos pradžioje, vėliau po mėnesio ir paskutinį kartą dar po mėnesio.

REKLAMA

4. Taip pat papildomai pavasarį hortenzijas reikia patręšti kompleksinėmis NPK trąšomis (4:6:10), kuriose būtų gausu fosforo ir kalio, bet mažai azoto.

Planuojant auginti mėlynai žydinčią hortenziją, patariama iš karto įsigyti mėlynai žydinčią veislę ir tik sudaryti jai tinkamas sąlygas žiedų grožiui atsiskleisti.

Keičiant kitų veislių žiedų spalvą, greičiausiai nepavyks išgauti vientisos bei labai ryškios spalvos. Pvz., Hamburg veislės didžialapės hortenzijos žiedai rūgščioje dirvoje bus tamsiai mėlynos spalvos, o Parsifal – nuo mėlynos iki maišytos su rausva.

REKLAMA

Beje, jeigu natūraliai dirvožemis yra labai šarminis (pH daugiau nei 7,5), gali būti, kad pasiekti pakankamai rūgščios dirvos nepavyks ir mėlynai hortenzija taip ir nepražys.

Kaip pakeisti hortenzijos spalvą iš mėlynos į rožinę?

Dažniausiai net nereikia labai stengtis norint pakeisti mėlynus hortenzijos žiedus į rožinius ar rausvus. Kaip tik neretai būna, kad žmogus įsigyja mėlynai žydinčią hortenziją, tačiau ši pražysta rausvai. Taip nutinka todėl, kad dirvožemis yra pernelyg šarminis arba neutralus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai dirvos pH yra 6 ar kiek daugiau, hortenzijos žydi rausva ar rožine spalva. Net ir tos veislės, kurios rūgščioje dirvoje žydėtų mėlynai, neutralioje bei šarminėje, žydi nuo šviesiai rožinės ar šviesiai alyvinės iki rausvos spalvos.

Norint padidinti dirvos pH ir iš mėlynų žiedų gauti rausvą spalvą, reikia dirvožemį pašarminti. Tam puikiai tinka kalkės, dolomitmilčiai ar pelenai.

Tačiau šarminant dirvožemį reikia nepersistengti ir tai taip pat daryti pamažu, laikantis ant pakuotės nurodytų instrukcijų. Per didelis dirvos pH gali sukelti lapų chlorozę.

REKLAMA

Kas dar turi įtakos hortenzijos žiedų spalvai?

Hortenzijos žiedų spalvai turi įtakos dirvožemio sudėtis, jo rūgštingumas, gaunamas šviesos kiekis, veislė bei vanduo, kuriuo laistomi augalai.

Pernelyg kietas vanduo, turintis daug mineralinių medžiagų, taip pat gali įtakoti hortenzijos žiedų spalvą. Laistomų kietu vandeniu žiedai būna rausvesni. Todėl hortenzijas rekomenduojama laistyti minkštu lietaus vandeniu.

Šaltinis: derlingas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų