Krikščionys 2024 m. Velykas šventė kovo 31 d., o 2025 m. Velykas – balandžio 20 d. Po to 2026 m. Velykos bus minimos balandžio 5 d. Taigi, kokia šio kiek painaus pokyčio priežastis?
Velykų laikas nustatomas pagal Mėnulio, o ne pagal Saulės kalendorių. Tai taip pat susiję su tuo, kad šventė turi vykti tam tikromis savaitės dienomis, t. y. Didįjį penktadienį, Didįjį šeštadienį, Velykų sekmadienį ir Velykų pirmadienį, rašoma iflscience.com.
Kodėl keičiasi Velykų data?
Mėnulio kalendorius remiasi mėnesiniais Mėnulio fazių ciklais. Mėnulio apsisukimas trunka 29,5 dienos, dėl ko metai pagal šį kalendorių trunka 354 dienas ir kelias valandas, t. y. truputį trumpiau nei Saulės metai.
Velykas Vakarų krikščionys, priešingai nei Rytų ortodoksai, švenčia pirmąjį sekmadienį po pirmosios Mėnulio pilnaties, patekėjusios po pavasario lygiadienio, kuris minimas kovo 21-ąją.
Šiemet pirmoji pilnatis po minėtos dienos prasidės balandžio 12-ąją, tad pirmasis sekmadienis po pilnaties bus balandžio 20 diena.
Velykos yra krikščioniška šventė, per kurią švenčiama Jėzaus Kristaus mirtis ir prisikėlimas. Pagal tradiciją pranašas buvo nukryžiuotas ant kryžiaus Didįjį penktadienį. Didysis šeštadienis žymi dieną, kai jo kūnas gulėjo kape, o Velykų sekmadienis – dieną, kai, kaip teigiama, jis prisikėlė iš numirusiųjų.
Priežastis, kodėl Velykos, kitaip nei kita pagrindinė krikščionių šventė – Kalėdos, švenčiama pagal Mėnulio kalendorių, nėra tokia jau aiški.
Tačiau greičiausiai tai susiję su Velykų šaknimis Pesacho šventėje – svarbioje žydų šventėje, mininčioje žydų tautos išlaisvinimą iš Egipto vergijos. Kadangi hebrajų kalendorius pagrįstas mėnulio ciklais, Velykos taip pat atitinka šią tendenciją.
Įdomu tai, kad pasaulyje buvo bandymų įstatymiškai nustatyti, kad Velykos būtų ne kilnojama šventė, o būtų švenčiama kasmet tomis pačiomis dienomis.
Pavyzdžiui, 1928 m. Jungtinėje Karalystėje buvo priimtas Velykų įstatymas, kuriuo siekta Velykas paskelbti stabilia švente sekmadienį po antrojo balandžio mėnesio šeštadienio. Šis įstatymas buvo priimtas JK parlamente, tačiau niekada neįsigaliojo. Kai kurias tradicijas, regis, labai sunku pakeisti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!