• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nedaugelis žino, kad gruodžio mėnesį protėviai spėdavo, kokie orai laukia ne tik žiemą, bet ir visus metus. Sužinokite, ką jie išduoda.

Nedaugelis žino, kad gruodžio mėnesį protėviai spėdavo, kokie orai laukia ne tik žiemą, bet ir visus metus. Sužinokite, ką jie išduoda.

REKLAMA

Meteo.lt socialiniuose tinkluose pasidalino senolių spėjimais apie gruodį ir visų ateinančių metų orus.

Orų spėjimai pagal gruodžio orus

Pasirodo, senoliai pagal gruodžio mėnesio orus spėdavo ne tik tai, kokie bus žiemos orai – pagal tai jie spręsdavo, kokie bus visi ateinantys metai.

„Senoliai sakydavo, kad gruodžio orai lemia kone visus metus: jei gausu sniego, tai bus geras vasarojus, jei daug saulėtų dienų – užderės daržovės.

Jei šilta – pavasaris bus vėlyvas, jei šalta – vasara bus karšta ir su perkūnijomis, jei sausa – nešlapias bus ir pavasaris, jei drėgna – gražiai žydės rugiai.

Taip pat buvo sakoma, jei gruodžio mėnesį naktys giedros ir aiškus Paukščių Takas, derlius bus geras. Šaltas, sausas gruodis – šaltas pavasaris. Jei gruodžio mėnesį dažnai pasninga, šienapjūtė bus šlapia. Na o koks bus gruodis, tokia bus ir visa žiema“, – rašė meteo.lt socialiniuose tinkluose.

REKLAMA
REKLAMA

Priduriama, kad gruodį bandyta nuspėti ir būsimus orus. Senoliai manė, kad suodžiai kamine užsidegdavo prieš giedrus orus. O štai jei aiškiai spindi žvaigždės, laukite šalčio.

REKLAMA

Dar vienas įdomus protėvių pastebėjimas, pagal kurį būdavo spėjami orai – jei šuo voliojasi ant sniego, artėja atodrėkis.

Paaiškėjo žiemos orai

Anksčiau naujienų portalui tv3.lt gamtos ženklų žinovė Kristina papasakojo, kokių orų galima tikėtis žiemą ir kaip patiems išsiaiškinti, ką reiškia įvairūs gamtos ženklai.   

Moteris sako, kad dažnai stebi skruzdėlynus ir pagal juos sprendžia, kokie gali būti tolimesni orai. Ji teigia, kad jeigu skruzdėlynas atsibunda ir staiga dingsta visos skruzdėlės – laukia permainingi orai.  

REKLAMA
REKLAMA

„Yra svarbu pastebėti, kokios rūšies skruzdės gyvena įvairiuose skruzdėlynuose, kaip jos juda, kada rudenį slepiasi, eina miegoti. Visgi kiekvieną rudenį jos slepiasi skirtingu laiku“, – teigia Kristina.  

Kristina sako, kad bus staigių orų atšilimų ir atšalimų. Moters teigimu, žmonėms bus sunku su tuo susitaikyti, nes teks pajausti staigius vėjo gūsius, pūgas, ko nebuvo jau daugelį metų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės turi suprasti, kad gyvename Lietuvoje ir išgyvename tokias permainingas orų sąlygas“, – teigia moteris.  

Kristinos teigimu, šalį gali aplankyti šalti orai, nes vėjas staigiai nudraskė medžių lapus. Seniau Kristina minėjo, kad rudenį medžiai greitai pagelto, o tai gali reikšti staigias orų permainas   

„Medžiai labai greitai pagelto, tačiau dar yra žalių lapų. Norint sužinoti, kokie bus tolimesni orai, reikia stebėti ar likę lapeliai yra pietryčių, ar šiaurės pusėje.  

REKLAMA

Staigūs pokyčiai reiškia, kad orai atšals, bet dar bus šilumos, kadangi dar yra žalių ąžuolų. Nepamenu, kada ąžuolas tokiu laikotarpiu buvo vis dar žalias ir nepageltonavęs.   

Praeitais metais paskutinis žalias medis išliko beržas, tad šiais metais stiprus, žalias ąžuolas prognozuoja stiprią žiemą“, – sako Kristina.   

Gamtos ženklai, išduodantys žiemos orus  

Gamtos stebėtoja sako, kad norint sužinoti, kokia bus žiema, turime stebėti, kada ir kokiame aukštyje išskrenda paukščiai, kur plaukioja gulbės bei kaip elgiasi kurmiarausiai. Taip pat moteris pasidalina, kad jai išskrendantys paukščiai sukelia daug emocijų.    

REKLAMA

„Kiekvieną kartą išgirdus paukščių giesmę, kūną nudiegia laimė, o paukščių išskridimas man sukelia nostalgiją. Vis dar girdžiu kaip vakarais jie išskrenda, tuomet pažiūriu pro langą ir su jais atsisveikinu.    

Jeigu paukščiai skrenda labai aukštai, tai turime laukti labai šaltos žiemos. O, mano manymu, ši žiema bus su daug sniego“, – įspūdžiais dalinasi moteris.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji teigia, kad ši žiema turėtų būti kitokia nei praeitais metais, nes rudenį medžių lapai ilgą laiką buvo vis dar nenukritę. Moters teigimu – lietuvių laukia šalčiai bei staigios orų permainos.  

„Praeitais metais greitai pageltonavo medžių lapai, tad tai reiškė, kad žiemą nebus sniego. Pamenu, kad net liepos mėnesį savo kieme jau grėbiau nukritusius medžių lapus“, – prisimena Kristina.  

REKLAMA

Taip pat galime stebėti kurmiarausius. Prieš keletą dienų atvažiavusi į laukus, radau kurmių išraustas duobes. Staigiai išrausti kurmiarausiai žada staigų temperatūros kilimą.   

O vis dar plaukiojančios gulbės parodo, kad galime sulaukti trumpalaikių orų atšilimo. Įprastai jos plaukioja upėse iki pat jų užšalimo. Tad jei jos neskuba išskristi – žvarbi žiema neskuba ateiti.   

REKLAMA

Šalčiausias metų mėnesis  

Moters teigimu, sausis turėtų būti šalčiausias žiemos mėnuo – galima tikėtis staigių, kritulingų pūgų. Taip gali būti todėl, nes neseniai Kristina pastebėjo, kad šiuo metu upės yra labai sraunios.   

„Tokiu laikotarpiu ne retai upės būna ramesnės, o dabar – jos skuba. Tai reiškia, kad gali staigiai atšalti – tai gamtos dėsnis, kilęs iš senolių prietarų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat staigiai įšalo žemė. Visai neseniai tvarkiau savo gėlyną, tad net ir tokiu laiku gėlės dar nebuvo nušalusios. O vakar radau įšalusią, kietą žemę. Toks staigus gamtos pokytis būna retai.  

Praeitais metais prisnigo ant šalčiams nepasiruošusios žemės, tad ir žiema buvo gan keista. O dabar – žemės pasiruošimas šalčiams, gali reikšti dideles orų permainas“, – sako gamtos stebėtoja.

REKLAMA

Moteris prisimena ir senovinį prietarą apie žiurkes. Kristina pasakoja, kad šiais metais namuose padaugėjęs graužikų kiekis gali pranešti apie orų permainas.  

„Namuose ir rūsyje labai padaugėjo pelių. Tik supylėme bulves, daržoves, pelės iškart jas užpuolė. Labai retai būna, kad parazitai gėrybes užpuola jau rudens pradžioj. Tai gali reikšti, kad jie ruošiasi žiemai.   

Taip pat manau, kad šalnos prasitęs, nes turėjome vasarišką rudenį. Dabar už tai „atsiimsime“. Tai normalu, nes kiekvienas metų laikas turi ateiti savo laiku, o dabar vyksta neįprasti gamtos pokyčiai“, – sako Kristina.  

REKLAMA

Gamtos stebėtoja teigia, kad gruodžio mėnesio temperatūra bus įprasta lapkričio orų temperatūrai. Moteris prisimina vaikystę ir sako, kad lapkričio mėnesiai būdavo kitokie nei šiuo laikotarpiu – jie buvo žiemiški:  

„Seniau būdavo daug šalčiau. Net ir per Visų Šventųjų dieną būdavo daug sniego. O dabar gruodžio mėnesį gali atšalti iki -20 laipsnių, tačiau stabiliausia temperatūra turėtų būti -12 laipsnių. Jei pernai visą žiemą turėjome nulinę temperatūrą, ši žiema bus sveikesnė ir žiemiškesnė.“   

REKLAMA
REKLAMA

Kokie orai laukia per Kalėdas bei Kūčias?  

Moteris sako, kad Kalėdų vakarai bus gražūs, saulėti. Moters teigimu, šilta nebus, tačiau galime tikėtis šlapdribos ir saulės pragiedrulių.

„Manau Kūčių vakaras bus ramesnis, o Kalėdos šaltesnės. Būtų smagu jei per Kūčias ar Kalėdas danguje ryškiai spindėtų žvaigždės.  

Tada būna labai jauku pasivaikščioti, pabūti ar praleisti laiką su artimaisiais ir atsiplėšti nuo nesėkmių. Gražus vakaras su daug žvaigždžių primena apie Naujųjų metų ciklą.  

Nebūna blogo oro – būna tik bloga nuotaika. Aš labai mėgstu pasivaikščioti, pasibūti gryname ore. Tada galima pastebėti gamtos ženklus, įvertinti jos grožį. Per Kalėdas bei Kūčias galime sulaukti staigaus atšalimo, o tuomet – atšilimo. Ryte galime gyventi šiltai, o vakare pajausti minusinę temperatūrą.  

Žmonės turėtų būti pasiruošę šalčiams ir orų permainoms. Nes dieną gali būti šilta, o vakare staigiai atvėsti“, – pasakoja moteris. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų