Anot V. Griškevičienės, įprastiniai parduotuvėse randami valikliai kenkia ne tik žmonėms, bet ir aplinkai: „Didelėje dalyje parduotuvėse randamų valiklių yra sveikatai pavojingų chemikalų, didinančių daugelio ligų riziką, o kontaktas su jais ne tik dirgina akis ir kvėpavimo takus, bet ir gali sutrikdyti žmogaus hormonų pusiausvyrą bei pažeisti nervų sistemą. Be to, šiuo žmonijai sunkiu laikotarpiu gavome gerą progą iš naujo apgalvoti savo santykį su planeta ir kaip labiau rūpintis tiek vieni kitais, tiek aplinka.“
Ekologiškos valymo priemonės
Natūralios valymo ir higienos priemonės yra sudarytos iš greitai yrančių medžiagų, todėl nekenkia aplinkai ir žmonių sveikatai. Taip pat namų sąlygomis pagaminti daiktai gali padėti sutaupyti pinigų ir tapti nauja kūrybine veikla visai šeimai, rašoma pranešime spaudai.
Pirmoji ir universaliausia priemonė – daugybę panaudojimo būdų turintis valiklis, kuriam pasigaminti reikės 2 stiklinių vandens, pusės stiklinės acto, 2 šaukštų sodos, 10 lašų arbatmedžio aliejaus bei buteliuko su purkštuku.
Tereikia dubenyje sumaišyti šiuos komponentus ir supilti mišinį į buteliuką. Valiklis tinka šalinti bet kokiems nešvarumams, esantiems ant įvairiausių paviršių – spintelių, plytelių, grindų. Itin gerai valiklis tiks keraminių, stiklinių ir metalinių paviršių valymui bei blizginimui. Mišinyje esantis actas puikiai panaikins riebalus ir nemalonius kvapus, arbatmedžio aliejus turi antibakterinių savybių, o soda, reaguodama su actu, dar lengviau skaido riebalų daleles ir nešvarumus.
Kita priemonė – citrinos rūgštis arba jos sultys, puikiai tinka virdulių nukalkinimui, puodų blizginimui, nešvarumų prisirinkusios kriauklės išvaizdos pakeitimui, medinių pjaustymo lentelių dezinfekavimui ar pelėsio naikinimui.
Senus, plastikinius indelius taip pat galite išvalyti citrinos pagalba – įspaudus truputėlį sulčių ir įbėrus kepimo sodos, ištrinkite dėmes ir praskalaukite indelį, dėmės pranyks labai greitai.
Citrinos sultis galite panaudoti ir drabužių balinimui – sumaišykite pusę stiklinės citrinų sulčių su 5 litrais karšto vandens, į šį skystį pamerkite rūbus ir palaikykite kelias valandas. Po to visą turinį supilkite į skalbimo mašiną ir įprastu būdu išskalbkite drabužius.
Natūralus muilas
Karantino metu muilas yra tapęs būtinybės preke, todėl nenustebkite, jei jo pasirinkimas parduotuvėse bus itin menkas. Tiesa, ši problema nesukels jums galvos skausmo jei pasiryšite muilą pasigaminti patys. Tai – be galo įdomus procesas, kuris greitai gali virsti ir hobiu, o rankų darbo muilas ne tik nedžiovina odos, bet ir ja papildomai rūpinasi.
Pirmiausia, muilo pagrindą (bazę) arba kūdikio muilą supjaustykite į mažus gabalėlius arba jį sutrinkite. Tada, sudėkite muilą į didesnį indą ir periodiškai maišydami ištirpinkite jį, kaitindami ant mažos ugnies. Priklausomai nuo to, kiek bazės ar kūdikio muilo naudojate, įpilkite atitinkamą kiekį bazinio aliejaus – 100 g pagrindo turėtų tekti 3 arbatiniai šaukšteliai aliejaus.
Kol pagrindas tirpsta, gali reikėti įpilti šiek tiek pieno arba grietinėlės, kad gautumėte kreminę masę. Taip pat pieną galite pakeisti cukrumi – jis leis pagrindui greičiau ištirpti. Jam ištirpus, nukelkite pagrindą nuo ugnies ir įpilkite įvairių ingredientų pagal savo nuožiūrą: 5 lašus eterinio ar augalinio aliejaus, jūros dumblių, gėlių, lufos, natūralios kavos, citrusinių žolių ir kt.
Galiausiai, supilkite muilą į norimą formą ir apipurkškite muilo paviršių alkoholiu iš purkštuko – tai pašalins burbuliukus ant muilo paviršiaus. Palikite jį formelėse ir palaukite, kol jis visiškai sukietės – muilą laikykite šaldytuve arba vėsioje vietoje. Po 2-3 dienų muilas visiškai išdžius ir bus parengtas naudojimui – tereikės išimti jį iš formų ir džiaugtis rezultatu.
Kūrybiškas butelių perdirbimas
Licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos Lietuvoje „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos specialistė Asta Burbaitė sako, kad gamtą galime saugoti ne tik naudodami aplinkai saugias priemones ar rūšiuodami, bet ir suteikiant antrą kvėpavimą jau panaudotiems daiktams.
Anot jos, šiuo atveju, natūralias pačių pagamintas valymo ir higienos priemones galime supilti į nenaudojamas talpas: „Visada reikėtų pagalvoti prieš išmetant tam tikrą daiktą – galbūt galima rasti alternatyvų jo panaudojimą būdą? Šiuo atveju, gaminant įvairias priemones namuose, akivaizdu, kad kažkur jas reikės išpilstyti, o tam puikiai tiktų seni, nebenaudojami plastikiniai ir stikliniai buteliai ar stiklainiai.“
A. Burbaitės teigimu, šį procesą galima nesunkiai paversti ir kūrybišku užsiėmimu visai šeimai: „Dažnai šios talpos būna nusidėvėjusios ir atrodo prastai, todėl galima pagalvoti apie jų atnaujinimą ir kartu su visa šeima surengti kūrybines dirbtuves – dažų ar flomasterių pagalba suteikti buteliams gyvybės, apklijuoti juos nuotaikingais lipdukais ar net nunerti apsauginę rankovę – taip dekoruotą talpą namuose norėsis laikyti dar ilgiau.“