VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė nurodė, kad „Comirnaty“ vakcina jau buvo vakcinuota 24 tūkst. 200 paauglių.
„Vakcinavus tokį paauglių skaičių viso labo buvome gavę 7 pranešimus. Iš jų vienas pranešimas traktuotas kaip sunkus. Tai buvo 17 m. jaunuolis, kuris karščiavimo metu patyrė alpulį. Kaip nurodoma, kurį laiką buvo nesąmoningas, tačiau vėliau jo būklė atsistatė“, – sakė ji.
Tačiau specialistė pažymėjo, kad paauglių reakcija į skiepijimą „Comirnaty“ vakcina iš esmės nesiskiria nuo suaugusių žmonių reakcijų į skiepijimą ir tai yra rašoma preparato charakteristikų santraukoje.
„Kažkokių išskirtinių vakcinos savybių negalime pateikti, nes pranešimų srautas yra labai nedidelis. Mūsų žiniomis, pranešta apie pykinimą, vėmimą, karščiavimą“, – sakė R. Pilvinienė.
Jos teigimu, tai daugeliu atveju buvo nesunkios reakcijos ir negalavimai praėjo po kelių dienų.
Taip pat du paaugliai per neatsižiūrėjimą buvo vakcinuoti „Moderna“ vakcina, bet apie jokias nepageidaujamas reakcijas nebuvo pranešta.
3 m. vaikui galimai pasireiškė alergija
R. Pilvinienė pridūrė, kad gautas pranešimas ir apie 3 m. vaikui patirtą nepageidaujamą reakciją.
„Tai iš pradžių atrodytų stebėtina, nes iki 12 m. vaikai dar nėra vakcinuojami, tačiau tai buvo reakcija, susijusi su mamos vartota vakcina. Vaikas dar buvo žindomas ir mamai vakcinavusis viena iš rinkoje esančių vakcinų vaiką per parą išbėrė.
Mama tai susiejo su vakcina, tačiau to 100 proc. nei patvirtinti, nei paneigti negalime, nes pranešime nebuvo nurodyta, ar vaikas apskritai nėra alergiškas, gal tai maisto ar kito alergeno sukelta reakcija.
Bet mes šią reakciją fiksavome, juo labiau kad žinomi ir Europos mastu pranešimai apie nedidelį skaičių atvejų, kuriuose rašoma apie mažų vaikų patirtas nepageidaujamas reakcijas. Ir tai siejama su tuo, kad tai yra žindomi kūdikiai ar vaikai“, – paaiškino VVKT specialistė.
Kaip pranešti nepageidaujamą reakciją?
VVKT primena, kokiais atvejais turėtų būti teikiami pranešimai apie ĮNR į vakciną:
– kai yra įtariamas ryšys su konkrečia vartota vakcina,
– kai kyla abejonių dėl ĮNR ir vaisto / vakcinos vartojimo priežastinio ryšio.
Apie tai turi pranešti sveikatos priežiūros specialistas arba pats pacientas.
VVKT taip pat atkreipia dėmesį, kad sveikatos priežiūros specialistai (gydytojai, slaugytojai) gavę informacijos apie įtariamą nepageidaujamą reakciją, kiek galint greičiau, bet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo įtariamos nepageidaujamos reakcijos į vakcinas atsiradimo ir (ar) informacijos apie tai gavimo dienos, turi pateikti VVKT Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimą apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą. Pranešti galima:
– tiesiogiai užpildant formą internetu https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist.
– užpildant pranešimo formą, skirtą specialistams (ją galima rasti https://www.vvkt.lt/index.php?1399030386) ir atsiunčiant el. paštu [email protected].
Šalutinį skiepų poveikį gali registruoti ir patys vartotojai. Pranešimą galima pateikti šiais būdais:
– tiesiogiai užpildant formą internetu https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv;
– užpildant pranešimo formą, skirtą pacientams (ją galima rasti https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486) ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu [email protected]);
– nemokamu telefonu 8 800 73 568.
Teikiant pranešimą apie ĮNR, VVKT nereikia pateikti savo asmeninių duomenų, VVKT prašo pateikti tik kontaktinę informaciją, kad reikalui esant, būtų galima susisiekti. Visi pranešime pateikti duomenys yra saugūs ir konfidencialūs.
Jei pacientas nenori pranešimo apie patirtą ĮNR pateikti pats, gali paprašyti, kad tai už jį padarytų kitas asmuo, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistas ar vaistininkas. Tačiau VVKT būtina žinoti asmens, patyrusio ĮNR, amžių ir lytį, nes ši informacija yra svarbi tiriant ir vertinant veiksnius, dėl kurių kai kurie pacientai gali patirti tam tikras ĮNR.