Ar alpimas – pavojinga būsena ir kada reikėtų kreiptis į medikus?
Kaip teigia Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytojas rezidentas Irmantas Aleksa, po pirmojo nualpimo reikėtų užsirašyti pas savo šeimos gydytoją planine tvarka, tačiau jeigu tai kartojasi – pravartu suskubti.
Išduoda vandens trūkumą
Pasak mediko, nualpti gali bet kuris iš mūsų, net visiškai sveikas žmogus: „Priežastis dažniausiai yra kritęs periferinis kraujagyslių spaudimas ir nepakankamas kraujo aprūpinimas deguonimi.
Svarbiausia priežastis – nepakankamas vandens vartojimas, taip pat vaistai, kuriuos vartoja žmonės, pavyzdžiui, vaistai nuo spaudimo, vaistai, veikiantys centrinę nervų sistemą, nuo epilepsijos ir pan.“, – sako I.Aleksa.
Turi įtakos anemija
Gydytojas teigia, kad net ir žemas hemoglobinas, anemija gali turėti įtakos nualpimui: „Anemija didina alpimų riziką, nes pritrūksta deguonies, lyginant su tikruoju poreikiu, įprastine būsena.
Taip pat susideda viskas – ir stresas, ir skubėjimas, ir nuolatinė nemiga. Ilgalaikis nuovargis duoda įvairių simptomų, apie kuriuos kartais net nesusimąstome.
Alpimai gali būti painiojami ir su epilepsija, todėl reikia stebėti, kaip žmogus jaučiasi, ar atsimena, kas įvyko.
Epilepsija nuo paprasto alpimo skiriasi tuo, kad pacientai priepuolio metu jau nebeatsimena, kas įvyko, o alpstantys prisimena ir žino, kas buvo.“
Būtina gydytojų priežiūra
Kaip rekomenduoja gydytojas, po pirmo alpimo kreiptis į gydytojus skubos tvarka nebūtina, tačiau siūlo stebėti savo kraujospūdį ir jį matuoti, o vėliau planiškai kreiptis į šeimos gydytoją:
„Gali būti, kad tai buvo tiesiog vienkartinis perkaitimas arba pervargimas, dehidratacija. Kiti žmonės, turintys įgimtų širdies ligų, turėtų kreiptis į gydytoją specialistą dėl galimai paūmėjusios širdies ydos“, – sako I. Aleksa.
Lūžo žandikaulis
Naujienų portalui tv3.lt Širvintų merė Ž.Pinskuvienė sakė, kad nelaimė įvyko atostogaujant Egipte. „Man pasidarė silpna, nežinau, kaip viskas nutiko – labai greitai.
Vėliau medikai ir tyrimus darė, kraują tikrino. Medikai mamai sakė, kad reikia pastiprinti organizmą, daugiau ilsėtis, valgyti.
Prisimenu, kai kartą medikai tyrė mano kraują prieš kraujo donorystę, mano hemoglobinas buvo vos 83. Aš jau toks žmogus – jei spėju, pavalgau, jei nespėju, taip ir lieka. Savaitgaliais dirbu.
Aš esu visiškai maksimalistė ir dirbu, kiek galiu. Jei reikia, susilašinu geležies, vitaminų. Net Egipte dirbau. Kai nuvažiavau, turėjau reikalų, įsipareigojimų“, – kalbėjo merė.
Pasidarė silpna
Egipte atostogų metu Ž.Pinskuvienei lūžo apatinis žandikaulis: „Išvažiavau su mama ir drauge, tačiau buvo neužbaigtų darbų. Toks mano charakteris, dar Egipte dvi dienas pilnai dirbau.
Papusryčiavau, mama subarė, kad metas atostogauti. Pailsėjom, pajuokavom, atsikėliau eiti ir nualpau. Negaliu paaiškinti, pasakyti, kas nutiko.
Turbūt susidėjo viskas į vieną vietą – teismai, pergyvenimai. Kritau ir smūgis buvo tiek stiprus, kad prasikirtau smakrą, apatinis žandikaulis sulaužytas, dantys nėra puikiausios būklės.
Egipte man atliko operaciją, tvirtino dantis, darė narkozę. Dabar valgau per vamzdelį, kalbu tik lūpomis. Siūlai smakre, psichologiškai labai didelis nepatogumas, bet visa laimė, kad turiu rankas, kojas, galvą.“
Trauma nesustabdė
Žalgirio klinikoje moteriai medikai pajuokavo, kad šašlykus galės valgyti tik po pusės metų: „Maistą valgau tik per vamzdelį, kalbu lūpomis. Vis tik kad ir kaip būtų, ši trauma manęs nesustabdė grįžti į darbus.
Vos grįžau į Lietuvą, jau pradėjau dirbti. Aš gi ne toks žmogus. Trečiadienį naktį grįžau, ketvirtadienį jau dirbau.“