Šį kartą vedėjas – tėtis Simonas – ir vėl ne vienas: studijoje jau greitai mamyte tapsianti atlikėja ir muzikos mokytoja Donata Virbilaitė bei klinikos „Sveikata Jums“ gydytojas akušeris ginekologas Mindaugas Balnys.
Šį kartą – išsamiai ir paprastai apie nėštumą, mitus ir faktus.
Donatos nėštumas ir „ypatinga žinia“ vyrui
Donata prisimena, kaip savo vyrui apie nėštumą pranešė trečią savaitę. Atlikėja prisipažino, kad bandymų pastoti buvo ir anksčiau, tačiau jie buvo nesėkmingi, taigi pora atsipalaidavo ir „viską paleido“, sau prisipažindami, kad „bus, kaip bus“.
Moteris šypsosi pagalvojusi, kiek nėštumo testų pridaryta per šį laiką. Net nuo vyro tekdavo slėpti šį norą nuolat pirkti nėštumo testus, tačiau jis visus „rezultatus“ pamatydavo šiukšliadėžėje.
Donata prisipažįsta, kad noras pastoti buvo labai didelis. Tuo metu, kai moteris pastojo, pora įsirenginėjo butą, kurio išplanavimas – „dėkingas“: iš dviejų kambarių galima padaryti tris.
Dar prieš nėštumą kambarių skaičiaus didinti nesinorėjo, nes buvo siekta „kuo daugiau erdvės“. „Žinai ką? Gali būti, kad visgi tos sienos prireiks“, – šiuos lemtingus žodžius ištarusi Donata atskleidė vyrui, kad jiedu taps tėvais.
Vaistai nėštumo metu
Dainininkė prisimena tragišką pykinimą pirmus tris mėnesius, atsinaujinusius panikos, nerimo priepuolius. „Pirmi trys mėnesiai buvo kažkokia tragedija, aš buvau visiškoje apatijoje, tiesiog gulėjau lovoje, nieko nenorėjau“, – prisipažįsta Donata ir priduria, kad nors vėliau buvo lengviau, tačiau fizinė nėštumo patirtis jos atveju tikrai nėra pati maloniausia.
Ką dar apsunkina nėštumas? „Jei tu turi fizinius faktorius ir nesilauki, tu gali išgerti tabletę nuo skausmo, raminamųjų, dabar tu nieko negali daryti, nes tu laukiesi, nieko negali vartoti, turi pasikliauti organizmu ir arbatėle“, – akcentuoja moteris nėštumo iššūkius.
Tačiau gydytojas ginekologas Mindaugas Balnys nesutinka: „Mitas, kad nieko negalima nėščiosioms vartoti.“
Vyro dalyvavimas gimdyme
Gydytojas ginekologas Mindaugas Balnys įvardija bene didžiausią visų nėščiųjų baimę – nesupratimą, kada prasidės gimdymas.
Tačiau gydytojas ramina nėščiąsias: „Paprastai nesukelia problemų atpažinimas, kad gimdau, bet jei darosi kažkas neįprasto, ko anksčiau nebuvo, visada galima nuvažiuoti į priėmimą pasitikrinti.“
Gydytojas atskleidžia pagrindinius nėštumo pradžios kriterijus: „Sukietėja pilvas, skauda pilvo apačioje, sukietėjimai dažnėja, stiprėja, yra susiję su skausmu, tai, tikėtina, kad tai – sąrėmiai.“
O ką gydytojas ginekologas M. Balnys mano apie vyro dalyvavimą gimdyme? „Vyro dalyvavimo ir įsitraukimo lygis – susitarimo klausimas“, – sako gydytojas ir akcentuoja, kad dažniausiai pagalbos reikia ne tuo paskutiniu momentu, tuo baisiuoju, o laukiant procese, kuris paprastai – labai ilgas.
„Viskas trunka daug valandų ir tuo momentu yra smagu turėti kažkokį artimą žmogų, su juo pabendrauti, išsakyti, kas nepatogu, ko nedrįsčiau pasakyti akušeriui, galų gale yra kam paduoti vandens, taigi tuo (laukimo – aut. past.) laikotarpiu – labai gerai, nes pagerina ir poros tarpusavio ryšį.“
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
Tinklalaidę žiūrėkite ir YouTube:
Tinklalaidėje kalbame apie:
00:00 – pradžia 01:13 – gydytojo ginekologo Mindaugo Balnio patirtis 03:10 – lauktas Donatos nėštumas 08:01 – ankstyvas ir vėlyvas nėštumas 14:13 – Donatos nėštumo simptomai 16:52 – nėštumo rizikos skirtingais trimestrais 23:27 – patarimai sklandesniam nėštumui 28:45 – nėštumo baimė 35:35 – „epidūras“ ir vyro dalyvavimas gimdyme 49:12 – ginekologo patarimas būsimiems tėvams