Nėštumas ir pogimdyvinis periodas – tai laikotarpis, kuomet daugeliui moterų pūslelinės problema tampa aktuali kaip niekad. Taigi, kaip moteriai sau padėti, norint apsisaugoti prevenciškai nuo nemalonios lūpų ligos, kad vaiko laukimas, kiek įmanoma, būtų kuo ramesnis?
Pūslelinė – liga visam gyvenimui
Virusas, sukeliantis burnos pūslelinę, lieka organizme visą gyvenimą – jis tiesiog nėra aktyvus, iki kol nusilpsta imuninė sistema. Ypač imuninę sistemą susilpnina patiriamas stresas ir hormonų pokyčiai.
Jei dar neturėjote pūslelinę sukeliančio viruso, jį gauti galite tik tuomet, kai kontaktuojate su sergančiu asmeniu. Dažnai nemalonia lūpų liga užsikrečiama:
· Bučiuojantis;
· Dalinantis maistu ir indais;
· Pasinaudojus ta pačia lūpų kosmetika, kaip ir sergantis žmogus;
Kodėl nėščiosioms atsiranda pūslelinė?
Pūslelinė gali atsirasti bet kuriuo metu, ypač kai kūnas patiria stresą ar vyksta hormonų svyravimai, todėl nėštumas yra dažnas protrūkio periodų. Besilaukiančioms moterims pūslelinė neretai įsisenėja, atsiranda lūpose šlapiavimas: pūslelės patinsta, o tada trūksta, palikdamos negilią, rausvą opą. Tai yra skausmingiausias ir užkrėtimui jautriausias pūslelinės ciklo etapas. Tokiu atveju vertėtų kreiptis į gydytojus ir vaistininkus, kad jie rekomenduotų tinkamas vartoti tabletes ar specialų gydomąjį tepalą.
Kaip užkirsti kelią pūslelinei, laukiantis?
Stenkitės stiprinti imuninę sistemą – vartokite papildus: cinką, vitaminą C. Nustatyta, kad cinkas ankstyvosiose pūslelinės stadijose sumažina pūslių atsiradimą, skausmą, niežėjimą ir dilgčiojimą. Venkite streso ir kuo daugiau ilsėkitės: eikite į gamtą, medituokite, pasėdėkite šiltoje vonioje. Kruopščiai plaukite rankas ir venkite artimo kontakto su pūsleline sergančiais asmenimis.
Kokia rizika užkrėsti naujagimį pūsleline?
Štai tikrai gera žinia: jei jau turite virusą, sukeliantį peršalimą, ir nėštumo metu turite burnos pūslelinės protrūkį, tai greičiausiai neturės jokios įtakos jūsų augančiam kūdikiui. Lūpų pūslelinė yra lokali infekcija, dažniausiai aplink burnos sritį. Paprastai jie neperžengia placentos ir nepasiekia kūdikio.
Didžiausia rizika pakenkti kūdikiui yra tada, kai pirmą kartą trečiąjį nėštumo trimestrą užsikrėtėte pūsleline. Pirmą kartą užsikrėtus virusu, kūne dar būna neprigaminta jokių apsauginių antikūnų. Liga gali išsivystyti ir į lytinių organų pūslelinės protrūkį, kuriuo gali užsikrėsti kūdikis, moters gimdymo metu, jeigu nėra atliekamas Cezario pjūvis.
Gimimo metu įgytas pūslelinės virusas gali sukelti rimtų šalutinių sveikatos poveikių. Pūslelinė taip pat yra labai užkrečiama neseniai gimusiam mažyliui. Jeigu sergate pūsleline ir auginate kūdikį, venkite bučiuoti tuos žavius mažus skruostus, taip pat nelieskite kūdikio, prieš jį imant, kruopščiai nenusiplovę rankų muilu, nes gali pernešti virusą.
Jei pernešate pūslelinės infekciją naujagimiui, tai vadinama naujagimių pūsleline. Nors tai nėra tokia rimta liga kaip gimimo metu įgytas virusas, ji vis tiek gali sukelti rimtų komplikacijų kūdikiui, kurio organizmas dar nesukūrė tvirtos imuninės sistemos.