• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Spalio 1 d. bus skelbiami kvietimai teikti paraiškas valstybės kompensacijoms už gyventojų keičiamus neefektyvius, biomasę ar iškastinį kurą naudojančius katilus.

Spalio 1 d. bus skelbiami kvietimai teikti paraiškas valstybės kompensacijoms už gyventojų keičiamus neefektyvius, biomasę ar iškastinį kurą naudojančius katilus.

REKLAMA

Energetikos ministerijos inicijuota  8,5 mln. eurų paramos priemonė padės individualių namų gyventojams įsigyti efektyvesnius šildymo įrenginius, gerinti gyvenimo komfortą, sumažinti savo šildymo išlaidas, nedidinti oro taršos ir mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Atskleidė, kada teikti paraiškas

„Taip stipriname namų ūkių energetinį savarankiškumą bei visos šalies energetinę nepriklausomybę ir saugumą. Planuodami investicines paramos priemones, siekėme sukurti visą energetiškai savarankiško namų ūkio ekosistemą – kad namai galėtų apsirūpinti elektra iš nuosavos saulės elektrinės, ją kaupti nuosavame kaupiklyje, turėtų šiuolaikinę namo šildymo sistemą bei nuosavą elektromobilio įkrovos stotelę“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Paramos priemonę administruos Lietuvos energetikos agentūra (LEA). Numatoma, kad paraiškas bus galima teikti iki 2024 m. gruodžio 31 d. arba kol baigsis kiekvienam kvietimui skirta lėšų suma. Bus skelbiami keturi kvietimai iš viso 8,5 mln. eurų sumai. Iš viso šiai paramos priemonei per visą finansavimo laikotarpį skirta 118,2 mln. eurų iš 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programos lėšų. 

REKLAMA
REKLAMA

Per šešerius metus, nuo 2023 m. iki 2029 m., Energetikos ministerija suplanavo paskirstyti daugiau nei 112 mln. eurų paramos taršių katilų keitimui į efektyvesnę šildymo įrangą. 

REKLAMA

Fiziniai asmenys, gyvenantys individualiuose namuose, neprijungtuose prie centralizuoto šilumos tiekimo, galės keisti neefektyvius biomasę arba iškastinį kurą naudojančius katilus į efektyvesnes, atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias šilumos gamybos technologijas: naują 5 klasės biokuro katilą arba šilumos siurblį. 

Kiek išlaidų kompensuos?

Dotacija bus skiriama kompensuoti ne daugiau kaip 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Gali būti kompensuojama vidutiniškai apie 3,5 tūkst. eurų išlaidų, pakeitus neefektyvų katilą į šilumos siurblį, ir apie 1,5 tūkst. eurų – įsirengus 5 klasės biokuro katilą.

REKLAMA
REKLAMA

Patirtos išlaidos katilui pasikeisti bus apmokamos taikant fiksuotuosius įkainius, nustatytus Europos socialinio fondo agentūros atliktame tyrime. Projektų atranka bus vykdoma kaip tęstinė, o projektų įgyvendinimo trukmė – iki 18 mėnesių, todėl gyventojai galės per jiems patogų laiko tarpą pateikti paraiškas ir įgyvendinti projektus.

Įsigyti naują katilą arba šilumos siurblį ir įforminti PVM sąskaitą faktūrą bei priėmimo–perdavimo aktą galima nuo 2023 m. liepos 26 d. Tai suteikia galimybę pretenduoti į paramą ir tiems gyventojams, kurie po šios datos jau pasikeitė katilą, nelaukdami kvietimų paskelbimo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertų nuomone, seną gamtinių dujų katilą pakeitus į šilumos siurblį ir pasirinkus išmanų elektros planą pagal biržos kainas, išlaidas už šilumą per mėnesį šaltuoju metų laiku galima sumažinti daugiau kaip trečdaliu.

Panašus išlaidų už šilumą sumažėjimas galimas ir pakeitus seną biokuro katilą nauju efektyvesniu biokuro katilu. Dar reikšmingesnis išlaidų už šilumą sumažėjimas galimas pas tuos gyventojus, kurie jau turi įsidiegę saulės elektrines ir kartu šiuo metu planuoja įsirengti šilumos siurblį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų