Jei jums kada nors teko patirti staigų kraujavimą iš nosies, galbūt esate susipažinę su procedūra, kurią dauguma žmonių pataria atlikti – suspausti pirštais nosį ir atlošti galvą atgal.
Tačiau S. Ghali ragina nebesilaikyti šio patarimo, nes, pasirodo, atlošti galvą atgal kraujuojant iš nosies gali būti pavojinga, rašo mirror.co.uk.
Gydytojas paaiškino, kad atlošus galvą atgal kraujas iš nosies nuteka į gerklę, o tai reiškia, kad jį nuryjate, o blogiausiu atveju galite net užspringti. Vietoj to, gydytojas S. Ghali, kuris dirba ligoninės greitosios pagalbos skyriuje, pataria palenkti galvą žemyn ir suspausti minkštąją nosies dalį, nes tai turėtų sustabdyti kraujo tekėjimą.
„Jei iš nosies bėga kraujas, neatloškite galvos atgal!!! Tada kraujas tiesiog nutekės į gerklės galą, o jūs jį nurysite ir (arba) užspringsite, – rašė jis savo „Twitter“ paskyroje. – Pirštais suspauskite minkštąją nosies dalį ir palenkite galvą žemyn. Pasakykite tai ir savo draugams.“
NHS svetainėje pateikiami panašūs patarimai, kaip ir gydytojo S. Ghali, kad jei kraujuoja nosis, turėtumėte atlikti šiuos veiksmus:
- atsisėsti ir pasilenkti į priekį, nukreipiant galvą žemyn,
- 10-15 minučių užspausti nosį tiesiai virš šnervių,
- kvėpuoti per burną.
Svetainėje taip pat rašoma: „Ant nosies uždėkite į rankšluostį suvyniotą ledo gabalėlių maišelį (arba maišelį su šaldytais žirneliais) – tai gali sumažinti kraujavimą. Tačiau įrodymai, kad tai veikia, nėra labai tvirti.“
Kada kreiptis į gydytoją?
Kraujavimas iš nosies paprastai nekelia nerimo, tačiau, kai ima kraujuoti nė dvejų metukų neturinčio mažylio nosytė, NHS rekomenduoja kreiptis į gydytoją.
Taip pat rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kai reguliariai kraujuoja nosis, jei turite anemijos simptomų arba sergate kraujo ligomis, pvz., hemofilija.
Jei kraujavimas iš nosies trunka ilgiau nei 15 minučių arba pastebimai gausėja, jei vemiate krauju, jaučiate silpnumą, svaigsta galva arba sunkiai kvėpuojate, turėtumėte kreiptis į skubiosios medicininės pagalbos skyrių.