• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Uždegiminė žarnyno liga – tai lėtinis sutrikimas, pasireiškiantis nemaloniais simptomais, kuriuos kęsti tenka visą gyvenimą, nes liga yra nepagydoma. Nors simptomus malšinti galima vaistų pagalba, yra vienas požymis, kurį pastebėjus į medikus kreiptis reikia nedelsiant.

Uždegiminė žarnyno liga – tai lėtinis sutrikimas, pasireiškiantis nemaloniais simptomais, kuriuos kęsti tenka visą gyvenimą, nes liga yra nepagydoma. Nors simptomus malšinti galima vaistų pagalba, yra vienas požymis, kurį pastebėjus į medikus kreiptis reikia nedelsiant.

REKLAMA

Uždegiminė žarnyno liga (UŽL) – tai skėtinis terminas, kuriuo apibūdinama Krono liga ir opinis kolitas. Šis sutrikimas yra lėtinė uždegiminė liga, dėl kurios didžiajame ir mažajame žarnyne formuojasi ertmės ir žaizdos, o tai pacientams kasdieniame gyvenime sukelia didelių sunkumų.

UŽL Didžiojoje Britanijoje suserga vienas iš 250 žmonių, tačiau pastaraisiais metais įžvelgiama atvejų daugėjimo tendencija. Todėl kai kurių simptomų, pajutus juos tualete, jokiu būdu negalima ignoruoti – reikia tuoj pat kreiptis į medikus.

Dažniausias simptomas – kraujavimas 

Tiek Krono liga, tik opinis kolitas pasižymi serija trikdančių simptomų – tai diarėja, skausmai, sumažėjęs svoris ir stiprus nuovargis. Tačiau kraujavimas iš išangės yra dar vienas žinomas UŽL simptomas, pasitaikantis ne tik tuštinimosi metu. Jei kraujas tamsesnis, tai gali reikšti, kad kraujavimas vyksta viršutinėje virškinamojo trakto dalyje.

REKLAMA
REKLAMA

UŽL priežastys nėra tiksliai žinomos, tačiau manoma, kad tai – autoimuninis sutrikimas, dėl kurio organizmas atakuoja savo audinius. „Very Well Health“ pranešimais remiantis, dėl nedidelio kiekio kraujo tualete dar nebūtinai verta labai nerimauti. Visgi, įspėjama: „Jei kraujavimas naujas arba jei jis pasitaiko remisijos metu, vertėtų pasitarti su gydytoju ir gydyti paūmėjimą, rašo express.co.uk

REKLAMA

Dėl paūmėjimo ar kitų priežasčių, jei pastebite didesnį kiekį kraujo, tuoj pat reikėtų kreiptis į gastroenterologą. Jei kraujavimas nesustoja, jaučiate galvos svaigimą ir silpnumą, o gydytojo pasiekti šiuo metu negalite, kvieskite greitąją pagalbą.“

Pasak Didžiosios Britanijos sveikatos tarnybos, šie simptomai gali paūmėti ir vėl nurimti – kartais jie būna labai intensyvūs, o po to seka ilgi besimptomiai laikotarpiai. Jų tinklapyje teigiama: „Nuo 60 iki 75 procentų Krono liga sergančių žmonių prireikia operacijos, kurios metu atitaisoma virškinimo sistemai padaryta žala ir gydomos Krono ligos komplikacijos. Skaičiuojama, kad vienas iš penkių opinio kolito pacientų jaučia sunkius simptomus, kurių vaistai nenumalšina. Tokiais atvejais prireikia operacijos, kurios metu pašalinama uždegimo paveikta didžiojo žarnyno dalis.“

REKLAMA
REKLAMA

Siejami su tam tikrais genetiniais bei aplinkos faktoriais

Tiek Krono liga, tiek opinis kolitas yra siejami su tam tikrais genetiniais bei aplinkos faktoriais. Kai kurie tyrimai pabrėžia, kad žarnynui ilguoju laikotarpiu neigiamą poveikį daro gyvulinių baltymų gausi mityba. Laimei, nemalonius simptomus numalšinti dažnai padeda priešuždegiminiai vaistai – jų dėka pacientai gali gyventi normalų gyvenimą. Taip pat yra įrodymų, kad mažai kalorijų turinti mityba padeda apraminti ligos simptomus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas tyrimas parodė, kad taip maitinantis žarnyne padaugėja kamieninių ląstelių, kurios mažina su uždegimu siejama gaubtinės žarnos susitraukimą – UŽL specifinį požymį. Mokslininkai įsitikinę, kad mažai kalorijų turinti mityba padeda atstatyti žarnyne reikiamą Lactobacillus skaičių – šios bakterijos yra atsakingos už simptomų malšinimą.

Opiniu kolitu, pačia dažniausia UŽL forma, JK serga maždaug 100 000 žmonių – daugumai jų pirmieji simptomai pasireiškia vėlyvoje paauglystėje ar sulaukus daugiau nei dvidešimties. 2019 metais atliktas tyrimas apie sergamumą šia liga parodė, kad per dešimtmetį UŽL atvejų gali padaugėti iki vieno iš šimto žmonių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų