Dietologai pabrėžia, kad sveikiems žmonėms vaistas gali sukelti pykinimą, sutrikdyti širdies veiklą, gresia kasos uždegimas ar anafilaksinis šokas.
Klaipėdietis Vytautas jau 36 metus serga antro tipo cukriniu diabetu. Vytautą susirūpinti dėl sveikatos paskatino jo žmona ir bendradarbiai. Jie pastebėjo, kad vyras dažnai pavargęs, ištroškęs, bunda bent tris ar keturis kartus per naktį.
„Aš pajutau, kad kojos linksta, prakaitas muša, man bloga, bloga – man nukrito cukrus. Dievulis paima ir pagalvoja – gal reikia žmogui, kaip sakant, patarti, kad jis pakeistų gyvenimo būdą“, – pasakoja Vytautas.
Nors pašnekovas prisijaukino ir susigyveno su cukriniu diabetu, jis atvirauja, kad susiduria ir su iššūkiais. Vytautas pasakoja, kad atėjęs į vaistinę, sužinojo, kad negali įsigyti cukriniam diabetui skirtų vaistų, nes jų trūksta.
„Buvo tokie periodai, kad reikėdavo laukti, užsirašyti į eilę, jeigu užrašo – net vieną kartą laukiau tris mėnesius. Jie tapo labai populiarūs jaunimo, mergaičių tarpe, man taip vaistininkė pasakė, tai tikrai buvo problema gauti“, – sako klaipėdietis.
Vaisto trūksta sergantiems diabetu
Pasak Valstybinės ligonių kasos atstovo, sergančių diabetu Lietuvoje vis daugėja.
„Jeigu 2023 metais buvo apie 143 tūkstančius, tai jau dabar yra apie 150 sergančių cukriniu diabetu“, – teigia Valstybinės ligonių kasos atstovas Evaldas Stropus.
O sergantys antro tipo diabetu gydosi semagliutido medikamentais. Pasak vaistininkų, žmonės bando įsigyti būtent šio vaisto tam, kad numestų svorio. Mat medikamentas suvaldo gliukozę ir skaido riebalinius audinius. Tokia „mada“ prasidėjo Jungtinėse Valstijose. Todėl būna, kad šių vaistų trūksta antro tipo diabetu sergantiems žmonėms.
„Tikrai yra tokių pacienčių ne viena ir ne dvi, kuri klausia, sako: „Mano draugė naudoja, jai labai padėjo, gal būtų galima įsigyti, bet gal čia nieko blogo, gi kiti vartoja“, – pasakoja „Eurovaistinė“ vaistininkė Gabija Kruopytė.
„Jo tiekimas yra visoje Europoje sutrikęs, nepakankamas ir patys gamintojai apie tai informuoja“, – sako E. Stropus.
Šis kompensuojamasis vaistas, skirtas cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, yra receptinis. Vaistininkai pasakoja, kaip žmonės gudrauja – receptus paprašo parašyti odontologo, taip pat ateina su keliais receptais.
„Vienas pacientas ateina, kur turi 5–6 recepto blankus – ant jo skirtingas kiekis vaisto prirašytas ir, kad nekiltų įtarimo, jis tiesiog tuos receptus paduoda ne prie vienos kasos. Galbūt paduoda tris receptus vienam kolegai, nueina prie kitos kasos – paduoda kitam. Sustabdyti tai jo, deja, negalime – nebent įtariame, kad tas receptas yra padirbtas“, – teigia G. Kruopytė.
Atvyksta su baltarusiškais receptais
Tiesa, į vaistines žmonės plūsta ir su baltarusiškais receptais.
„Klausia, sako: „Man reikia 30, tai dažniausiai tokio vaisto kiekio mes neturim vaistinėje, bet, paklausa tam vienam pacientui didelė. Tai jie ir savam naudojimui, ir, turbūt, veža savo namiškiams atgal į Baltarusiją“, – pasakoja G. Kruopytė.
Vaistininkai įspėja žmones, kad šis medikamentas skirtas tik cukriniu diabetu sergantiems pacientams, o ne tiems, kurie nori numesti svorio. Sveikiems žmonėms gali pasireikšti šalutiniai poveikiai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, širdies veiklos sutrikimai. Taip pat gali išsivystyti ir pankreatitas – kasos uždegimas.
„Sveikam žmogui vartojant šitą vaistą, gali nukristi gliukozės kiekis kraujyje, o tai jau ves prie hipoglikemijos, kada jau būna sumišimas ar nesiorientavimas aplinkoje, apalpimas, netgi iki tokių būklių, kurios gali vesti iki ligoninės. Jis gali sukelti alergines reakcijas, tada gali patinti kaklas ar liežuvis, kas vestų iki kvėpavimo sutrikimų ir anafilaksinio šoko“, – komentuoja „Camelia vaistinė“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
Norintiems mesti svorį, dietologai pataria pradėti nuo sveikos mitybos, o ne medikamentų vartojimo. Taip pat ragina kuo daugiau būti gamtoje, aktyviai leisti laiką, sportuoti ir laikytis miego režimo.
„Naudojamas vaistas, o jį nutraukus – kilogramai grįš atgal. Žmogus siekia lengvesnio kelio, kuriuo, šiuo atveju, deja, bet nepasieks, nes jis vis tiek bus labai trumpalaikis“, – teigia gydytoja dietologė Dalia Petrauskienė.
Nuo praėjusių metų vasaros vaistų, kurių veiklioji medžiaga yra semagliutidas, išdavimo tvarka sugriežtėjo – vaistinėje galima pateikti tik vieną išrašytą receptą. Jis saugomas metus – taip siekiama užkirsti žmonių piktnaudžiavimą ir vaisto vartojimą ne pagal paskirtį.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.