Vienas iš tokių atvejų ‒ vidutinio amžiaus moteris patyrė raumenų pažeidimą po kelių valandų, kai išgėrė daug kavos, rašo express.co.uk.
Kai kuriems sportuojantiems žmonėms patinka gerti kavą ar gėrimus, kurių sudėtyje yra kofeino, nes žinoma, kad tai padeda organizmo lipolizei – riebalų skaidymui.
Nors kavos perteklinio vartojimo šalutinis poveikis paprastai yra nedidelis, kai kurie atvejų tyrimai atskleidė galimą rabdomiolizės riziką. Rabdomiolizė yra sudėtinga būklė, kuriai būdingas skeleto raumenų audinio tirpimas. Kai raumenų skaidulos greitai ištirpsta, į kraują patenka medžiagos, vadinamos mioglobinu.
Kas lemia tokią būklę?
Pagrindiniai rabdomiolizės veiksniai yra dehidratacija, per didelis fizinis krūvis ir narkotikų vartojimas. 2014 m. žurnale „Human and Experimental Toxicology“ buvo užfiksuotas atvejis, kai 44 metų moteris buvo paguldyta į ligoninę dėl kavos spalvos šlapimo, išgėrus daug kavos.
Ataskaitoje teigiama: „Per didelis kofeino turinčių gėrimų vartojimas kartais gali tapti rabdomiolizės priežastimi“.
Moteris kankino pykinimas, vėmimas, greitas širdies plakimas, o šlapimas tapo kavos spalvos praėjus šešioms valandoms po to, kai norėdama padidinti proto budrumą, ji išgėrė litrą juodos kavos, maždaug 565 mg kofeino.
Tyrimai atskleidė, kad pacientės šlapime buvo pastebimai daug mioglobino – baltymo, esančio raumenų ląstelėse. Klivlando klinikos duomenimis, taip pat buvo pastebėtas padidėjęs kreatinkinazės (CK) kiekis plazmoje, o tai paprastai rodo neseną raumenų pažeidimą.
Tinkamai gydant, pacientės CK lygis normalizavosi per penkias dienas. Tačiau anksti nepradėjus gydyti rabdomiolizės, galima paciento nebeišgelbėti.
Autoriai padarė išvadą: „Rabdomiolizė turėtų būti laikoma galimu pavojumi sveikatai dėl per didelio kofeino turinčių produktų vartojimo“.
Kitas atvejis, 2014 m. paskelbtas „American Journal of Emergency Medicine“, nurodė, kad vienam vyrui, išgėrus 24 gramus kofeino, pasireiškė sunkios rabdomiolizės ir ūminio inkstų nepakankamumo komplikacijos.
Kiek kavos galima išgerti per dieną?
James Armstrong, „Veygo“ generalinis direktorius, paaiškino: „Rekomenduojamas kofeino kiekis yra iki 400 mg per dieną sveikiems suaugusiems ir iki 100 mg paaugliams bei jaunuoliams iki 24 metų amžiaus.
Vidutinis kofeino pusinės eliminacijos laikas kraujyje svyruoja nuo 1,5 iki 9,5 valandos. Tai reiškia, kad prireiks gero pusdienio, kol kofeino kiekis kraujyje nebedidės, todėl sunku žinoti tikslų kofeino kiekį, galintį sukelti perdozavimą“.
Ponas Armstrongas perspėjo, kad kofeino perteklius kraujyje gali būti lygiai taip pat pavojingas vairavimui kaip ir alkoholis. „Taip pat svarbu pabrėžti, kad vairuojant negalima gerti bet kokių gėrimų, nes tai pablogina mūsų susikaupimą ir gebėjimą valdyti transporto priemonę“, – pažymėjo jis.
Nors vartojant kavą apsinuodijimas kofeinu yra mažai tikėtinas, žurnale „Iranian Journal of Public Health“ teigiama, kad vertinant rabdomiolizės riziką vartojant kofeino turinčius gėrimus, verta atsižvelgti į žmogaus jautrumą kofeinui.
„Asmuo, kuris yra santykinai labai jautrus kofeinui arba siekdamas numesti svorio derina fizinį krūvį ir vartoja daug kofeino, turėtų žinoti apie rabdomiolizės ir jos ankstyvųjų simptomų riziką ir turėtų skubiai pradėti gydymą, kol simptomai pablogėja“, – aiškino tyrimo autoriai.