• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Turbūt nebūtų labai lengva įsivaizduoti mokyklą, į kurią visi mokiniai eina su džiaugsmu, stengiasi nepraleisti pamokų, o po jų nesiveržia grįžti namo. Tuo pasigirti gali Lietuvos saugomose teritorijose veikiančios gamtos mokyklos, kuriose įvairaus amžiaus mokiniams rengiamos žaliosios ir integruotos pamokos, o besimokydami vaikai kartu ir ilsisi bei aktyviai leidžia laiką gryname ore.

Turbūt nebūtų labai lengva įsivaizduoti mokyklą, į kurią visi mokiniai eina su džiaugsmu, stengiasi nepraleisti pamokų, o po jų nesiveržia grįžti namo. Tuo pasigirti gali Lietuvos saugomose teritorijose veikiančios gamtos mokyklos, kuriose įvairaus amžiaus mokiniams rengiamos žaliosios ir integruotos pamokos, o besimokydami vaikai kartu ir ilsisi bei aktyviai leidžia laiką gryname ore.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokytojos Rasos Štuikienės, lankymasis gamtos mokyklose vaikams duoda naudingų žinių, kurias įsiminti padeda gausybė įvairių praktinių užduočių.

REKLAMA

„Svarbus aspektas yra ir bendravimas, užduočių atlikimas grupėse. Mano mokomi ketvirtokai, dažnai vykdami į gamtos mokyklą, labai gražiai susibendravo, parodė, kad yra stiprūs, draugiški ir geba vieningai siekti tikslų, pavyzdžiui, dirbdami grupėse savarankiškai kalė inkilus, kurie vėliau buvo iškelti Kačėniškės pažintiniame take, tvarkė aplinką prie Sirvėtos regioninio parko Lankytojų centro, gamtos mokyklos kiemelyje, Mitologiniame take. Smagu matyti, kai būdami gamtoje vaikai prisimena ir kiek bitė turi akių, ir kokių yra medžių, ir kodėl šakos „žiūri“ į vieną pusę, o ne į kitą. Tai labai naudinga, nes vaikams tai yra gyvenimo patirtis. Mokiniai visada labai nori vykti į gamtos mokyklą – jeigu tik pasakau, kad keliausime, visi iš karto pradeda nekantrauti“, – sako R. Štuikienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pažįsta gamtą, išbando save

Sirvėtos regioninio parko gamtos mokyklos specialistė Jolita Garbulienė sako, kad gamtos mokykla yra erdvė su itin plačiomis galimybėmis mokytis kitaip. Šioje nuo 2015 m. veikiančioje gamtos mokykloje lankytojai pagal amžių ir poreikius gali rinktis iš 4 edukacinių programų. Visos jos turi teorinę dalį, kurios metu pateikiama informacija apie regioninio parko išskirtinę vertę, gamtą, o antroje dalyje atliekamos praktinės užduotys, vaikai mokosi žaisdami ar tyrinėdami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sirvėtos regioninio parko išskirtinė vertė – kalvotas reljefas, nelygumai, aukštumos. Netoli gamtos mokyklos yra Mitologinis takas su 17 akmeninių skulptūrų baltų dievams. Jis yra teminis, o vingiuoja kalvotu Šventos mišku. Tą ir pristatome lankytojams – kviečiame pažinti išskirtinį kraštovaizdį, išbandyti savo jėgas keliaujant kalvotais takais, pajusti saugomos teritorijos išskirtinumą – kitokį reljefą“, – sako J. Garbulienė.

REKLAMA

Edukacijos „Ką žinai apie Sirvėtos regioninį parką?“ teorinėje dalyje susipažįstama su Lietuvos saugomų teritorijų sistema, Sirvėtos regioninio parko teritorija, išskirtine verte, lankomais objektais. Praktinėje dalyje mokinių laukia komandinis žaidimas – viktorina, dėlionės, atsakymų ieškoma Sirvėtos regioninio parko Lankytojų centro vidaus ekspozicijoje, Šventos dvarvietės teritorijoje, Mitologiniame take.

REKLAMA

Dar dvi šios gamtos mokyklos edukacijos moksleivius supažindina su paukščiais. Edukacijoje „Žmogus ir paukščiai“ kalbama apie paukščių bei jų lizdų, uoksų įvairovę, migraciją, Lietuvoje žiemojančius paukščius, žmogaus galimybes padėti paukščiams. Praktinė dalis moko lesyklų ir inkilų įrengimo taisyklių, taip pat vyksta pavyzdinis inkilų kalimas ir valymas. O vasarą ir rudenį 3-14 metų vaikams rengiama edukacija „Kukutis – lyg margaspalvis drugys“ leidžia iš arčiau pažinti vieną paukščių rūšį – kukučius. Vaikai sužino apie jų buveines ir paplitimą Lietuvoje, Lietuvos raudonąją knygą, į kurią įtrauktas ir šis paukštis, vėliau gamina kukučio lėlę-marionetę, dalyvauja žinių apie kukutį varžytuvėse, „kukučio plunksna“ užrašo norus ir palinkėjimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak J. Garbulienės, labai populiari ir ketvirtoji gamtos mokyklos edukacija „Bitė ir žmogus“, skirta pažinti unikalaus bendruomeninio gyvenimo pavyzdį gamtoje – bites. Žmogaus ir bitės ryšys, vaškas ir jo panaudojimo galimybės, avilių struktūra ir įvairovė, senosios bitininkystės tradicijos – apie visa tai kalbama teorinėje edukacijos dalyje. Vėliau vaikai gamina įvairių formų žvakes, jas dekoruoja, žaidžia žaidimus ir susipažįsta su avilių rūšimis.

REKLAMA

Vaikams įdomu viskas

J. Garbulienė pasakoja, kad Sirvėtos gamtos mokykloje lankosi svečiai iš įvairių miestų. Šaltojo sezono metu dažniau atvyksta Švenčionių rajono mokyklų mokiniai. Jie dalyvauja žaliosiose pamokose, projektinėse veiklose, ekskursijose. O pavasarį, vasarą ir rudenį daugiau sulaukiama svečių iš kitų miestų: Vilniaus, Kauno, Panevėžio.

REKLAMA

„Lankytojų centre turime atsiliepimų knygą, į kurią savo mintis surašo visi norintys. Džiaugiamės, kad kol kas neturėjome neigiamų atsiliepimų. O ir vis didėjantis lankytojų skaičius rodo, kad einame teisinga linkme. Geriausias įvertinimas yra tai, kad tos pačios grupės atvyksta ne po vieną kartą. Be to, pas mus užsuka ne tik mokinių klasės, bet ir bendruomenės, šeimos, kolektyvai. Esame atviri visiems, kurie nori pažinti saugomą teritoriją, mokytis ir net apsistoti ilgesniam laikui, nes turime ir miegamų vietų“, – kalba gamtos mokyklos specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji teigia pastebinti, kad vaikams įdomūs ir labai paprasti dalykai: kartais pakanka tiesiog parodyti, kaip atrodo pušis, leisti savo rankomis prisiliesti prie medžio žievės ar „gyvai“ pamatyti skruzdėlę. Dažnai vaikai visa tai yra matę tik vadovėliuose. Vaikai noriai dalyvauja ir gamtos mokyklos organizuojamose stovyklose, kur ne tik gauna žinių, bet ir ugdo kitus gebėjimus: mokosi kurti laužą, ruošti pusryčius, susitvarkyti ir panašius.

REKLAMA

„Tenka patirti ir neplanuotų iššūkių. Štai, pavyzdžiui, buvo taip, kad važiuojant dviračiais mišku, netikėtai iššoko stirna, net užkliudė vieną vaiką, buvo išgąsčio. Būna, kad užduotis parengiu pagal temą, o atvyksta labai judrūs mokiniai ir tada greitai turiu jas pritaikyti jiems arba net visai pakeisti, kad susitikimas būtų prasmingas ir įdomus. Tad dirbant gamtos mokykloje reikia ne tik žinių, bet ir pedagoginių sugebėjimų“, – tikina J. Garbulienė.

REKLAMA

Pasak Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokytojos, vaikus į gamtos mokyklas būtent ir traukia tai, kad veiklos jose yra skirtingos ir nemonotoniškos. Lankydamiesi šioje gamtos mokykloje mokiniai susipažino su regioninio parko gamtos objektais – unikaliais Adamavo ir Stanislavavo ąžuolais, nuostabia Liepų pavėsine, stebuklingu bei paslaptingu Lino verdenės šaltiniu, gavo daug praktinių patarimų, kaip gamtoje jaustis ir elgtis saugiai, išmoko susikrauti keliautojo gamtoje kuprinę, dažė, margino margučius.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai pasisekė, kad mūsų pamėgtoje Sirvėtos gamtos mokykloje dirba Jolita. Sunku įsivaizduoti, iš kur jai kyla tiek idėjų, bet kad ir kelintą kartą ten vykstame, visada būna paruošta daug užsiėmimų, naujų dalykų. Ėjome su ja ir į naktinį žygį, kuris vaikus ir tėvelius labai sužavėjo. Veikloje dalyvavo apie 50 klasės kolektyvo narių. Vaikams greitai atsibosta, kai veikla monotoniška ir reikia per ilgai klausytis kalbėjimo, o čia visada įdomi pažintinė, praktinė veikla, todėl įvairovė jiems labai patinka. Tiek aš, tiek mokiniai esame sužavėti Sirvėtos regioniniu parku bei čia dirbančiais specialistais. Čia sudarytos puikios sąlygos lavinti įvairius savo gebėjimus: pažinimo, patyrimo, bendradarbiavimo, atsakomybės ir kt.“, – teigia R. Štuikienė.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų