• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiomis dienomis itin dažnai viešojoje erdvėje skamba terminas „daddy issues“. Jis apibūdina mergaičių psichologinius požymius, kurios augo be tėčių arba jų tarpusavio santykiai buvo probleminiai. Norint panagrinėti šį reiškinį, naujienų portalo tv3.lt žurnalistė pakalbino psichoterapeutą-seksologą Vitalijų Žuką. Jis papasakojo, kokį vaidmenį mergaitės gyvenime užima tėtis ir kaip mergaitę gali paveikti tėviškos figūros nebuvimas.

Šiomis dienomis itin dažnai viešojoje erdvėje skamba terminas „daddy issues“. Jis apibūdina mergaičių psichologinius požymius, kurios augo be tėčių arba jų tarpusavio santykiai buvo probleminiai. Norint panagrinėti šį reiškinį, naujienų portalo tv3.lt žurnalistė pakalbino psichoterapeutą-seksologą Vitalijų Žuką. Jis papasakojo, kokį vaidmenį mergaitės gyvenime užima tėtis ir kaip mergaitę gali paveikti tėviškos figūros nebuvimas.

REKLAMA

Ne paslaptis, jog tėtis yra pirmasis vyras mergaitės gyvenime. Dėl to jis tampa itin svarbia mergaitės gyvenimo sąlyga. Seksologas papasakojo, kaip veikia tėvo ir dukters ryšys.

Psichoterapeutas atskleidė, jog santykis gali itin stipriai paveikti mergaitės tapatumo raidą, pasitikėjimą savimi ir netgi santykius su kitais vyrais. Jis paaiškino, jog kiekvienas žmogus turi vidinius tėvų vaizdinius pasąmonėje:

REKLAMA
REKLAMA

„Tad dukters ryšys su tėvu itin veikia jos vidinį vyro vaizdinį. Tai, ko suaugusi moteris tikisi iš vyro, kaip ji įsivaizduoja santykius su juo, ar apskritai įsivaizduoja santykius, nulems tuometinio ryšio su vyru kokybę“.

REKLAMA

Kalbėdamas apie tėčius, seksologas patikslina, kad pozityviai dukras veikia „brandūs tėčiai“. „Jeigu santykis su tėvu šiltas, saugus, patikimas, tai mergina drąsiai eis į pasaulį. Ji bus mažiau abejojanti, kūrybinga ir su tvirta vertybių sistema“, – atskleidžia V. Žukas.

Taip pat tėčių vaidmuo svarbus padedant dukroms pažinti pasaulį, pasitikint savimi, ugdant savarankiškumą ir adekvačią reakciją į mergaičių moteriškumą.

REKLAMA
REKLAMA

„Sėkmingas ryšys su tėčiu merginai tampa viena iš būsimo kokybiško seksualinio gyvenimo prielaidų“, – priduria psichoterapeutas.

Tėčio vaidmuo išauga

Kalbėdamas apie amžių, kurio metu tėtis tampa viena svarbiausių mergaitės gyvenimo dalių, seksologas pateikia mintį, jog mama myli vaikus už tai, kad jie yra, o tėtis už tai, kokie jie yra.

Vos gimus dukrai, iki dviejų metukų, pagrindinis vaidmuo atitenka mamai. Ji turi stengtis pilnai aprūpinti vaiko poreikius. Tad iki dviejų metų laiko tėvo vaidmuo dukters gyvenime yra mažesnis: leisti mamai pailsėti ir padėti jai buityje, uždirbti pinigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sukakus dvejiems metams situacija keičiasi. Šiuo laikotarpiu, iki ketvirtų dukters metų, tėvo vaidmuo ženkliai išauga:

„Jis padeda formuoti mergaitės savastį, tuomet mergaitė atsisuka nuo mamos į tėtį“.

Šiuo laikotarpiu mergaitės stengiasi patraukti tėčių dėmesį, prisiliesti prie tėčių, mėginti atsisėsti jiems ant kelių. „Ji tuo metu įsimyli savo įsivaizduojamą meilę – tėtį“, – atskleidžia V. Žukas.

REKLAMA

Tuomet dažniausiai tėčiai ima skirti mergaitėms itin daug dėmesio. Seksologas pabrėžia, kad literatūroje yra vartojamas terminas „mažoji tėčio princesė“, kuris reiškia perdėtai didelį dėmesį mergaitei. Jis gali paversti santykius žalingais.

Kuomet mergaitė negauna iš tėčio norimos reakcijos, dėmesio, tuomet, anot V. Žuko, dukra gali imti kopijuoti berniukišką elgesį.

„Jeigu tėtis dalyvauja lenktynėse, remontuoja mašinas, tai mergaitė irgi prilimpa prie techninių dalykų. Tai yra tam, kad suartėtų su tėčiu“, – paaiškina psichoterapeutas.

REKLAMA

Jeigu tėčio nėra

Mergaitėms ypač svarbu matyti tėvų santykius. Dėl to augdamos jos stebi, kaip tarpusavyje bendrauja tėvai: ar gerbia vienas kitą, ar myli, ar pasitiki.

„Mergaitė mokosi būti moterimi žiūrėdama, kokią moterį tėtis mato jos mamoje. Mergaitė negali sekti moterimis ir santykiais, jeigu nėra tėčio“, – teigia seksologas.

Tėvų nedalyvavimas ugdymo procese paveikia atžalas. Seksologas dalijasi, kad tai gali lemti sutrikusią psichologinę žmonių raidą: „nuo 60 iki 80 proc. klientų, tiek vyrų, tiek moterų, pas psichologus patenka dėl šio etapo“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypač dažnai seksologo praktikoje pasitaiko situacijų, kuomet mamos palieka tėčius. Tuomet dukrų galvose kyla chaosas, jos itin išgyvena skyrybų procesą. V. Žukas išryškina, jog neretai tuo laikotarpiu mamos juodina vyrus, teigdamos, kad jie niekšai ir apgavikai. Jis paaiškina, kad tuomet suaugusios dukros neretai „baudžia“ vyrus užmegzdama su jais santykius ir greitai nutraukdamos.

Taip pat seksologas užsimena, jog kartais tėvai išsiskiria taikiai, be akivaizdžių kaltinimų vienas kitam. Vienas iš psichoterapeuto praktikos atvejų buvo toks, kad dukra buvo „mažąja tėčio princese“, tačiau po skyrybų tėvui teko išvykti į ilgalaikę komandiruotę užsienyje. Santykis tarp tėčio ir mergaitės atšalo.

REKLAMA

„Tokia mergina, buvusi „mažoji tėčio princesė“, subrendusi ieško tėčio pakaitalo. Tai gali būti vizualiai į tėtį panašus žmogus arba panašaus elgesio modelio. Realybė tokia, kad paskendus panašaus į tėtį vyro glėbyje, mergina gali sutrikti ir nesąmoningai užsidaryti, nes tai jos pasąmonėje signalizuoja galimą incestą“, – paaiškino V. Žukas.

REKLAMA

Iš esmės, seksologas išryškina, jog merginas, augusias be tėčių, vienija bendra tendencija – jos ieško vyrų, kurie būtų panašūs į tėvo figūras. Jeigu tėčio apskritai nebuvo, tuomet merginos įsivaizduoja, kaip turėtų atrodyti tėčio figūra, ir pagal ją renkasi antras puses.

„Jeigu ji buvo atstumiama ir ignoruojama, tai mergaitė  ieškos, kas gali pakeisti tėtį. Ieškos optimalaus vyro, <...> kuris galėtų kompensuoti trūkumą. Bet dažniausiai jas lydi nusivylimas, nes neturi tikro, realaus pasąmonėje sukurto vyro įvaizdžio“, – mano V. Žukas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbus vaidmuo atitenka mamoms

Kuomet mergaitės auga be tėčių, didelė atsakomybė krinta mamoms. Anot V. Žuko, jeigu mama „harmoninga“, tuomet įmanoma kompensuoti tėvo figūros trūkumą.

„Harmoninga mama gali labai daug duoti. Taip pat vyresnysis brolis, senelis. Tai gali kompensuoti tėčio netekimą“, – dalijasi seksologas.

Visgi, ne visuomet mergaitės auga su sąmoningomis mamomis. Psichoterapeutas dalijasi, kad mergaitėms, kurios negavo pakankamo tėvo „kompensavimo“, gyvenime gresia tapti moterimis „be stuburo“:

REKLAMA

„Jos dažnai tampa pasileidusiomis nes ieško ir pačios nežino ko. Jos neturi vertybių skalės, kurias galėjo suformuoti tėtis. Jos nepasitikinčios, nesavarankiškos, su silpnomis moteriškomis tapatybėmis, seksualiniais sutrikimais ir galimai homoseksualinėmis tendencijomis“.

Jeigu nepavyksta kompensuoti tėvo figūros trūkumo, tuomet, anot V. Žuko, belieka kreiptis į specialistus. Merginoms reikia savo gijimui pasitelkti psichoterapiją, kuri sudėtinga ir ilga.

REKLAMA

Svarbus žingsnis tokioje psichoterapijoje yra užmegzti šiltą ryšį su psichoterapeutu. Seksologas aiškina, kad tuomet specialistas bent dalinai atstoja vyriško vaidmens vaizdinį merginai.

„O vėliau specialistas turi profesionaliai atitolti nuo klientės, kai pacientė tampa brandesnė. O paskui tas klientės prisirišimas prie psichoterapeuto įkūnyto vyro vaidmens turi pereiti prie kito vyro jau už terapijos ribų“, – paaiškina seksologas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų